suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością IntelektualnąPierwsza część tegorocznych obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbyła się we wtorek (21.05) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach.

Wydarzenie jak co roku zorganizowało Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach. Obchody rozłożone zostały na dwa dni. Dziś w auli PWSZ odbyła się konferencja dotycząca spraw osób niepełnosprawnych pod nazwą "O godne życie". Zebrani mogli wysłuchać wykładów między innymi neurologa dziecięcego i pediatry z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz autora wielu książek o niepełnosprawności i absolwenta psychologii UAM w Poznaniu Jacka Kielina, który mówił o dorosłości i samostanowieniu osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Oprócz udziału w wykładach można było zobaczyć wystawę pokonkursowa VIII edycji konkursu plastycznego promującego Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych pt. „Niepełnosprawni są wśród nas” zorganizowanego w ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

- Godność to niezbywalne prawo z którym każdy człowiek się rodzi. Godnie żyć, to znaczy tak żyć, aby środowisko dopasowywało się do osób niepełnosprawnych a nie odwrotnie. Trzeba mówić o bieżących problemach osób niepełnosprawnych, zarówno o barierach architektonicznych, jak i mentalnych. O problemie wyjścia z domu i funkcjonowaniu w społeczeństwie. O problemach finansowych z jakimi borykają się rodziny oraz o tym, jak odciążyć bliskich od opieki 24-godzinnej nad osobą niepełnosprawną - mówiła Irena Świacka, dyrektor Ośrodka w Brodzie Nowym.

W Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Brodzie Nowym oraz w Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Wodzie otoczonych opieką jest ponad 70 osób. Obecnie realizujemy trzy duże projekty unijne, otworzyliśmy mieszkanie usługowe w centrum Suwałk, gdzie usługami opiekuńczymi objętych jest 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Również tworzone są kręgi wsparcia w ramach projektu "bezpieczna przyszłość". W planach jest jeszcze otwarcie mieszkania wspomaganego - dodaje Świacka.

Drugą część obchodów zaplanowano na wtorek 28. maja. Wszystko rozpocznie się Msza Święta w Kościele Pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach. Później zebrani przejdą na plac Marii Konopnickiej, gdzie czekać będzie wiele atrakcji, w tym między innymi występy artystyczne i pokazy sprzętu medycznego.

Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 21.05.2019
INDECO - Szafy z Drzwiami Suwanymi, Zabudowy Wnęk
ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW INDECO

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: