suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
XX Jarmark Folkloru
XX Jarmark FolkloruJuż po raz 20. odbędzie się Suwalski Jarmark Folkloru. Święto regionu, święto Suwalszczyzny, podczas którego nie zabraknie miejscowych wyrobów, lokalnych przysmaków, występów kapel, śpiewaków i gawędziarzy z bliższych i dalszych okolic Suwałk.


Sobota-niedziela, 27-28.07.2019
park Konstytucji 3 Maja

Suwalski Jarmark Folkloru, który w 2019 roku odbędzie się już po raz dwudziesty, to najważniejsza, doroczna impreza folklorystyczna, promująca tradycje ludowe wielokulturowej Suwalszczyzny i pogranicza. Co roku wydarzenie gromadzi blisko pięć tysięcy wielbicieli kultury ludowej, którzy podziwiają lokalną sztukę i rękodzieło oraz poznają regionalną kuchnię. Głównym organizatorem jest Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury, we współpracy ze Starostwem Powiatowym, a w imprezie aktywnie uczestniczą zespoły z okolicznych gmin.

Jarmark Folkloru to doskonały pomysł na rodzinne spędzenie wakacyjnego weekendu. Jak co roku nie zabraknie ludowej sztuki, rękodzieła oraz przysmaków regionalnej kuchni. Będzie można przyjrzeć się z bliska pokazom sztuki ludowej i rzemiosł tradycyjnych, m.in.: tkactwa, kowalstwa, mielenia na żarnach, przędzenia wełny na kołowrotku, ale również malowania pisanek, haftowania, tworzenia kwiatów z bibuły.

Podziwianie i smakowanie wyrobów właściwych Suwalszczyźnie urozmaici przegląd folkloru ludowego Suwalszczyzny. Ich kunszt śpiewaczy, taneczny i muzyczny oceni fachowe jury, w którym zasiądzie m.in.etnomuzykolog i folklorysta prof. Zbigniew Przerembski. Zobaczymy również laureatów 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów regionu.

Koncerty w ramach Festiwalu ukazują nie tylko lokalny folklor, ale również muzykę charakterystyczną dla kultur z różnych stron świata. Nie inaczej będzie podczas tegorocznego Jarmarku Folkloru – w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru “Podlaska Oktawa Kultur” Suwałki odwiedzi gość specjalny, Bałkańska Cygańska Orkiestra Kristijana Azirovića (Bojnik, Serbia). Wystąpi również Kapela ZPiT Suwalszczyzna, zespół Przeroślaki z Przerośli oraz Kapela Onegdaj z Filipowa.

PROGRAM XX JUBILEUSZOWEGO SUWALSKIEGO JARMARKU FOLKLORU

Sobota, 27 lipca

godz. 11.30
Koncert inauguracyjny: TROCZANIE (Troki, Litwa) cz. 1, POGRANICZE (Szypliszki)

godz. 12.00
Uroczyste otwarcie Jarmarku przez Prezydenta Miasta Suwałk, Starostę Suwalskiego, Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury i Wójtów gmin powiatu suwalskiego

godz. 12.15
TROCZANIE (Troki, Litwa) cz. 2

godz. 13.00
Prezentacja laureatów 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów Suwalszczyzny

godz. 13.30
Przegląd folkloru muzycznego Suwalszczyzny: ludowe zespoły śpiewacze, kapele ludowe, ludowi muzycy soliści – śpiewacy i muzykanci, gawędziarze ludowi, teatry obrzędowe

godz. 18.00
KONCERT GOŚCIA SPECJALNEGO – ORKESTAR KRISTIJANA AZIROVIĆA, uczestnik XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktaw Kultur

Orkiestra Dęta Kristijana Azirovića została założona w 2004 roku. Są laureatami wielu prestiżowych nagród, ale najbardziej znaczący jest fakt, że wygrali Guca 2013, gdzie zostali ogłoszeni najlepszą orkiestrą w Serbii i na świecie. Występowali w wielu krajach Europy (Bułgarii, Grecji, Słowenii, Włoszech, Francji, Belgii, Niemczech, Polsce, Rosji, Hiszpanii wszędzie budząc entuzjazm swoją dynamiką, kunsztem muzycznym i radością grania. Wykonują wiele gatunków muzyki: tradycyjną bałkańską, filmową oraz wielu znanych hitów popu, rocka czy jazzu. Zapraszamy na spotkanie z bałkańskim muzycznym żywiołem.

Niedziela, 28 lipca

godz. 13.00
Koncert: SREBRNE PIERWIOSNKI (Suwałki), PRZEROŚLAKI (Przerośl), SUWALSKIE STARSZAKI (Suwałki), SOLCZANIE (Soleczniki, Litwa), ONEGDAJ (Filipów), MAJOWE KWIATY (Kalwaria, Litwa)

godz. 17.00
KONCERT FINAŁOWY – KAPELA ZPiT SUWALSZCZYZNA z Suwałk

Wydarzenie realizowane w ramach programu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna” realizowanego przez Suwalski Ośrodek Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki.

https://soksuwalki.eu/xx-jarmark-folkloru-czekamy-na-wystawcow-i-artystow/


Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 26.07.2019
PRZESTRONNE MIESZKANIA
Wyjątkowy apartament w centrum Suwałk

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: