suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Święto Konstytucji 3 Maja
Święto Konstytucji 3 MajaUroczystości z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w piątek (03.05) w Suwałkach.

Oficjalną część obchodów rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w konkatedrze św. Aleksandra. Następnie przybyli przedstawiciele władz, służby mundurowe, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta przeszli w barwnym korowodzie do Parku Konstytucji 3. Maja, gdzie odbyły się okolicznościowe wystąpienia. Był apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod Dąbkiem Wolności. Głos zabrali Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Jarosław Zieliński, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Bożena Kamińska, parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej.

- Na początku chciałbym bardzo serdecznie podziękować za to, że dzisiaj świętujemy w Suwałkach razem, wspólnie. To jest wielka sprawa i tak chyba powinno być zawsze. 228 lat temu dzieło Sejmu Czteroletniego stało się wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli państwa silnego i nowoczesnego. Był to wybitny dokument przyszłościowy, dowód patriotyzmu polskich elit ówczesnej Rzeczypospolitej, ale również był wyrazem troski, gotowości naprawy państwa polskiego. Konstytucja 3 Maja gruntownie zmieniła ustrój ówczesnej Rzeczypospolitej. Wzmacniała suwerenność i stabilność Rzeczpospolitej Obojga Narodów, znosiła godzące w bezpieczeństwo państwa liberum veto i wolną elekcję. Twórcy ustawy zadbali też o reformę wymiaru sprawiedliwości, miastom nadali nowe prawa, poszerzyli krąg ludzi odpowiedzialnych za ojczyznę przyznając stanowi mieszczańskiemu nowe prawa i obowiązki. Pod opiekę prawa i rządu krajowego wzięli ludność wiejską. Ustawa zasadnicza z 3. maja 1791 roku była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności Rzeczypospolitej – mówił w swoim przemówieniu Czesław Renkiewicz.

- Konstytucja 3 Maja była pierwszym tak dojrzałym i nowoczesnym dokumentem w Europie i drugim po amerykańskiej Konstytucji na świecie. Ale cóż z Konstytucji kiedy nie ma własnego państwa. Polska straciła niepodległość zaraz potem, po uchwaleniu przez Sejm Wielki tego wiekopomnego dzieła. Państwo jest wielką i podstawową wartością i dopiero Konstytucja która służy temu państwo ma właściwe znaczenie. Dlatego też trzeba powrócić do tamtych czasów z myślą o tym, co przed nami, co nas otacza i jakie są nasze zadania. Pierwsza Rzeczpospolita była wielkim i potężnym państwem. Przez kilka wieków nic w Europie nie mogło się ważnego zdarzyć bez udziału, zgody i aprobaty Polski. Lecz potem ta potężna Rzeczpospolita Obojga Narodów upadła i przestała istnieć na 123 długie, mroczne lata zaborów. Konstytucja 3 Maja stała się testamentem do wypełnienia, ale odłożonym w czasie. I właśnie ta myśl prowadzi ku refleksji, aby robić wszystko na czas. Żeby przewidywać zagrożenia i wzmacniać niepodległe suwerenne państwo tak, by nigdy nie zostało zagrożone takim upadkiem, jak po rozbiorach. Dzisiaj cieszymy się z naszej suwerenność, z naszego bezpieczeństwa. Polska jest krajem który ma wielkie szanse rozwoju dla przyszłych pokoleń. Czyńmy wszystko, żeby te szansę jak najlepiej wykorzystać. Musimy wyciągać wnioski z przeszłości i stać się mądrzejszymi niż ci, którzy musieli doświadczać tamtych z jednej strony heroicznych, ale z drugiej strony tragicznych wydarzeń – mówił Jarosław Zieliński.

Natomiast posłanka Bożena Kamińska przywołała słowa Ojca Świętego, Jana Pawła II z 11 czerwca 1999 roku, który będąc w polskim parlamencie mówił: „To w sejmie, w tym miejscu w sposób szczególny uświadamiamy sobie zasadniczą rolę jaką w demokratycznych państwie spełnia sprawiedliwy porządek prawdy, którego fundamentem zawsze i wszędzie winien być człowiek i pełna prawda o człowieku. Jego niezbywalne prawa i prawa całej wspólnoty, której na imię naród. Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”. - Przez 228 lat zmieniły się czasy i obyczaje, ale wartości pozostały te same. Wznieśmy się ponad podziały i własne interesy, byśmy mogli razem i solidarnie deklarować świadomie i bez wstydu: wiwat Sejm, wiwat Naród – dodała Kamińska.

Po części oficjalnej zebrani mieszkańcy mogli zostać w Parku na krótki występ Miejskiej Orkiestry Dętej oraz zobaczyć uroczystą defiladę ulicami Suwałk Kompanii Honorowych i pododdziałów Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Leśników wraz z pojazdami wykorzystywanymi w służbach. Defilada dotarła na placu przed Komendą Miejską Policji w Suwałkach, gdzie można było podziwiać pokazy sprzętu i uzbrojenia, pokazy tresury psów i pokonywania torów przeszkód. Nie zabrakło również zabaw dla dzieci, a każdy chętny mógł skosztować wojskowej grochówki. Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Suwałkach zakończył I koncert kameralny ,,Exaudi Deus” w konkatedrze pw. św. Aleksandra.


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Razem
Razem a nie oddzielnie serce się raduje, iż potrafią być normalnymi i odpowiedzialnymi mieszkańcami Suwałk. Tak powinno być ponad podzi...
autor:~Damian
- krok w przód, krok w tył
W końcu razem, chociaż oddzielnie :-)))
autor:~strzała
- ....
Nareszcie, myślałam że nie dożyje tej chwili.
autor:~....

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 03.05.2019
Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Urodziny dla Dzieci

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: