suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Tym żyli suwalczanie w 2018
Tym żyli suwalczanie w 2018 Kończący się rok to zawsze okres podsumowań. Obfitował on w wiele ciekawych wydarzeń. Nie zabrakło ich również w naszym mieście. Jakimi zdarzeniami żyli suwalczanie w mijającym roku?


Początek roku zaczął się niezwykle optymistycznie dla miłośników jazdy na łyżwach. Otwarto bowiem zapowiadane już od 2016 roku kryte lodowisko. Od tego momentu wszyscy, którzy chcieli skorzystać z obiektu nie musieli obawiać się już wiatru i opadów. Początek roku to także nowy prezent dla suwalskiej policji. Mundurowi otrzymali nowoczesne, czarne bmw. Nieoznakowany radiowóz przeznaczony został do patrolowania ulic i rejestrowania tych, którzy za nic mają ograniczenia prędkości oraz inne znaki. Nowy Rok to także ponowne otwarcie Delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Mieszkańcy miasta dzięki temu mogli załatwić ważne dla nich sprawy, bez konieczności wyjazdu do Białegostoku. Na początku stycznia rozpoczęła się również budowa hali „Suwałki Arena”. Powierzchnia użytkowa obiektu to ponad 6600 metrów kwadratowych. Hala o wysokości 12,8 m będzie miała powierzchnię sportową wielkości 1745 metrów kwadratowych, w tym boiska do: siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej, a także trybuny na 2165 miejsc. W planach jest także sala treningowa o wysokości 8 m i łącznej powierzchni 340 metrów kwadratowych.

W marcu mieszkańcy miasta musieli zmierzyć się z pierwszą w tym roku niedzielą bez handlu. Dzień ten przywitał nas deszczową pogodą, pustymi parkingami przy marketach oraz wyludnionymi ulicami. W połowie miesiąca suwalczanki postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i uczestniczyły w licznych protestach przeciwko planowanemu zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wszyscy podróżujący natomiast zostali z ciasną budą zamiast dworca. Prowizoryczne kasy bez zabezpieczeń, ciasna poczekalnia i brak toalet z taką rzeczywistością musieli stykać się podróżujący. Porozumienie osiągnięto dopiero w maju.

Połowa roku to pożegnanie Artura Skowronka z Wigrami Suwałki. Nowym trenerem został Kamil Socha. Wprowadzono również uchwałę o zakazie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych od 23.00 do 6.00 rano. Ograniczenie dostępności do spożycia napojów wysokoprocentowych miało zapewnić suwalczanom spokój, ład i porządek publiczny w godzinach nocnych.

Wakacje kojarzą się z leniwym czasem, pełnym odpoczynku, jednak nie w naszym mieście. W lipcu strażacy wmurowali akt erekcyjny pod budowę nowego budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą. Natomiast do Czarnej Hańczy trafiło ponad 2 tys. metrów sześciennych ścieków z oczyszczalni. Z rzeki wyłowiono wiele kilogramów śniętych ryb, a w jeziorze Wigry pojawiły się sinice. Z kolei we wrześniu odbyło się symboliczne wbicie łopat pod budowę pasa startowego przy ul. Wołczyńskiego. Inwestycja ma powstać do końca 2019 roku.

Październik to start kolejnej dużej inwestycji. Na Północy ruszyła budowa ogromnego, mającego ponad 10 000 tys. metrów kwadratowych Parku Handlowego Multishop. Na 21 października ogłoszono termin wyborów samorządowych. O głosy wyborców walczyło 178 potencjalnych radnych. Kandydaci na prezydenta natomiast prześcigali się w obietnicach, a i tak w pierwszej turze z 63% poparciem, po raz trzeci wygrał Czesław Renkiewicz. Rajcy z klubu Łączą nas Suwałki zdobyli łącznie 12 mandatów i tym samym zdominowali Radę Miejską. Zmiana nastąpiła również na fotelu wójta gminy Suwałki. Nowym włodarzem został Zbigniew Mackiewicz. Już w pierwszej turze otrzymał on 62% głosów.

Listopad to świętowanie w całym kraju setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Oprócz oficjalnych obchodów, u zbiegu ulic Andersa i Putry posadzono setkę drzew. Mieszkańcy miasta, nauczyciele, uczniowie oraz władze posadzili między innymi lipy, jabłonie, klony czy jesiony.

Grudzień to przyjęcie przez Radę Miasta rekordowego, ponad pół miliardowego budżetu. Pracownicy administracyjni sądów po fali przechodzenia na zwolnienia lekarskie, wywalczyli podwyżki. W tym czasie nieobecnych było blisko 80% osób w Sądzie Rejonowym i 60% w Sądzie Okręgowym. Podczas nieoficjalnego protestu nie odbywało się po kilkaście spraw. Dwie nowe karetki trafiły również do Stacji Pogotowia Ratunkowego. Od 9 grudnia pomimo usilnych starań w rozkładzie jazdy PKP zabrakło pociągu „Hańcza”, łączącego bezpośrednio Suwałki z Krakowem. Dowiedzieliśmy się również, że w tym roku nie pojedziemy obwodnicą. Prezydent Miasta zwrócił się bowiem z pytaniem do GDDKiA o uruchomienie przejezdności obwodnicy jeszcze w tym roku. Odpowiedź była jednak negatywna. Przewidywany termin zakończenia prac to 17 marca przyszłego roku.

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- plus
jeszcze jednym zakażaniem pacjentów żółtaczką typu c w suwalskim szpitalu i zmarnowaniem im zdrowia i życia
autor:~paula

wszystkie komentarze »


Nieruchomości - Puńsk
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 31.12.2018
ATRAKCYJNE DOMY
Dom z lokalem usługowym w Puńsku

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: