suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
„Obława” – spotkanie duchów
„Obława” – spotkanie duchówW piątkowy wieczór (1 marca) w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się premiera spektaklu „Obława” w reżyserii Jana Nowary. Natomiast już w najbliższą niedzielę (10.03) na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury odbędzie się suwalska premiera.

Widzowie przyjęli owacyjnie najnowszy spektakl białostockiego teatru. Sztukę o ludobójstwie żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny napisali Jan Nowara i Jagoda Skowron.

- Pamięć to kluczowe słowo, które towarzyszyło nam na wszystkich etapach powstawania scenariusza. Przywrócić pamięć o niezłomnych, których tak wielu w lipcu 1945 roku przepadło bez wieści. To jak wypełnianie testamentu zostawionego m.in. przez żony, matki, siostry, które w obławie straciły najbliższych. Ich życie na wiele, wiele lat wypełniły cierpienie, żal, ból. To też ofiary obławy, o których zapomnieć nie wolno. W spektaklu w sposób specjalny zabierają głos, by nas przekonać, że nie chodzi o wymierzenie sprawiedliwości, tylko o pamięć. Bardzo się cieszę, że spektakl „Obława” wpisuje się w ogólny trend wzrostu zainteresowania obławą augustowską. Być może będzie przyczynkiem, inspiracją do kolejnych działań, by pamięć o tych, którzy do końca pozostali wierni Ojczyźnie, była już stale obecna na kartach historii – powiedziała Jagoda Skowron.

Jan Nowara – reżyser i współautor scenariusza - tuż po premierze nie krył radości z odbioru spektaklu przez widzów. - Praca nad „Obławą" była trudna. Przedstawienie powstało bardzo szybko, w ciągu zaledwie półtora miesiąca, w czasie, kiedy teatr intensywnie funkcjonował, wyjeżdżał – był na festiwalu w Indiach. Ale to, co okazało się niezwykle cenne dla mnie i dla wszystkich realizatorów tego przedsięwzięcia, to był fakt, że praca nad tym przedstawieniem wywołała w naszym zespole, myślę tu twórcach i aktorach, głębokie rozmowy o historii, o moralności, o kacie, ofierze, oprawcach i ofiarach. Bardzo zależało nam na tym, aby nasze przedstawienie oddało prawdę tragicznej przeszłości. Chcieliśmy m.in. opowiedzieć kobiece historie. Kiedy mówimy o tak dramatycznej prawdzie historycznej, to nie powinniśmy niczego udawać i dlatego aktorki, które w jednej ze scen usiadły na stołkach na krawędzi sceny, otrzymały zadanie, żeby niczego nie grać, tylko po prostu opowiedzieć. Mamy świadomość, że za tymi opowieściami kryją się prawdziwi ludzie – matki, żony, siostry, które utraciły swoich bliskich. Często w teatrze kreujemy postaci w spektaklach opartych na literaturze. Ale w "Obławie" przedstawiamy opowieść o dramatycznych i tragicznych losach prawdziwych ludzi. Tym spektaklem oddajemy tym losom hołd – powiedział reżyser.

Spektakl „Obława” bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Sponsorem przedstawienia jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz nadleśnictwa: Augustów, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze, Suwałki i Szczebra.

W najbliższą niedzielę - 10 marca o godz. 19.00 odbędzie się suwalski premiera „Obławy”. Spektakl obejrzą widzowie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 08.03.2019
ATRAKCYJNE DOMY
Dom z lokalem usługowym w Puńsku

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: