suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Jaćwingowie - Zapomniani Wojownicy
Jaćwingowie - Zapomniani WojownicyW Muzeum Okręgowym w Suwałkach można już zobaczyć wystawę przygotowaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie pod tytułem: Jaćwingowie - Zapomniani Wojownicy.

O wystawie poświęconej Jaćwingom, którzy w średniowieczu zamieszkiwali tereny Suwalszczyzny opowiadali w czwartek (06.06) Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Marcin Engel i Cezary Sobczak z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć miecze, hełmy, biżuterię czy też groty oszczepów oraz zapoznać się bliżej z najnowszymi badaniami archeologów i historyków o Jaćwingach na specjalnie przygotowanych planszach. A czytać jest o czym, gdyż badania wskazują, iż był to lud wyjątkowo brutalny i bezlitosny.

Wystawa przedstawia zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków. Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu sieli postrach wśród swoich sąsiadów, zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu. Najnowsze odkrycia archeologiczne w Szurpiłach, Skomacku Wielkim oraz innych, ważnych ośrodkach wczesnośredniowiecznej Jaćwieży potwierdzają militarny charakter kultury tego ludu.

Na kartach historii Jaćwingowie zapisali się przede wszystkim jako bezlitośni, konni wojownicy. W swoich rajdach zapuszczali się nierzadko kilkaset kilometrów od swoich włości, zagarniając łupy w postaci niewolników, kosztowności, a nawet całych stad bydła i koni. Ataki, które nasiliły się pod koniec XII i XIII wieku skierowane były głównie na ziemie ruskie i polskie. Jaćwingowie pustoszyli między innymi Kujawy, ziemię lubelską, ziemię sandomierską oraz tereny Rusi Halickiej. Ich strategia polegała na nagłych i niespodziewanych atakach oddziałów konnych wojowników skierowanych na głębokie zaplecze przeciwnika. Unikali oni długotrwałych oblężeń i w przypadku silnego oporu rezygnowali i zmieniali cel najazdu. Niechętnie przyjmowali też walne bitwy na otwartym polu. Po szybkiej, krwawej walce, zebraniu łupów i wzięciu jeńców następował równie szybki odwrót. Taka taktyka powodowała dezorganizację w szeregach wroga i w znacznym stopniu opóźniała pościg.

Oprócz sztuki wojennej z wystawy można dowiedzieć się między innymi o zwyczajach pogrzebowych, upadku Jaćwieży i jej dziedzictwie. Wernisaż wystawy już dziś (06.06) o godzinie 18.00.

Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 06.06.2019
LOKALE UŻYTKOWE
NIERUCHOMOŚĆ POD SALON SPRZEDAŻY AUT, SUPERMARKET

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: