suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Reprezentanci Suwalszczyzny na festiwale folklorystyczne wyłonieni
Reprezentanci Suwalszczyzny na festiwale folklorystyczne wyłonieniPodczas odbywającego się w dniach 27-28.07.2019 XX Jubileuszowego Suwalskiego Jarmarku Folkloru liczni goście, zarówno mieszkańcy Suwalszczyzny, jak i turyści odwiedzający region, mieli okazję obejrzeć przegląd konkursowy folkloru muzycznego Suwalszczyzny.

Konkurencja była silna: na scenie wystąpiło bowiem blisko 30 podmiotów wykonawczych z gmin powiatu suwalskiego, w tym: 10 zespołów śpiewaczych, 12 solistów śpiewaków, 2 instrumentalistów, 1 kapela oraz 3 wykonawców w kategorii Mistrz – Uczeń („Duży – Mały”).

Muzyków i śpiewaków oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Przerembski, etnomuzykolog (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski) i dr hab. Tomasz Rokosz, kulturoznawca i etnomuzykolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).

Ich decyzją, na przyszłorocznym 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2020) region Suwalszczyzna reprezentowany będzie przez następujących wykonawców:

w kategorii zespołów (seniorów): zespół śpiewaczy ANCYJAS, działający w Suwalskim Ośrodku Kultury i zespół rodzinny śpiewaczy z Rakowicz gm. Lipsk,
w kategorii solistów śpiewaków (seniorów): śpiewaków Annę Andruszkiewicz z Wiżajn i Damiana Balcera z Wiżajn,
w kategorii instrumentalistów: muzykanta Józefa Lutego z Szypliszk, grającego na harmonii guzikowej,
w kategorii Mistrz – Uczeń („Duży – Mały”): duet śpiewaczy Zofia Łangowska i Aleksandra Racis z mistrzynią Beatą Szyszko-Anzulewicz z Rutki-Tartak oraz solistkę juniorkę Wiktorię Wawrukiewicz z mistrzynią Teresą Barszczewską z Zajączkowa gm. Bakałarzewo.
Jury zaproponowało także, żeby na Ogólnopolskim Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej 2019 Suwalszczyznę reprezentowali: śpiewaczka Zuzanna Kozłowska z Augustowa, harmonistka Małgorzata Makowska z Suwałk, męska grupa śpiewacza POGRANICZE z Szypliszk.

Bardzo wysoko oceniono również zespoły: JEZIORANKI z Wiżajn, ZNAROKU z Przerośli, NACHODNE z Sejn, POGRANICZE z Szypliszk, UWROCIE z Suwałk, śpiewaków: Krystiana Barszczewskiego z Zajączkowa, Ewę Kuprewicz z Jeleniewa, Annę Szafranowską z Suwałk (Suwalski Ośrodek Kultury) oraz artystów reprezentujących Suwalszczyznę na tegorocznym 53. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą 2019, rekomendując ich do udziału i reprezentacji regionu na innych festiwalach makroregionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych w sezonie 2019/2020.

Organizatorzy są zadowoleni nie tylko z wysokiej frekwencji podczas imprezy – w ciągu dwóch dni park Konstytucji 3 Maja odwiedziło blisko 4.000 osób – ale również z żywego zainteresowania udziałem w Jarmarku wśród muzyków ludowych oraz potwierdzenia przez jury znakomitego poziomu wykonawców. Jak dodaje Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury „Festiwale folklorystyczne są idealną okazją do spotkania z polską muzyką ludową, zapoznania się z rzemiosłem, obrzędami i zwyczajami. Dlatego warto tak zaplanować urlop, żeby piękne okoliczności przyrody, których na Suwalszczyźnie nie brakuje, dopełnić pięknem muzyki i bogactwem tradycji naszych przodków.”


Źródło: SOK

Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 01.08.2019Wywiady

Zakład Szklarski "Kamena"
Terraria

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: