suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Podwójne obchody 79. rocznicy wybuchu wojny. Prezydent mówi „dość”
Podwójne obchody 79. rocznicy wybuchu wojny. Prezydent mówi „dość”Kto pierwszy ten lepszy? Może tą zasadą kierował się wiceminister Zieliński, który 79. rocznicę wybuchu wojny, obchodził dziś nad ranem pod pomnikiem Żołnierzy Września. 7 godzin później pod ten sam monument udał się Czesław Renkiewicz. Prezydent ma dość konkurencyjnych obchodów. Wydał oświadczenie.

W Suwałkach jak pod Westerplatte - dziś o godzinie 4:45 obchodzono pierwsze z dwóch oficjalnych uroczystości związanych z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Jako pierwszy pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku stanął wiceminister Jarosław Zieliński. Towarzyszył mu między innymi Przewodniczący Rady Powiatu Suwalskiego i tym samym kandydat na prezydenta Suwałk Grzegorz Mackiewicz, a także przedstawiciele wojska i innych służb mundurowych. Skoro świt zawyły syreny, a następnie pod blokami śpiących suwalczan rozległa się salwa honorowa. - Chciałbym przeprosić mieszkańców Suwałk za zakłócenie ciszy sobotniego poranka. Mam nadzieję, że mieszkańcy to wybaczą, pamiętając o tym, że w 1939 roku ta godzina, godzina 4:45, rozpoczęła koszmar sześcioletniej wojny i okupacji - mówił Jarosław Zieliński.

7 godzin później, w samo południe, pod ten sam pomnik udał się z kolei Czesław Renkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej i kombatanci. Oni także złożyli kwiaty i zapalili znicze. Prezydent Renkiewicz nie ukrywa jednak, że zarówno on, jak i wielu mieszkańców ma już dość podziału na „my i oni”, które jak stwierdził skutecznie rozbijają jedność wspólnoty samorządowej. W tej sprawie wydał wczoraj stosowne oświadczenie. Zapowiada w nim, że zamierza wystąpić do Premiera oraz wybranych ministrów polskiego rządu oraz władz Prawa i Sprawiedliwości o zainteresowanie się problemem. Jak dodał, podwójne obchody nie są bowiem akceptowane przez większość mieszkańców naszego miasta.

„Reprezentując władze samorządowe oraz mieszkańców miasta Suwałki wyrażamy naszą dezaprobatę dla działań wymierzonych w jedność naszej wspólnoty samorządowej. Od dwóch lat obserwujemy nieakceptowalne przez Suwalczan postępowania, które wprowadzają do naszego miasta, podziały na „my i oni”, które przenoszą standardy polityki krajowej do Suwałk i skutecznie rozbijają jedność wspólnoty samorządowej. Można również to odczytywać jako odwet za prezentowanie innego zdania lub poglądu.

Naszą troską zawsze było, by w ważnych wydarzeniach w życiu miasta mogli brać udział wszyscy mieszkańcy, bez względu na poglądy polityczne, bez wzajemnych uprzedzeń. Dlatego też konsekwentnie zapraszamy wszystkich do udziału w obchodach ważnych narodowych świąt i rocznic. Zaproszenia kierujemy zarówno do przedstawicieli partii rządzącej, jaki i też opozycji. Tak czynimy w Suwałkach od kilkunastu już lat. Kierujemy się zasadą, że w Suwałkach jest miejsce dla wszystkich i przy tego typu uroczystościach powinniśmy być wszyscy razem.

Niestety już od dłuższego czasu obserwujemy celowe działanie zmierzające do oddzielenia służb mundurowych, suwalskiego wojska oraz państwowych instytucji od suwalskiego samorządu i większości mieszkańców miasta. Dowodem na to jest konkretne zachowanie w relacjach z suwalskim samorządem. Nikt nie kwestionuje państwowości tych służb i ich podległości. Jednak przez wiele lat udawało się w Suwałkach tworzyć właściwe relacje i współpracę z samorządem, i mieszkańcami naszego miasta. Teraz niestety jest inaczej. Uroczystości organizowane przez miasto są bez udziału wojska, służb mundurowych oraz przedstawicieli instytucji państwowych. Nasze zaproszenia i propozycje współpracy pozostają bez odzewu. Niestety coraz częściej są organizowane w przestrzeni naszego miasta alternatywne uroczystości z okazji świąt narodowych i rocznic lub też uroczystości miejskich służb mundurowych, na które zapraszane są wyłącznie wybrane instytucje i osoby. Życzenia z okazji Święta Policji, Święta Strażaka czy Święta Wojska Polskiego zmuszeni jesteśmy jako samorząd przekazywać za pośrednictwem mediów.

Suwalczanie pytają, czy taka sytuacja jest normalna. Dlaczego wspólnie nie możemy obchodzić w naszym mieście ważnych dla narodu polskiego i Suwalczan świąt i rocznic? Dlaczego w innych miastach to wychodzi, także w tych w których nie sprawują władzy przedstawiciele obecnej koalicji rządzącej? Kto chce nas podzielić? Kto podjął decyzję o tym, żeby nawet 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej obchodzić odrębnie? Przez takie działanie wykazujemy, że nie tylko nie ma szacunku do tych którzy walczyli o wolną Polskę - weteranów i kombatantów, ale i tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie.

Nie możemy aprobować takiej sytuacji, dlatego też występujemy do Premiera, wybranych ministrów polskiego rządu oraz władz Prawa i Sprawiedliwości o zainteresowanie się tym problemem. Nie wykluczamy, że sytuacja mająca miejsce wynika z działania osoby piastującej ważne stanowisko w rządzie. Takie postępowanie nie jest aprobowane przez większość mieszkańców Suwałk, budzi smutek i gorzkie refleksje. Jest to działanie, które dzieli lokalną społeczność. Nawet wśród lokalnych członków Prawa i Sprawiedliwości obecna sytuacja nie jest akceptowana, o czym mówią nam w prywatnych rozmowach.

Niniejszym oświadczeniem oraz zapowiedzianymi wystąpieniami chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby możliwe było w Suwałkach godne, uroczyste i wspólne obchodzenie uroczystości państwowych, narodowych i samorządowych.

Prezydent Miasta Suwałk - Czesław Renkiewicz
Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach - Zdzisław Przełomiec”

Fot: 1-11 suwalki.info, 12-20 UM w Suwałkach
Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Cza na młodego
Włodarza miasta czas skończyć wieczną walkę
autor:~Czarek
- Jeszcze jedno
Czy na takie okazje nie trzeba mieć pozwolenia od kogoś z UM? Zgromadzenia publiczne itd. Zablokować mącicieli i albo ramię w ramię ra...
autor:~Alicja88
- Zieliński chyba zapomniał że nie jest panem i władcą
Jakim prawem jakiś tam poseł czy inny minister wpiernicza się w uroczystości miasta? Móglby być nawet Dalajlamą a i tak powinien podpor...
autor:~Alicja88

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 01.09.2018
KANCELARIA
HORYZONT CONSULTING
DORADZTWO UPADŁOŚCIOWE
I RESTRUKTURYZACYJNE

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: