suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Wolą zatrudniać Polaków, ale nie mają kogo?
Wolą zatrudniać Polaków, ale nie mają kogo?W Suwałkach zatrudnionych jest już ponad 2 tysiące obcokrajowców. Ukraińcy, Białorusini i Gruzini pracują tam, gdzie brakuje polskich rąk do pracy. Zdaniem ekspertów, pracodawcy woleliby zatrudniać Polaków, ale chętnych, szczególnie do wykonywania najprostszych prac, jest coraz mniej.

Jeszcze kilka lat temu nikt by nie przypuszczał, że sytuacja suwalskiego rynku pracy odwróci się o 180 stopni. Od jakiegoś czasu to bowiem pracodawcy zabiegają o pracowników. Ci z kolei mogą przebierać w licznych ofertach pracy. Brak rąk do pracy, szczególnie na najprostsze i zazwyczaj mało płatne stanowiska spowodował jednak, że firmy otworzyły się na pracowników ze Wschodu. W Suwałkach pracują już między innymi Ukraińcy, Białorusini oraz Gruzini. Z oficjalnych danych wynika, że jest ich około 2 tysięcy. Zatrudnieni są najczęściej w przedsiębiorstwach skupionych w SSSE, spotkać można ich także w marketach.

Zatrudnianie obcokrajowców ma jednak dla przedsiębiorców zarówno plusy, jak i minusy. O ile wynagrodzenie, nawet to najniższe, jest dla pracowników ze Wschodu zadowalające, o tyle zatrudnienie obcokrajowca wiąże się dla pracodawcy przede wszystkim z całą otoczką formalno-prawną. Poza rejestracją takiego pracownika, firmy nierzadko muszą tez zapewnić im zakwaterowanie, a nawet transport.

Zdaniem ekspertów, pracodawcy woleliby zatrudniać Polaków, ale nie mają kogo. - W pierwszej kolejności firmy próbują walczyć o polskich pracowników, ale przez wzgląd na panującą sytuację ich ścieżką działań jest też przyciąganie pracowników z Ukrainy - mówił w programie „Money. To się liczy” Andrzej Kubisiak z Work Service S.A. - Gdyby jednak mieli zasoby kadrowe w Polsce i polskich pracowników, dużo chętniej by po nich sięgali niż po pracowników ze Wschodu - dodał.

O tym, jak duże jest zapotrzebowanie na pracowników, widać najlepiej na przykładzie największego serwisu ogłoszeniowego w regionie www.praca.suwalki.info. Obecnie zamieszczonych jest ponad 1500 ofert pracy. Każdego dnia firmy dodają kolejne. Pracowników szukają nie tylko wśród Polaków. „Firma meblarska zatrudni pracowników z Ukrainy, Białorusi” albo „Przyjmę do pomocy w gospodarstwie rolnym chłopaka z Ukrainy. Zapewniam zakwaterowanie i wyżywienie” to tylko niektóre z przykładowych ogłoszeń, jakie pojawiły się w zakładce Pracownicy ze Wschodu.

Źródło: money.plDodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- praca
wielu zatrudnia emerytów ( to jeszcze rozumiem bo emerytury bywają cienkie ale i przy większych też ,nawet takich wypasionych) ale zatr...
autor:~suwalczanin
- Praca - 2018-05-13 11:16:13 Ja jak pytałem o prace to ...
Człowieku na jakim etapie zakończyłeś edukację?Tylko do łopaty nadajesz się.
autor:~Zen
- Praca
Ja jak pytałem o prace to wiekszosc firm suwalskich sami muwia ze wola zatrudnic ulrainca niz polaka bo robia za mniejsze pieniondze
autor:~barbara

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 11.05.2018
PROBEST - TECHNIKA GRZEWCZA
GRZEJNIKI NOWE NIŻSZE CENY

Reklama

REKLAMA
Czy uważasz, że ceny mieszkań w Suwałkach są zawyżone?
tak
nie

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: