suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Prawdziwe życie na deskach teatru
Prawdziwe życie na deskach teatru Niełatwe, lecz aktualne tematy, aktorzy znani z małego ekranu i wiele emocji - tak w największym skrócie można opisać tegoroczną edycję programu Teatr Polska. W ramach akcji suwalczanie zobaczą trzy sztuki. Pierwszą będzie „Słowo na G”, którą aktorzy zagrają w najbliższą niedzielę o godzinie 17:00 w III LO.

Miejsce, w którym wystawiony zostanie spektakl nie jest przypadkowe. Sztuka kierowana jest bowiem głównie do młodych ludzi. To oni w największym stopniu narażeni są na problem molestowania. - Temat jest bardzo aktualny, a nie wiemy jak o tym rozmawiać - uważa Mirka Krymska - instruktor teatralny z Suwalskiego Ośrodka Kultury i inicjatorka programu Teatr Polska w naszym mieście.

„Słowo na G” to sztuka, która porusza trudną tematykę związaną z gwałtem. Aby spektakl był jeszcze bardziej przejmujący i wiarygodny, wszystko zostanie rozegrane w szkole. To właśnie tam odbędzie się konfrontacja dyrekcji, wychowawczyni i trójki uczniów oskarżonych o g… Choć właściwie nikt do końca nie potrafi opowiedzieć o tym, co się wydarzyło.

- Publiczność będzie podzielona. Akcja równocześnie będzie się bowiem rozgrywać w klasie szkolnej i pokoju nauczycielskim. Widzowie będą przyglądać się i przysłuchiwać temu, co dzieje się wśród uczniów oraz nauczycieli - opowiada Krymska. - Cieszę się, że jest duża przychylność ze strony dyrekcji III Liceum Ogólnokształcącego, która ma świadomość tego, jak ważna jest to tematyka - dodaje. Przypomina także, że zaraz po spektaklu odbędą się bezpłatne warsztaty z udziałem psychologa i edukatorki seksualnej.

Tematem ważnym i bynajmniej niezapomnianym jest także Holocaust i to, co wydarzyło się przed kilkudziesięcioma laty w obozach koncentracyjnych. Właśnie o tym traktować będzie „Album Karla Höckera”. Głośną sztukę opartą na autentycznych zdjęciach oficera SS, suwalczanie zobaczą w październiku. Widzowie, będąc świadkami „ożywiania” fotografii dokumentujących życie codzienne pracowników obozu zagłady, przyjrzą się zaskakująco ludzkim zachowaniom katów Holocaustu. - Jest to swoista próba zrozumienia, ale bynajmniej nie wybielenia, oprawców, którzy mają też ludzką twarz - mówi Krymska.

W czasie spektaklu wszyscy uczestnicy – aktorzy i reżyser – obecni są na scenie również jako prywatne osoby. Na oczach widzów wcielają się w role, czyli postaci historyczne wyświetlane na fotografiach, by po chwili znów jako prywatni ludzie komentować ich działania i wybory z pozycji researcherów czy nawet detektywów-amatorów. - Za każdym razem ten spektakl wygląda nieco inaczej, bo jest duże pole do improwizacji. Zawsze jest to jednak przerażająca zbitka - pokazanie ludzkiej twarzy oprawcy i jednocześnie braku człowieczeństwa - podkreśla.

Zgoła inny charakter będzie miała z kolei trzecia sztuka. Spektakl „Ony” adresowany jest bowiem zarówno do młodego widza, jak i osób dorosłych. „Ony” to swoista przeprawa przez życie głównego bohatera, począwszy od jego dzieciństwa, aż do starości. Chociaż spektaklowi towarzyszyć będzie duża dawka humoru, opowiedziana historia z pewnością skłoni też do refleksji. - Każdy znajdzie tam coś dla siebie - zapewnia Krymska. Jak podkreśla, na uwagę zasługuje gra Ryszarda Dolińskiego - aktora znanego z m.in takich filmów jak „U Pana Boga za piecem”. - Sztuka charakteryzuje się też piękną scenografią, wspaniałą muzyką, są też lalki, co szczególnie lubią dzieci - dodaje.

Mirka Krymska zachęca wszystkich mieszkańców do obejrzenia spektakli, które zaprezentowane zostaną w ramach akcji Teatr Polska. Szczególny apel kieruje jednak do młodych suwalczan. - Często pokutuje przekonanie, że tear jest nudny i ciężki. Ale to przecież bezpośredni kontakt z żywym aktorem. To są emocje, swoista forma dialogu. Te spektakle podejmują ważne społecznie tematy, więc warto choć na chwilę odłożyć telefony komórkowe na bok i spotkać się z aktorami - mówi.

Portal suwalki.info jest patronem medialnym programu teatr Polska w Suwałkach. Szczegółowe informacje na temat spektakli znajdziecie tutaj »Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Słowo na G
Mnie zapowiedź przekonała. Szkoda, że w Suwałkach tak mało można zobaczyć dobrych i mocnych przedstawień teatralnych.
autor:~vero

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 25.09.2018
LOKALE UŻYTKOWE
NIERUCHOMOŚĆ POD SALON SPRZEDAŻY AUT, SUPERMARKET

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: