suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Czy za opóźnienia pociągów będą większe zwroty cen biletów?
Czy za opóźnienia pociągów będą większe zwroty cen biletów? Choć po suwalskich torach jeżdżą tylko 2 linie międzywojewódzkie, końcowy odcinek trasy sprawia, że dla osób podróżujących pociągiem do Suwałk opóźnienie nie jest czymś nowym. Unia Europejska pracuje nad zwiększeniem zwrotów za bilety kolejowe w przypadku spóźnień.

Jednym z punktów programów wyborczych w Suwałkach jest budowa nowego dworca, jednak połączenia kolejowe z naszym miastem pozostawiają wiele do życzenia. Oprócz POLREGIO realizującego kursy do Białegostoku, są tylko 2 dalekobieżne kierunki – do Krakowa oraz do Szczecina. Na przebiegu tych tras pociągi zatrzymują się jedynie w 2 większych miastach – w Warszawie i Poznaniu.

W dalekich połączeniach opóźnienia zazwyczaj kumulują się pod koniec trasy. – W Białymstoku czekałam 40 minut na opóźniony pociąg, który jechał ze Szczecina do Suwałk. Jakiś czas temu, gdy tym samym pociągiem chciałam pojechać do Suwałk z Warszawy, był on opóźniony o 180 minut, a opóźnienie cały czas ulegało zmianie – powiedziała mieszkanka naszego miasta. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w II kw. br. blisko 1/3 pociągów spółki PKP Intercity miała opóźnienie. Średni poślizg wyniósł 17 min. Natomiast opóźnienie powyżej dwóch godzin miało ponad 400 pociągów.

Według unijnych przepisów w przypadku opóźnień sięgających od 60 do 119 minut przysługuje zwrot 25% wartości biletu. Jeśli opóźnienie wynosi przynajmniej 2 godziny, możemy się starać o zwrot połowy kwoty wydanej na przejazd. Jednak Europarlament będzie głosował nad zmianą tych przepisów. Za opóźnienie pociągu powyżej 2 godziny miałby przysługiwać pełny zwrot ceny biletu. Za spóźnienie od 90 do 120 minut rekompensata wyniosłaby 3/4 wydanej ceny. Natomiast gdy pociąg przyjedzie do celu od 60 do 90 minut później, przewoźnik zmuszony będzie zwrócić połowę kwoty, jaką pasażer zapłacił za bilet.

Źródło: PKP, Business InsiderDodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- kolej
Zwroty nie muszą być wyższe, wystarczy jak będą mniejsze spóźnienia.
autor:~bartek

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 10.10.2018
F.H.U. "HYDRAULIK"
Usługi hydrauliczne

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: