suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Suwalskie dzieci czekają na rodziców–bohaterów
Suwalskie dzieci czekają na rodziców–bohaterówW naszym mieście funkcjonują 123 rodziny zastępcze, które mają pod opieką 173 dzieci. Nieletnich czekających na dom jest jednak więcej. Chociaż opieka nad nimi to trudne zadanie, MOPR wciąż szuka osób, które mogłyby dać rodzinne ciepło. 19 września ośrodek rozpoczyna specjalne szkolenie.

- Mamy problem z pozyskaniem rodzin zastępczych - mówi Jolanta Chilińska, psycholog z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach. - Rodziny boją się nie tylko odpowiedzialności, ale także problemów, jakie mają dzieci. To bardzo ciężka praca, wymagająca wiele cierpliwości i zaangażowania - podkreśla. Nie ukrywa też, że najczęstszą przyczyną umieszczania dzieci w rodzinach zastępczych jest alkoholizm lub narkomania wśród ich biologicznych rodziców. - To są dzieci po przejściach, mają różne nawyki i ci, którzy decydują się na wychowanie takiego dziecka, według mnie są bohaterami - dodaje Leszek Lewoc, dyrektor MOPRu.

Obecnie w naszym mieście funkcjonują 123 rodziny zastępcze, w których przebywa 173 dzieci. Większość z nich, bo aż 86, to rodziny spokrewnione, które nie muszą przechodzić specjalnego szkolenia. - Jeżeli dziecko jest wskazane do rodziny zastępczej, to należy poszukiwać opieki wśród najbliższych. Tak, aby dziecko nie straciło kontaktu z rodziną biologiczną - dodaje Chilińska. Oprócz tego w Suwałkach jest 28 rodzin niezawodowych, 8 zawodowych i 1 rodzinny dom dziecka.

Warto dodać, że rodziny zastępcze nie zostają bez pomocy, także tej finansowej. - Na każde dziecko w spokrewnionej rodzinie zastępczej przysługuje 694 zł. 1052 zł w niezawodowej i zawodowej rodzinie, 211 zł dodatku na dziecko niepełnosprawne, świadczenie 500 plus, a także jednorazowe świadczenie 300 zł - wymienił Lewoc. Dodatkowo, zawodowe rodziny zastępcze otrzymują wynagrodzenie wynoszące 2 000 brutto, a te, będące w charakterze pogotowia rodzinnego 2 600 zł.

Kto może zostać rodziną zastępczą? Mogą to być małżonkowie lub osoby niepozostające w związku małżeńskim, które nie są i nie były pozbawione praw rodzicielskich, potwierdzają zaświadczeniem lekarskim brak przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia takiej funkcji, posiadają odpowiednie warunki mieszkaniowe, uzyskają pozytywną opinię psychologa i ukończą specjalne szkolenie.

A kurs rozpocznie się już 19 września. Jak informują pracownicy MOPRu, szkolenie będzie obejmować 65 godzin dydaktycznych. - Jeśli jednak zgłosi się do nas rodzina już po 19 września, to też może przystąpić do takiego kursu. Po prostu nadrobi materiał - podkreślił Lewoc. Szkolenie jest niezbędne do tego, aby sprawować opiekę nad dzieckiem niespokrewnionym. - Musimy mieć całkowitą pewność co do rodziny, której powierzymy dziecko - podsumował.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- DO Marcin / przekłamujesz fakty !
Chyba trochę przesadziłeś z tym odbieraniem emerytur! Nie zabrali emerytur tylko je zniżyli . A powiedz dlaczego dla przykładu ktoś k...
autor:~solidar 80
- SB
No nie wiem, nie ma zakazu pracy dla funkcjonariuszy SB. Na razie odebrano im emeryturę. Gdybyśmy byli w kraju rządzonym jak Korea Płn....
autor:~Marcin
- [ usunięte przez administratora ]
[ usunięte przez administratora ]
autor:brak

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 12.09.2018
KANCELARIA
HORYZONT CONSULTING
DORADZTWO UPADŁOŚCIOWE
I RESTRUKTURYZACYJNE

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: