suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Tak się zwalnia nauczycieli w SP nr 2
Tak się zwalnia nauczycieli w SP nr 2 Chociaż była w przedemerytalnym okresie ochronnym, dostała wypowiedzenie. - To zemsta za to, że podczas rady wyraziłam sprzeciw wobec tego, co się dzieje w szkole - mówi zwolniona katechetka. O powrót do pracy walczy w sądzie. Wcześniej wraz z innymi nauczycielami usłyszała od dyrekcji, że rodzice nie mogą już patrzeć na ich stare gęby.

- Byliśmy od wielu lat źle traktowani. Chowaliśmy głowy, ale w tym roku nie wytrzymaliśmy - mówi kilku nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Suwałkach. Otwarcie przyznają, że nie podoba im się to, w jaki sposób traktuje ich dyrektor Ewa Brzozowska. - Wyśmiewanie, zaniżanie naszej godności - wymieniają. Jak jednak dodają, czarę goryczy przelały bezprawne zwolnienia. Jedno z nich dotyczyło katechetki Danuty P.

- Sprawa sięga 2013 roku. Już wówczas pani dyrektor próbowała uciąć mi dwie godziny - mówi sama zainteresowana. Temat ucichł kiedy Danuta P. sprzeciwiła się, powołując na okres ochronny, któremu podlegała. Wszystko wróciło na początku tego roku. - Niespodziewanie w marcu od proboszcza parafii św. Aleksandra usłyszałam, że owszem solidnie wykonuję swoją pracę, ale muszę odejść na emeryturę - mówi zwolniona katechetka. - Nie docierało do niego, że nie nabyłam jeszcze praw emerytalnych - dodaje.

Widząc, że nic nie wskóra u księdza, katechetka 3 kwietnia spotkała się z biskupem. - Powiedział mi, że jeśli prawo jest po mojej stronie, to będę mogła dopracować ten rok. Bardzo żałuję, że nie uparłam się, aby wziąć takiej deklaracji na piśmie - mówi. Jak się bowiem okazało, w połowie czerwca biskup odebrał katechetce Misję Kanoniczną, która uprawnia do prowadzenia lekcji religii. W decyzji powołał się na rzekome prawa emerytalne przysługujące pracownicy. Danuta P. o odebraniu misji nie została jednak powiadomiona.

Z końcem wakacji, tak jak wszyscy nauczyciele, zjawiła się na radzie pedagogicznej, podczas której dostała od dyrektor Brzozowskiej przydział swoich godzin lekcyjnych. Zadowolenie nie trwało jednak długo. - Zaraz po radzie pedagogicznej zostałam wezwana do gabinetu i tam pani dyrektor, już bez świadków, wręczyła mi wypowiedzenie. Po cichutku mnie zwolniła, chociaż zgodnie z prawem jestem w okresie ochronnym - mówi katechetka.

Zdaniem P., dyrektorka już od dłuższego czasu miała taki plan. - To była między innymi kara za to, że na jednej z rad pedagogicznych stanęłam w obronie koleżanki i otwarcie powiedziałam, że nie podoba mi się to, co dzieje się w szkole - mówi. Jak dodaje, od proboszcza św. Aleksandra dowiedziała się także, że to właśnie ktoś ze szkoły wystąpił do kurii z pomysłem odebrania jej misji. Wypowiedziana umowa nie pozwala nauczycielce na emeryturę. - Ponieważ nie jest to rozwiązanie stosunku pracy z wniosku nauczyciela - tłumaczy. - Uprawnienia emerytalne nabędę dopiero wiosną 2018. A teraz zostałam bez środków do życia - mówi.

Jak się okazuje, przypadek zwolnionej katechetki nie jest jedyny. Podobny los spotkał nauczycielkę, która pracowała w szkolnej świetlicy SP nr 2. - Koleżanka choruje na reumatoidalne zapalenie stawów. Za namową pani dyrektor poszła na roczny urlop zdrowotny. Spodziewała się, że po tym okresie wróci na swoje dotychczasowe stanowisko - mówią nauczyciele. Dyrektor szkoły miała jednak inne plany.

Kiedy kobieta wróciła z urlopu, okazało się, że dyrektorka skierowała ją do pracy przy wychowaniu przedszkolnym. - Koleżanka dostała od lekarza medycyny pracy pozwolenie na pracę na 2 lata, ale dyrektorka odwołała się od decyzji i wysłała na komisję lekarską w Białymstoku, zmieniając jej zaszeregowanie. A przecież żeby zmienić stanowisko musi być zgoda nauczyciela - oburzają się pracownicy. Ostatecznie lekarz w Białymstoku zgody na pracę w oddziale przedszkolnym nie wydał. O powrocie do świetlicy nie było zaś mowy i kobieta została bez pracy. - Pani dyrektor zwolniła schorowaną, a w świetlicy i tak zostały zatrudnione nowe osoby - dodają nauczyciele.

Nauczycielka, która przepracowała 32 lata w SP nr 2, a teraz jest na zasiłku dla bezrobotnych, nie będzie jednak walczyć o przywrócenie do pracy. - Nie ma siły, załamała się - mówią jej koledzy z pracy. Odpuścić nie zamierza z kolei Danuta P. W sądzie toczy się proces o przywrócenie katechetki do pracy. We wtorek 19 grudnia odbędzie się druga rozprawa.

Jak mówią nauczyciele, zwolnienia to jednak nie wszystko. - Wyśmiewanie, wypominanie błędów na forum publicznym, zaniżanie poczucia wartości, podnoszenie na nas głosu - wymieniają. - Usłyszeliśmy też na jednej z rad pedagogicznych, że rodzice nie mogą patrzeć na nasze stare gęby - mówią. Swoje zarzuty wobec dyrektorki przesłali do Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Urzędu Miejskiego w Suwałkach, sytuację w szkole badała też Państwowa Inspekcja Pracy.

Na skargę kilkunastu nauczycieli odpowiedziała też sama dyrektorka. - Nie zgadzam się z przedstawionymi mi zarzutami, wiele słów jest kłamliwych oraz naruszających moje dobra osobiste i dobro szkoły. (...) Przytoczony przeze mnie na radzie cytat wypowiedzi ucznia, że nie może patrzeć na stare gęby został mi przypisany i zrozumiany dosłownie. Tymczasem moją intencją było zwrócenie uwagi na oczekiwania uczniów dotyczące chęci zmiany nauczyciela - napisała Ewa Brzozowska w swoim piśmie. - Zmiany w zatrudnieniu nauczyciela powracającego z urlopu zdrowotnego dokonane zostały za zgodą tego nauczyciela tylko i wyłącznie dlatego, aby zapewnić możliwość dalszej pracy innym nauczycielom - dodała.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- pod dywan
Nie do pomyślenia aby ktokolwiek z pracowników sprzeciwił się pani B. Jej taktyka to odczekać aż nadarzy sie okazja do zwolnienia "kłop...
autor:~duszek
- zgadza się
w kregach zblizonych do panujacej wiceprezydent tajemnica poliszynela jest ze czeka sie az glowna zainteresowana wroci ze zwolnienia le...
autor:~paskudnasukałasa
- Kat. B.
no i co zatkalo kakao Kat. B? to wszystko tylko prolog, zobaczysz p. B tez bedzie miala podobny artykul, to tylko kwestia czasu, czarne...
autor:~milmiks

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 18.12.2017
PROBEST - TECHNIKA GRZEWCZA
GRZEJNIKI NOWE NIŻSZE CENY

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: