suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Drogie śmieci
Drogie śmieci Na wzrost cen za odbiór śmieci muszą przygotować się mieszkańcy Suwałk. Tak większością głosów zadecydowali miejscy radni, podczas ostatniej sesji. Uchwała wzbudziła dość duże kontrowersje wśród zgromadzonych. O ile wzrosną stawki?

Opłata za odbiór śmieci w zabudowie wielorodzinnej, gdzie prowadzona jest segregacja podniesiona zostanie z 16 zł do 20 zł. Wzrost z 24 zł do 40 zł nastąpi w przypadku gospodarstw wielorodzinnych, które nie prowadzą selekcji. Bez zmian na poziomie 26 zł pozostanie natomiast opłata w zabudowie jednorodzinnej, gdzie prowadzona jest selekcja. Średnio o 8% zwiększona została opłata za zmieszane odpady komunalne w przypadku firm, które prowadzą selektywną zbiórkę. Dotkliwsze będą również sankcje za nieprowadzenie segregacji przez firmy, które podniesiono z 200 do 300%.

Głosowanie w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja. Podwyżce sprzeciwiali się miedzy innymi radni klubu Prawo i Sprawiedliwość oraz Mieszkańcy Suwałk. Radny Sławomir Sieczkowski podczas sesji zaznaczył, że uchwała jest niezasadna i przedwczesna. - Powinniśmy się z tą uchwałą wstrzymać. Wiemy, że przepisy w tej materii mają się zmienić. Myślę, że w trakcie roku moglibyśmy wypracować rozwiązania, które pozwoliłyby przyjrzeć się temu kompleksowo - apelował radny. - Mieszkańcy nadpłacili w minionych latach 1,5 mln zł, uczciwie byłoby, żeby tej podwyżki nie robić - dodaje.

Wprowadzeniu uchwały w tym kształcie sprzeciwił się również Jacek Juszkiewicza, z klubu Prawo i Sprawiedliwość. - Jako klub mamy dużo zastrzeżeń do tego projektu - podkreślił. Według jego ugrupowania obowiązujący system naliczania opłat nie jest sprawiedliwy społecznie.

W obronie uchwały stanął prezydent Suwałk, który stwierdził, że obecny system wybrali sami mieszkańcy, którzy w 2013 roku brali udział w przeprowadzanych wówczas konsultacjach społecznych. Według niego bardziej zasadna byłaby opłata nakładana na mieszkańca, a nie na gospodarstwo. Zdaniem prezydenta, głównym problemem w naszym mieście jest niedostateczny poziom segregacji śmieci. Zagadnienie to dotyczy głównie budownictwa wielorodzinnego i dlatego właśnie podwyżki obejmą głównie mieszkańców bloków.

Mimo sprzeciwu dwóch klubów Rada Miejska podjęła decyzję stosunkiem głosów 13 do 9.

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- opłaty za wywóz smieci
Uważam że za wywóz śmieci a zwłaszcza w domach jednorodzinnych powinna opłata być uzależniona od liczby osób mieszkających w domu , mie...
autor:~edward
- Skandal
Czemu jedna osoba ma płacić tyle samo co 5
autor:~Andy
- śmieci
mieszkam w domku, nie mam popiołu, jestem podłączona do PEC, odpady bio wykorzystuje w ogrodzie , 2 osoby to czy 26,00 to mało ?.....Kt...
autor:~iza

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 01.02.2019
Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Kolonie "a może nad morze do Władka?"

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: