suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Młode osoby chętnie się zadłużają
Młode osoby chętnie się zadłużająJak informuje KRD, osoby w wieku 25-35 lat w porównaniu do starszych pokoleń zadłużają się dużo częściej. Wiąże się to z przemianami gospodarczymi, jak również z niskim wynagrodzeniem w pierwszych latach pracy, które nie daje możliwości założenia własnego gospodarstwa domowego.

Krajowy Rejestr Długów informuje, że tzw. „pokolenie Y” zadłużone jest na 6,51 mld zł. Są to osoby urodzone w latach 1983-1993 zwane także pokoleniem cyfrowym bądź potocznie generacją klapek i iPodów. Przez to, że wychowali się w okresie transformacji gospodarczej, nie wiedzą, co to znaczy oszczędzać latami na samochód lub czekać kilkanaście lat w kolejce na mieszkanie. Jeżeli czegoś potrzebują, kupują to od razu, co zazwyczaj wiąże się z zaciąganiem kredytów, pożyczek lub korzystania z rat.

Pierwsze zarobki osób grupy wiekowej 25-30 lat często nie przekraczają pensji minimalnej, dlatego młodzi ludzie późno się usamodzielniają. Według ostatnich danych Eurostatu 44% młodych Polaków i 17% małżeństw w wieku 25-30 lat nie zakłada własnego gospodarstwa domowego. Nie mając zdolności kredytowej nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania. Dlatego częściej wydają pieniądze na bieżące potrzeby i rzeczy, które nie są niezbędne, ale sprawiają, że żyje się łatwiej i przyjemniej.

Młodzi Polacy decydują się na zakupy ratalne lub zaciągają kredyty w bankach, a po pewnym czasie w ten sam sposób kupują kolejne rzeczy, co generuje ich długi. - Z doświadczenia wiemy, że krótko po wejściu na rynek najnowszego modelu smartfona trafią do nas pierwsze „ofiary mody” z niespłaconymi ratami w bankach, firmach pożyczkowych i sklepach. Co więcej, młodzi ludzie zazwyczaj nie mają świadomości, że kredytu ratalnego udziela nie sklep, lecz bank i to tam powstaje zobowiązanie – mówi Jakub Kostecki prezes firmy windykacyjnej. Osoby w wieku 31-35 lat zadłużają się na poważniejsze zakupy – meble, telewizory, laptopy, sprzęt AGD, ale również na przyjęcia komunijne czy zagraniczne wczasy.

Rekordzistą w bazie danych KRD jest 31-latek zadłużony na ponad 6 mln zł. Natomiast kolejny na podium jest 34-latek z województwa podlaskiego, którego dług wynosi 3,9 mln zł. W powiecie suwalskim w przedziale wiekowym 25-35 lat zadłużonych jest 314 osób na kwotę 3 397 670,85 zł. Osoby te posiadają długi z tytułu nieopłaconych alimentów, rat kredytów i pożyczek. Zalegają też z płatnościami wobec firm faktoringowych, telekomunikacyjnych, ubezpieczeniowych i windykacyjnych. Na liście dłużników znajdują się też gapowicze oraz aktualni lub byli studenci, którzy nie uregulowali opłat za czesne wobec uczelni wyższych. Rekordzistą regionu jest 33-latek posiadający dług na kwotę 182 195 zł z tytułu nieopłaconych alimentów.

Źródło: KRD
Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- do Obserwator
Bardzo mi się podoba Twoje stwierdzenie i w większości zgadzam się z nim.
autor:~Anna
- do Obserwator
Piszesz o sobie czy o znajomych? Dziwne masz towarzystwo.
autor:~Barbara
- Dajmy zarobić bankierom
Kupujemy rzeczy których nie potrzebujemy, za pieniądze których nie mamy, żeby zaimponować ludziom których nie lubimy. Pozdrawiam kumat...
autor:~Obserwator

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 08.08.2018
F.H.U. "HYDRAULIK"
WIERTNICA DIAMENTOWA

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: