suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Debatowali o rozwoju opieki zdrowotnej
Debatowali o rozwoju opieki zdrowotnejKonferencja otwierająca projekt “Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą w obszarze przygranicza polsko-białoruskiego” odbyła się w czwartek (18.07) w Suwałkach.

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach we współpracy ze Szpitalem Ratunkowym w Grodnie realizuje modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą w obszarze przygranicza polsko-białoruskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, a całkowity budżet wynosi ponad 1,8 mln zł.

Celem wspólnych działań jest poprawa jakości opieki zdrowotnej w zakresie ortopedii i reumatologii, ze szczególnym uwzględnieniem osteoporozy. Jak mówili podczas konferencji przedstawiciele obu instytucji partnerskich, jest to wspólne wyzwanie pogranicza polsko-białoruskiego podjęte w ramach projektu. Obaj partnerzy wskazują wspólne obszary wymagające poprawy w tej dziedzinie: niewystarczająca infrastruktura medyczna, brak specjalistów zajmujących się osteoporozą, brak modelowych rozwiązań w diagnostyce i leczeniu czy też niski poziom świadomości zdrowotnej mieszkańców i tego konsekwencje.

- Dlaczego zajmujemy się akurat osteoporozą? Gdyż mamy problem z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa w całej Europie i nasze przygraniczne regiony nie są w tym wypadku wyjątkiem. Badania pokazują, że 30% populacji w wieku 50 jest dotknięta tym schorzeniem - świadomość o chorobie ma raptem 4%. Pozostali chorzy żyją aż do czasu pierwszego złamania. Jest to więc problem zarówno natury medycznej jak i społeczno-ekonomicznej. Koszty leczenie osteoporozy są ogromne, gdyż mówimy tu również o złamaniach i inwalidztwie - powiedział Waldemar Baranowski, Inspektor do spraw Projektów Unijnych.

Główne cele projektu polegają na poprawie infrastruktury medycznej, podniesieniu poziomu wiedzy specjalistycznej personelu medycznego poprzez wymianę doświadczeń, dobrych praktyk i pogłębienia wiedzy. Plan zakłada również zwiększanie świadomości mieszkańców na temat roli profilaktyki i wczesnej diagnozy dla podjęcia skutecznego leczenia i prowadzenia normalnego, wygodnego trybu życia.

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach w ramach projektu m.in. zmodernizuje Oddział Reumatologii z Pododdziałem Geriatrycznym i wyposaży nowo wyremontowany Oddział Reumatologii oraz Oddział Ortopedyczno-Urazowy w specjalistyczny sprzęt i urządzenia medyczne.

Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 18.07.2019
Zakład Szklarski "Kamena"
Terraria

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: