suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Dostosowujemy się do potrzeb przedsiębiorców i rynku
Dostosowujemy się do potrzeb przedsiębiorców i rynkuO rekrutacji, zaletach studiowania w Suwałkach, nowych inicjatywach, projektach i pomysłach na funkcjonowanie Uczelni rozmawiamy z dr Martą Wiszniewską, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

I tura rekrutacji do PWSZ w Suwałkach powoli dobiega końca. Które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem i do kiedy można się jeszcze zapisywać?

Rzeczywiście – pierwsza tura rekrutacji powoli dobiega końca. Na ostatnie, internetowe zapisy czekamy do 19 lipca. W sierpniu ogłosimy II turę rekrutacji, na kierunkach, na których oczywiście będą jeszcze wolne miejsca. Widzimy, że do tej pory każdy z naszych trzech wydziałów ma swoje, tzw. perełki, czyli kierunki, na których liczba chętnych jest naprawdę duża. Wydział Politechniczny to transport, Wydział Ochrony Zdrowia- pielęgniarstwo i kosmetologia, a Wydział Humanistyczno-Ekonomiczny – finanse i rachunkowość.

Jest kilka nowości w tegorocznej rekrutacji?

Tak. m. in. pięcioletnia pedagogika (czyli od razu studia magisterskie), nowy kierunek – PRODUKCJA I PRZETWÓRSTWO SUROWCÓW ROLNICZYCH, oraz przede wszystkim nowy tryb studiów na wybranych kierunkach – tzw. STACJONARNY POPOŁUDNIOWY. Różnica polega przede wszystkim na tym, że w odróżnieniu od studiów zaocznych są to studia bezpłatne! Zajęcia będą odbywały się popołudniami i w weekendy, np. wtorek, środa, czwartek, piątek i sobota.

Wygląda to jak swoisty ukłon w stronę osób pracujących?

Tak, ale nie jest to wymóg. Każda osoba rekrutująca się na taki kierunek może wybrać preferencję godzinową, choć rzeczywiście myślimy głównie o osobach pracujących. Widzimy, że dziś studenci, także studiów stacjonarnych, czyli dziennych bardzo często pracują. Jednym z naszych tegorocznych haseł promocyjnych jest: Pracuj i studiuj za darmo! Tryb ten wprowadziliśmy w tym roku na wszystkich kierunkach Wydziału Politechnicznego, czyli: budownictwie, zarządzaniu i inżynierii produkcji, transporcie i produkcji i przetwórstwie surowców rolniczych oraz na ratownictwie medycznym.

Co jeszcze nowego czeka na studentów?

Tych nowości jest mnóstwo. Zacząć trzeba od Centrum Symulacji Medycznej. To miejsce wyjątkowe, które w pełni odwzorowuje warunki i pracę na szpitalnym oddziale. Pojawiły się inteligentne i innowacyjne fantomy symulujące choroby, nowe świetnie wyposażone sale i sprzęt medyczny najwyższej jakości. Zajęcia studentów, czyli symulowane zdarzenia będą nagrywane i szczegółowo omawiane, a praca na fantomach, które oddychają, kaszlą, a nawet mrugają oczami, w pełni odwzorowuje realne sytuacje i świetnie przygotowuje do wykonywania przyszłego zawodu. Wszystko za sprawą unijnego projektu, który oprócz zakupu sprzętu objął również m.in.: przeszkolenie kadry i stworzenie gotowych scenariuszy zajęć. Całkowita wartość projektu to niemal 2,5 mln złotych, a dofinansowanie wynosi 100%. Uczelnia we własnym zakresie musiała natomiast dostosować pomieszczenia.

Studenci pielęgniarstwa zatem nie będą mogli narzekać?

Rzeczywiście, jest to jeden z naszych sztandarowych kierunków. Na pielęgniarki w naszym kraju zapotrzebowanie jest ogromne. Podobnie jak na absolwentów każdego kierunku w naszej uczelni.

Właśnie, czym tak naprawdę różni się studiowanie na Uczelni Zawodowej od np. Uniwersytetu.

Różnic jest wiele. Najważniejsza to taka, że PWSZ kształci na kierunkach, na które jest zapotrzebowanie na rynku regionalnym. Dostosowujemy się do potrzeb przedsiębiorców i rynku. Stąd też już pracujemy nad uruchomieniem nowych kierunków. W najbliższej przyszłości – logistyki oraz turystyki i rekreacji. W następnej kolejności myślimy już o inżynierii drewna, a nawet informatyce. Druga różnica między nami a np. uniwersytetami to praktyczność! Mniej teorii, a więcej praktyki, zajęć „w terenie”.

Stąd też pomysł na studia dualne?

Tak. Kształcenie zawodowe idzie właśnie w takim kierunku. My jako jedyni w województwie podlaskim realizujemy obecnie pilotażowy program studiów dualnych. Studenci zarządzania i inżynierii produkcji od drugiego roku, połowę zajęć realizują u pracodawców. Wybraliśmy cztery firmy z regionu – Forte, Malow, Animex i Mispol. Studenci kilka dni spędzają na uczelni, a kilka w firmach. Kończąc studia mają dzięki temu świetne CV i przede wszystkim mnóstwo doświadczenia i praktyki za sobą. Do tego otrzymują dodatkowo 2 500 zł miesięcznie! Liczymy, że wkrótce studia dualne staną się już normą na każdym kierunku.

Tych projektów unijnych realizujecie ostatnio wiele? Rzeczywiście dużo one dają studentom?

To właśnie z myślą o nich te projekty realizujemy. Oprócz wspomnianego Centrum Symulacji Medycznej, na Uczelni powstaje Centrum Mechatroniczne, czyli miejsce do nauczania praktycznego na najwyższym, możliwym poziomie. Realizujemy projekt skierowany do studentów pielęgniarstwa – od drugiego roku studenci otrzymują tzw. dodatki motywacyjne (800 zł miesięcznie) i odwiedzają najlepsze ośrodki medyczne w kraju. Po studiach muszą jedynie pracować w Polsce (wówczas dostaną również dodatek – 1000 zł. miesięcznie) . To taki swoisty projekt lojalnościowy, bo wszystkim zależy na tym, by pielęgniarki nie wyjeżdżały z Polski. Realizujemy też projekt praktyk pilotażowych. Studenci zamiast trzech miesięcy praktyk – mają ich sześć (za które, otrzymują wysokie wynagrodzenie – ok. 2500 zł miesięcznie!) Widzimy dziś, że studiowanie się po prostu odpłaca. A wkrótce na studentów czeka… wirtualna rzeczywistość!

Jak w grach komputerowych?

Tak. Wyobraźmy sobie, że student wchodzi do przestronnego pomieszczenia. Za biurkiem widzi mężczyznę z raną postrzałową głowy, a na ziemi pistolet, powoli przeszukuje pokój, idzie w kierunku otwartego sejfu…ale czy nie popełnił błędu? Czy nie zatarł śladów przestępstwa? Oceni to wykładowca, który wspólnie z pozostałymi studentami widzi wszystko na monitorze. Nasza Uczelnia zdecydowanie wkracza w kształcenie przyszłości. Studenci, dzięki technologii, przeniosą się do innego świata. Wszystko co zobaczą, usłyszą, doświadczą będzie niezwykle realne. Aż trudno uwierzyć, że będzie to rzeczywistość jedynie wirtualna. W specjalnych goglach studenci poczują się jak kryminolodzy, ratownicy medyczni podczas wypadku masowego, ministrowie finansów, czy prokuratorzy. PWSZ w Suwałkach będzie realizowała projekt wyjątkowy w skali całego kraju, który ma dostosować program kształcenia
z wykorzystaniem technologii VR (wirtualnej rzeczywistości). To drugi, największy projekt w historii PWSZ (po Centrum Transferu Technologii). W ramach projektu stworzymy m. in.: interaktywną scenę zbrodni, symulację wypadku masowego, interaktywną salę sądową, gabinet prezesa banku, symulator ewakuacji, czy przesyłu informacji w internecie. Wartość całego projektu, pochodzącego z funduszy europejskich to ponad 7,5 mln. złotych. Wirtualna Rzeczywistość nie jest jednak jedynym jego elementem. Oprócz tego projekt zakłada: dodatkowe, certyfikowane szkolenia dla studentów (np.: ratownik wodny, język migowy, kurs wizażu, makijaż permanentny, audyt energetycznym robot structural analysis), szkolenia kadry dydaktycznej i administracyjnej, czy wizyty studyjne u pracodawców. Z wszystkich działań łącznie skorzysta ponad 500 osób! Obecnie Uczelnia podpisała już umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i jest na etapie powoływania zespołów zarządzających. Wkrótce ruszą przetargi i szkolenia.

Wygląda na to, że warto studiować w Suwałkach?

Jesteśmy uczelnią regionalną i chcemy zapewnić naszym studentom jak najlepsze warunki do studiowania. Mamy świetny Dom Studenta, wysokie stypendia, infrastrukturę, która sprzyja nie tylko nauce, ale też spędzaniu wolnego czasu (siłownia, bar, strzelnica), świetnych wykładowców. Naprawdę nie trzeba wyjeżdżać z miasta, by mieć dobre, wyższe wykształcenie i satysfakcjonującą pracę po studiach.

Dziękuje za rozmowę

Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 15.07.2019
INDECO - Szafy z Drzwiami Suwanymi, Zabudowy Wnęk
Grafika na szkle

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: