suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Warsztaty dla instruktorów nauki jazdy
Warsztaty dla instruktorów nauki jazdyO tym, jak ważne jest bezpieczne pokonywanie przejazdów kolejowych mówili we wtorek (14.05) w Suwałkach Eksperci PKP Polskich Linii Kolejowych.

Warsztaty odbył się w ramach prowadzonej przez PKP kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Celem akcji jest edukacja zarówno początkujących, jak i doświadczonych kierowców oraz przygotowanie ich do bezpiecznego pokonywania skrzyżowań torów z drogą. W ramach kampanii organizowane są specjalistyczne seminaria dla osób kształcących i egzaminujących przyszłych kierowców.

Głos podczas spotkania zabrał Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych, który szczegółowo omawiał zasady bezpieczeństwa na przejazdach z perspektywy kolei, bazując na doświadczeniu i analizach wielu zdarzeń. Przypominał też o ogromnym znaczeniu Żółtej Naklejki, czyli nowego narzędzia wprowadzonego przez PLK i podnoszącego poziom bezpieczeństwa na kolei. Przypomnijmy, że w połowie ubiegłego roku Polskie Linie Kolejowe wprowadziły nowe narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa na kolei. Na 14 tysiącach przejazdów umieszczono specjalne żółte naklejki ułatwiające kierowcom identyfikację przejazdu, przy którym się znajdują. Na każdej z nich są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje 9-cyfrowy numer skrzyżowania z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP, które w przypadku zagrożenia mogą wydać polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii.

– Minimalizacja liczby wypadków na przejazdach kolejowych to suma starań i zaangażowania wszystkich stron: zarówno PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., jak i osób przygotowujących początkujących kierowców do prawidłowego uczestniczenia w ruchu drogowym. Budowa nowych, bezkolizyjnych przejazdów nad i pod torami czy modernizacja starej infrastruktury nie wystarczą, jeżeli wspólnie nie zadbamy o edukację wszystkich kierujących pojazdami. Dlatego szkolenia PLK dla instruktorów w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” to większe bezpieczeństwo przyszłych kierowców – mówił dyrektor.

Co roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach w poziomie szyn dochodzi do około 200 wypadków i kolizji, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. Blisko 200 traci życie przechodząc przez tory w niedozwolonych miejscach. Tragiczne wypadki mają miejsce pomimo systematycznego wprowadzania nowych technologii zwiększających bezpieczeństwo. – Nawet najlepsze zabezpieczenia oraz zmodernizowane przejazdy będą niewystarczające, jeśli kierowcy nie włączą myślenia. Nadal potrzebna jest szeroko zakrojona akcja edukacyjna, zmiana mentalności samych kierujących oraz zrozumienie, że skrzyżowanie drogi publicznej z kolejową wymaga od nas wyjątkowej uwagi i ostrożności – dodaje Włodzimierz Kiełczyński.

Na terenie województwa podlaskiego znajduje się 530 przejazdów i bezpiecznych przejść kolejowych. To 5% wszystkich przejazdów w kraju. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych, gwarantuje bezpieczeństwo przy przekraczaniu torów. W 2018 roku na przejazdach i przejściach kolejowych w podlaskim doszło do 9 wypadków i kolizji, w wyniku których zginęły 2 osoby, 4 zostały ciężko ranne. To 4% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce.

Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 14.05.2019Ogłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: