suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Tak może wyglądać nowy suwalski dworzec
Tak może wyglądać nowy suwalski dworzecNowoczesny budynek, do którego wjeżdżałyby pociągi i autobusy, powierzchnia handlowo-usługowa, a nieopodal nowe osiedle mieszkalne - taką koncepcję budowy zintegrowanego dworca i przekształcenia terenów kolejowych ma Czesław Renkiewicz. To jeden z punktów wyborczych starającego się o reelekcję prezydenta.

Zintegrowany dworzec kolejowo-autobusowy miałby powstać w narożniku ulicy Utrata i Kolejowej. - Pociągi wjeżdżałyby do budynku. Obok byłyby też stanowiska autobusowe, przystanki komunikacji miejskiej i postój taksówek. Chcemy, aby w nowym dworcu znalazła się też powierzchnia handlowa, usługowa i biurowa - tłumaczył Renkiewicz. Jak dodał, przekształcone zostałyby też tereny pomiędzy Utratą i Przytorową. Mogłyby tam powstać bloki wybudowane przez deweloperów albo w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

- Ten dworzec to jedna ze spraw, która została do załatwienia w naszym mieście, a z którą borykamy się od 10 lat - powiedział Renkiewicz. Droga do powstania zintegrowanego dworca będzie jednak długa i bynajmniej niełatwa. Do przedsięwzięcia musiałyby bowiem przystąpić spółki PKP, a także Bank Gospodarstwa Krajowego, który mógłby zbudować nawet 500 mieszkań. - Także finansowanie musiałoby być hybrydowe, czyli pieniądze powinny pochodzić ze spółek kolejowych, miasta i partnerów prywatnych - dodał Renkiewicz.

Stacja towarowa z ulicy Przytorowej zostałaby natomiast przeniesiona w okolicę strefy ekonomicznej, nieopodal Papierni. - Tam zmieści się około 10 torów kolejowych - mówił prezydent. - Drugą lokalizacją mogłaby być obecna stacja Las Suwalski - dodał Łukasz Kurzyna. Obecny zabytkowy dworzec PKP zostałby zaś przekształcony na cele kulturalne i społeczne. - O ile PKP przekazałoby nam ten budynek w darowiźnie - podkreślił Renkiewicz.

- Wiemy, że realizacja zintegrowanego dworca nie będzie łatwym zadaniem i powodzenie tego projektu zależy od dobrej woli wszystkich interesariuszy. Chciałbym też oficjalnie poprosić o pomoc naszych parlamentarzystów. Warto współpracować przy tym zagadnieniu, bo sami jako miasto nie jesteśmy w stanie zrealizować takiego przedsięwzięcia - dodał. - To jest projekt na 10 lat, ale taki dworzec świadczyłby, że Suwałki są miastem nowoczesnym i europejskim, gdzie rozwiązania komunikacyjne są w jednym miejscu - mówił.


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Tak powinno być
Kolej pasażerska w centrum i dworzec multimodalny plus wysokie bloki w rejonie dobrej dostępności komunikacyjnej. Super. Tylko dlaczego...
autor:~Popieram
- Jak z Miasta Suwałk, zbudowano pospolity folwark przez ...
Cyrk Manipulatora za 220 mil zajechał do Suwałk , i to jest właściwa diagnoza stanu faktycznego Opinia wyrażona przez osobnika Andrze...
autor:~FOLWARK TOWARZYSZY BIS 2003 - Baro...
- als
Na suwalki 24 jest napisane o projekcie na Utrata-Kolejowa cytuję: "Pozostaje jeszcze przekonać prezesów PKP SA, spółki-matki kolejowyc...
autor:~XXYY

wszystkie komentarze »


Nieruchomości - Puńsk
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 03.10.2018
PRZESTRONNE MIESZKANIA
3 pokojowe przy ul. Kowalskiego

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: