suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Mistrzyni suwalskiego śpiewu doceniona przez Ministra Kultury
 Mistrzyni suwalskiego śpiewu doceniona przez Ministra KulturyMa 89 lat i głos jak dzwon. Halina Napierała - śpiewaczka ze Starego Folwarku, życiową werwą mogłaby obdzielić niejednego. Z młodszym pokoleniem chce podzielić się jednak wokalnymi umiejętnościami. Jej uczniowie mają ocalić od zapomnienia tradycyjny, suwalski śpiew. Projekt wsparł Minister Kultury.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem będzie realizował nowy projekt z zakresu kultury ludowej dotyczący śpiewu tradycyjnego. Polegać będzie on na tym, że konkretny mistrz, w tym wypadku śpiewaczka Helena Napierała, przekaże swoją wiedzę i umiejętności innym osobom szczególnie zainteresowanym praktyczną kontynuacją danej profesji. Uczennicą 89-letniej śpiewaczki będzie Małgorzata Makowska.

- Projekt zakłada archiwizację zanikającego repertuaru śpiewaczego z Suwalszczyzny, głównie z okolic jeziora Wigry i rozpowszechnienie go za pomocą internetu, a także prezentację tego repertuaru na regionalnych przeglądach muzyki tradycyjnej i ogólnopolskich festiwalach - mówi Małgorzata Makowska. Jak dodaje, istotną częścią realizacji projektu będą warsztaty śpiewu według metody bezpośredniego przekazu: Mistrz-Uczeń. Zebrany w ten sposób repertuar będzie stanowił program warsztatowy na zajęciach wokalnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzywem i w jego świetlicach.

Docenienie talentu Heleny Napierały przez Ministerstwo Kultury nie jest oczywiście jedynym osiągnięciem na koncie śpiewaczki. Za swoje umiejętności i zaangażowanie Napierała otrzymała już wiele nagród. Była to między innymi II nagroda na 51 Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, II miejsce na 48 Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, nagroda publiczności w II konkursie „Stara tradycja”, I miejsce na Przeglądzie folklorystycznym im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie i wiele innych.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- śpiew
Tak trzymać! Wspaniale.
autor:~Jacek
- Świetnie
Gratulacje!
autor:~Zorro
- :)
brawo dla pani Napierały!
autor:~zuza

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 14.04.2018
MIESZKANIA POD INWESTYCJĘ
3 pokojowe na Osiedlu Zielona Dolina - ul. Klonowa...

Reklama

REKLAMA
Czy uważasz, że ceny mieszkań w Suwałkach są zawyżone?
tak
nie

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: