suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
ZS nr 4 wysyła na staże do Unii Europejskiej
ZS nr 4 wysyła na staże do Unii EuropejskiejPoznanie specyfiki przyszłego zawodu, certyfikaty poświadczające zdobyte doświadczenie, nauka języka oraz zwiedzenie nowych miejsc - to tylko niektóre korzyści, jakie dał 14 uczniom Zespołu Szkół nr 4 zagraniczny staż w Niemczech. zobacz zdjęcia »

Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach realizują obecnie projekt „Staż zagraniczny – przygotowanie nie tylko do pracy”, w ramach przedsięwzięcia „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus + sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Głównym celem projektu jest ułatwienie młodym ludziom wejścia na rynek pracy i zwiększenie ich szans na zatrudnienie oraz podniesienie poziomu kluczowych kompetencji i umiejętności, w szczególności w zakresie ich przydatności dla rynku pracy i wkładu w spójność społeczeństwa. Formą realizacji jest aktywne uczestnictwo w pracy w niemieckich przedsiębiorstwach. W drodze rekrutacji wyłonionych zostało 14 uczniów klas kierunkowych: technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, którzy w październiku odbyli staże zawodowe w Niemczech.

Projekt rozpoczęły działania przygotowujące uczestników do odbycia stażu u zagranicznych pracodawców. Przed wyjazdem uczniowie uczęszczali na zajęcia przygotowujące z języka obcego zawodowego – niemieckiego i angielskiego. Odbyły się też zajęcia z zakresu wiedzy o kulturze i umiejętności interpersonalnych, które były prowadzone przez pedagoga i doradcę zawodowego. Spotkania z pedagogiem poruszały tematy związane z zachowaniami asertywnymi, radzeniem sobie i wspieraniem innych w sytuacjach trudnych, jak też z tolerancją wobec innej kultury i odmienności. Warsztaty z doradcą zawodowym dotyczyły motywacji do pracy, umiejętności, kompetencji oraz sposobu i formy rozmów z pracodawcą.

Kolejnym etapem był wyjazd uczestników projektu do Schkeuditz w Niemczech w celu odbycia staży w hotelach, restauracjach, zakładach gastronomicznych w mieście Lipsk. Uczniowie otrzymali certyfikaty od pracodawców oraz organizacji przyjmującej. Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymają również dokumenty Europass Mobilność oraz certyfikat ECVET - Europejski System Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym, honorowanymi na terenie Unii Europejskiej.

Partnerem szkoły w projekcie jest niemiecka firma Vitalis, założona w 1997 r. i pełniąca rolę organizacji przyjmującej w ramach mobilnościowych programów unijnych. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Schkeuditz, oddalonej o 16 km od saksońskiego Lipska i dysponuje własną bazą noclegowo-żywieniową. Na terenie ośrodka można aktywnie spędzić wolny czas, gdzie zarówno młodzież jak i nauczyciele mają możliwość integracji w środowisku europejskim.

Oprócz nabywania praktycznych umiejętności zawodowych w miejscach stażu, uczniowie realizowali również program kulturalny. Poznali Lipsk, jego architekturę, zabytki, muzea, a w weekend odbyli dwudniową wycieczkę do Berlina. Tam też mieli okazję odwiedzić miejsca związane z historią, kulturą i życiem codziennym niemieckiej stolicy.

Obecny projekt dobiega końca, przed uczestnikami konferencja podsumowująca i uroczyste rozdanie certyfikatów. Nie jest to jednak powód do smutku, ponieważ szkoła od września realizuje kolejny projekt „Staż zagraniczny - przygotowanie nie tylko do pracy. Kontynuacja”, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu Erasmus +. Realizowane działania są kontynuacją tych już trwających. W przeciągu dwóch kolejnych lat 20 uczniów ZS 4 w Suwałkach wyjedzie na staże zawodowe do Malagi w Hiszpanii i Bristolu w Wielkiej Brytanii.

Dzięki realizacji projektów unijnych uczniowie mają możliwość poznania nie tylko szeroko pojętej inności –historii, kultury, życia codziennego krajów europejskich, ale także sprawdzenia siebie w dążeniach ku sukcesom i satysfakcjonującej pracy.


„”

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- praca zagranicą
nie dość ze można podszkolic język, to jeszcze zobaczyć co jak wygląda w innym kraju, zdobyć znajomości. polecam!
autor:~lidka
- staż
Super przygoda i możliwość zdobycia doświadczenia!
autor:~LOL

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 06.12.2017
KWATERY PRACOWNICZE
NIERUCHOMOSCI
SUWALKI.INFO
Kwatery pracownicze

Reklama

REKLAMA
Kto twoim zdaniem zostanie prezydentem Suwałk?
Grzegorz Gorlo
Grzegorz Mackiewicz
Czesław Renkiewicz
Sławomir Sieczkowski
Mariusz Szmidt
ODDANIE GŁOSU

Aby oddać głos postępuj zgodnie z instrukcją:

1. Wyślij sms pod numer 7255 (2,46 z VAT) o treści KOD.DODAJ
2. Otrzymany kod wpisz w poniższe pole formularza

Kod SMS:

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: