suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Przełomowe zmiany w służbie komorników
Przełomowe zmiany w służbie komornikówRacjonalne opłaty, przejrzystość majątokwa, nagrywanie czynności, a przede wszystkim przywrócenie zaufania do zawodu, to tylko niektóre zmiany wprowadzone od 1 stycznia. Zaczynają obowiązywać bowiem dwie ustawy, przygotowane w Ministerstiwe Sprawiedliwości, które całościowo reformują działalność komorników.


- To zmiana fundamentalna związana z zupełnie nowymi ustawami, które będą w sposób precyzyjny regulować funkcjonowanie pracowników - podkreśla Minister Sprawiedliwości. Reforma z jednej strony ma zlikwidować liczne patologie, a z drugiej sprawić, aby instytucja komornika działała sprawnie.

Wprowadzone zmiany mają zapobiec nadużyciom i służyć zwiększeniu prestiżu zawodu komornika. - Komornik nie będzie teraz kojarzony z kimś niemalże z pogranicza świata przestępczego. Komornik będzie organem bardzo potrzebnym i koniecznym dla każdego systemu prawnego i jego sprawnego funkcjonowania - poinformował Minister Sprawiedliwości.

Nowa ustawa o komornikach sądowych wprowadza przejrzyste reguły działalności komorniczej. Ustawa daje prezesom sądów rejonowych uprawnienia do odsunięcia komornika od wykonywanych czynności na 30 dni i wnioskowania, bezpośrednio do Ministra Sprawiedliwości, o odwołanie komornika ze stanowiska. Inną ważną zmianą jest wprowadzenie obowiązku nagrywania poszczególnych czynności egzekucyjnych przeprowadzanych w terenie. Nagranie takie ma być dołączane każdorazowo do akt postępowania, by w razie skargi istniała możliwość odtworzenia rzeczywistego przebiegu czynności. Przy egzekucji komornik każdorazowo będzie zobowiązany do wręczenia dłużnikowi klarownego formularza skargi, tak aby każdy mógł skierować ją do właściwego sądu, jeśli doszło do nieprawidłowości.

Ustawa wprowadza również zasadę, że gdy dochodzi do przymusowego otwarcia przez komornika mieszkania dłużnika lub przeszukania takiego mieszkania, wówczas musi to nastąpić w asyście policji.

Kancelarie komornicze będą kontrolowane co najmniej raz na dwa lata, a nie raz na cztery, jak było to dotychczas. Kontroli finansowej dokonywać będzie również naczelnik właściwego urzędu skarbowego. Pobierane przez komorników opłaty egzekucyjne staną się również daniną publiczną, która stanowić będzie dochód budżetu.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 02.01.2019
PPUH LUDWIK
Meble Tapicerowane

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: