suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
„Mamy w Suwałkach problem”
„Mamy w Suwałkach problem”Tak o tegorocznych wynikach egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów wśród suwalskich uczniów wypowiedział się Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

W Suwałkach łącznie ponad 1300 uczniów zdawało w tym roku egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów. Jak pokazały wyniki, suwalska młodzież wypadła gorzej od chociażby kolegów z innych szkół w województwie – Łomży i Białymstoku. Przykładowo, średni wynik gimnazjalistów z matematyki to 43 %, z historii i wiedzy o społeczeństwie 59%, a z języka polskiego 62%. Uczniowie z Łomży i Białegostoku w każdym przypadku osiągali przynajmniej kilka procent więcej.

- Mamy w Suwałkach problem, który pogłębia się. Każdego roku notujemy spadek jakości nauczania. Co z tego, że mamy ponad 70% nauczycieli dyplomowanych. Co z tego, że mamy Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, gdzie zatrudniamy doradców metodycznych i konsultantów, którzy powinni pokazywać właściwy warsztat nauczania. To nie działa, nie funkcjonuje. My jako samorząd musimy podjąć jakieś działania, bo doraźne kwestie, które realizujemy nie przynoszą efektu. Widziałem ranking Perspektyw sprzed kilku miesięcy – każdego roku spadamy i trzeba zadać pytanie co się dzieje w suwalskiej oświacie. Czym się różnią nasi uczniowie od łomżyńskich, białostockich, augustowskich, czy nawet gminnych? Niektóre gminy powiatu suwalskiego mają lepszy poziom nauczania od miasta.

Na pytanie gdzie leży problem: w uczniach czy nauczycielach, prezydent stwierdził, że temat jest złożony i trzeba najpierw postawić odpowiednie diagnozy.

- Tak jak w sporcie pieniądze nie zagwarantują zwycięstwa, tak i tutaj nie tylko pieniądze decydują o jakości nauczania. Nauczyciel to szczególny zawód, to misja. Musimy pracować z dziećmi i młodzieżą, ale nie może być zakładnikiem tej pracy i wszystko postrzegać przez pryzmat pieniędzy. Przy takim funkcjonowaniu wyniki faktycznie będą coraz gorsze. Nauczyciel to piękny zawód, ale w ostatnich czasach w Suwałkach nie radzimy sobie z tym tematem. A pieniądze inwestujemy ogromne. Analizy musimy zacząć od samej góry i schodzić niżej, kończąc na uczniach. Raz na pół roku organizujemy spotkania z rodzicami. Rady rodziców coraz częściej mówią o złej pracy szkoły. Stąd też wzięcia dziś mają szkoły prywatne, gdzie poziom jest wyższy. Skoro w szkołach publicznych jest tak jak jest, to rodzice poszukują lepszej alternatywy dla swego dziecka. Nie mamy wypracowanej strategii, jakiegoś dokumentu, który będzie dla nas drogowskazem w którym kierunku powinniśmy iść z oświatą. Czas ucieka, a my drepczemy w miejscu. To ostatni dzwonek, aby coś z tym zrobić – zakończył włodarz.


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- ? co teraz?
a kto jest organem prowadzącym? a kto zatwierdza siatkę nauczycieli? do kogo dyrektorzy chodzą na dywanik? a gdzie się dokonują decyzje...
autor:~mariuszektomaszek
- Kiedyś...
chamów brało się za pysk, były i rezultaty...
autor:~Tajna Polska
- strajk!!!
Uważam, ze od września powinniśmy wrócić do akcji protestacyjnej. Niech nam nie mydlą oczu złymi wynikami!!! płacą grosze, a wymagają c...
autor:~Maria

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 25.06.2019
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: