Mistrzyni suwalskiego śpiewu doceniona przez Ministra Kultury
Ma 89 lat i głos jak dzwon. Halina Napierała - śpiewaczka ze Starego Folwarku, życiową werwą mogłaby obdzielić niejednego. Z młodszym pokoleniem chce podzielić się jednak wokalnymi umiejętnościami. Jej uczniowie mają ocalić od zapomnienia tradycyjny, suwalski śpiew. Projekt wsparł Minister Kultury.
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem będzie realizował nowy projekt z zakresu kultury ludowej dotyczący śpiewu tradycyjnego. Polegać będzie on na tym, że konkretny mistrz, w tym wypadku śpiewaczka Helena Napierała, przekaże swoją wiedzę i umiejętności innym osobom szczególnie zainteresowanym praktyczną kontynuacją danej profesji. Uczennicą 89-letniej śpiewaczki będzie Małgorzata Makowska.
- Projekt zakłada archiwizację zanikającego repertuaru śpiewaczego z Suwalszczyzny, głównie z okolic jeziora Wigry i rozpowszechnienie go za pomocą internetu, a także prezentację tego repertuaru na regionalnych przeglądach muzyki tradycyjnej i ogólnopolskich festiwalach - mówi Małgorzata Makowska. Jak dodaje, istotną częścią realizacji projektu będą warsztaty śpiewu według metody bezpośredniego przekazu: Mistrz-Uczeń. Zebrany w ten sposób repertuar będzie stanowił program warsztatowy na zajęciach wokalnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzywem i w jego świetlicach.
Docenienie talentu Heleny Napierały przez Ministerstwo Kultury nie jest oczywiście jedynym osiągnięciem na koncie śpiewaczki. Za swoje umiejętności i zaangażowanie Napierała otrzymała już wiele nagród. Była to między innymi II nagroda na 51 Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, II miejsce na 48 Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, nagroda publiczności w II konkursie „Stara tradycja”, I miejsce na Przeglądzie folklorystycznym im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie i wiele innych.
Dodaj komentarz »