suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Suwalczanin odkrył nową planetę
Suwalczanin odkrył nową planetę21-letni Gabriel interesuje się astronomią do tego stopnia, że na podstawie własnych obserwacji z ulicy Sikorskiego, odkrył już 136 gwiazd zmiennych. Odkrycie kolejnego obiektu, którym jest nieznana dotąd planeta to szczególne osiągnięcie, bowiem rzadko może pochwalić się tym amator.

Gabriel Murawski interesuje się astronomią od 2006 roku. Na podstawie własnych obserwacji odkrył już 136 gwiazd zmiennych. Na ślad nowej planety trafił z 29 na 30 września 2017 roku, kiedy to przez 6.5 godziny zebrał ponad 30 GB danych, czyli około 9000 klatek. Podczas ich analizy zauważył spadek blasku jednego z obiektów. - Taka obserwacja potwierdziła fakt, że wokół jednej z gwiazd krąży pewne ciało, lecz nie wiadomo było, czy to faktycznie planeta. Swoją obserwację przesłałem do bazy ExoFOP i czekałem na kontakt – powiedział Gabriel.

Wszystko wyjaśniło się 12 stycznia 2018 roku. Z Gabrielem skontaktowała się Liang Yu (Massachusetts Institute of Technology) aby poinformować, że pisze artykuł naukowy na temat kilku planet. Jedną z nich jest ta, którą zaobserwował suwalczanin. Za pomocą metody radialnej udało się potwierdzić, iż jest to planeta. Ponad 5 miesięcy od obserwacji, artykuł naukowy Liang Yu został oficjalnie przesłany do Astronomy Journal wraz z uwzględnieniem Gabriela Murawskiego jako współautora badań, co wiąże się ze współodkryciem obiektu.

Planeta leży w konstelacji Byka. Można ją zaobserwować średnio do 8 razy w roku. Temperatura panująca na powierzchni wynosi około 700°C, natomiast jej masa wynosi 0.41 mas Jowisza. Obiekt charakteryzuje się bardzo małą gęstością. - To gazowy gigant, który znajduje się w miarę blisko gwiazdy – oznajmił Gabriel. Zaznaczył także, że w Polsce amatorzy odkrywali planetoidy, komety, gwiazdy zmienne, natomiast nie słyszał jeszcze o amatorze, który odkryłby egzoplanetę.Dodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
Suwalczanin odkrył nową gwiazdę! (2017-08-16)
Spełniłem swoje marzenie, odkryłem nową gwiazdę - wywiad z Gabrielem Murawskim (2017-08-16)

Ostatnio dodane komentarze
- gratulacje
Super! Miejmy nadzieję, że to początek wielkich sukcesów!
autor:~matei
- szanuję
szanuję takich ludzi, którzy potrafią tyle poświęcić dla jakiegoś wyższego celu, którego większość ludzi i tak nie zauważy
autor:~antek

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kafka | 10.03.2018
ZAKŁAD STOLARSKI
ZAKŁAD STOLARSKI

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: