suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Tomasz Stańko na zdjęciach przyjaciela
Tomasz Stańko na zdjęciach przyjacielaWernisaż wystawy "Tomasz Stańko w fotografii Andrzeja Tyszko 1982-2014" odbędzie się w czwartek 11. lipca o godzinie 20.00 w galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Zdjęcia powstawały na przestrzeni ponad trzech dekad, pokazują nieubłagany upływ czasu, piękny rozwój artystyczny instrumentalisty, odnoszą się do emocji i wzruszeń, przypisanych przyjaźni oraz muzyki Tomasza Stańki. Wystawa towarzyszy tegorocznej, 12. edycji Suwałki Blues Festival. Wernisaż w dniu inauguracji imprezy, w czwartek, 11 lipca o godz. 20.00 w Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Jana Pawła II 5. Wstęp wolny. Ekspozycję można oglądać do 8 września.

Ta wystawa to hołd dla Tomasza Stańko, wspaniałego artysty i wyjątkowego człowieka. To także efekt naszej trwającej 36 lat przyjaźni i współpracy. Każde zdjęcie na tej wystawie to owoc jednej sesji. Dzisiaj te wybrane z 32 lat fotografie tworzą opowieść – świadectwo mijającego czasu i naszego rozwoju.

Ta fotograficzna historia miała trwać dużo dłużej. Śmierć ją gwałtownie przerwała. Polska straciła największego muzyka jazzowego, a ja najbliższego przyjaciela. Był dla mnie w wielu aspektach życia wzorem. Tomasz żył muzyką ale interesował się wszystkim i prawie na każdy temat miał wyrobione zdanie. Był mądrym, odważnym i błyskotliwym człowiekiem. Był wizjonerem. Umiał patrzeć na życie z dystansem, jakby z góry. Tomasza już nie ma, ale na szczęście pozostawił nam ogromną ilość wspaniałej muzyki. W przepięknych balladach ukazał swoją liryczną i romantyczną stronę a w mocnych kompozycjach swoją dzikość, złożoność i siłę.

Andrzej Tyszko swoje pierwsze projekty artystyczne realizował na początku lat 70-tych. Profesjonalną działalność rozpoczął na początku kolejnej dekady, fotografując najwybitniejszych muzyków bardzo dynamicznie rozwijającej się polskiej sceny muzycznej. Do roku 1990 stworzył ponad sześćdziesiąt okładek płyt i wiele plakatów.

Jego wielką pasją był jazz, czego wyrazem stały się wyjątkowo piękne i głębokie portrety wybitnych polskich, a także norweskich muzyków. Głównym tematem fotografii Andrzeja Tyszko pozostają ludzie. Artysta ukazuje ich w sposób bardzo szlachetny, a zarazem odważny i nowoczesny. Jego receptą na dobry portret jest odnalezienie cząstki siebie w fotografowanej osobie. Dzięki jego wrażliwości i wyostrzonej umiejętności wnikliwego postrzegania człowieka, wykonane przez niego portrety trafnie oddają istotę fotografowanej osoby.

Andrzej Tyszko stworzył dziewięć wystaw indywidualnych. Dwie z nich zaprezentowane były w Nowym Jorku. Ostatnia pt. “Twarze Muzyki” ukazała się również w postaci albumu fotograficznego pod tym samym tytułem.

Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 09.07.2019Wywiady

PRZESTRONNE MIESZKANIA
Wyjątkowy apartament w centrum Suwałk

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: