suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
ZS nr 4 wysyła na staże do Unii Europejskiej
ZS nr 4 wysyła na staże do Unii EuropejskiejPoznanie specyfiki przyszłego zawodu, certyfikaty poświadczające zdobyte doświadczenie, nauka języka oraz zwiedzenie nowych miejsc - to tylko niektóre korzyści, jakie dał 14 uczniom Zespołu Szkół nr 4 zagraniczny staż w Niemczech. zobacz zdjęcia »

Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach realizują obecnie projekt „Staż zagraniczny – przygotowanie nie tylko do pracy”, w ramach przedsięwzięcia „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus + sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Głównym celem projektu jest ułatwienie młodym ludziom wejścia na rynek pracy i zwiększenie ich szans na zatrudnienie oraz podniesienie poziomu kluczowych kompetencji i umiejętności, w szczególności w zakresie ich przydatności dla rynku pracy i wkładu w spójność społeczeństwa. Formą realizacji jest aktywne uczestnictwo w pracy w niemieckich przedsiębiorstwach. W drodze rekrutacji wyłonionych zostało 14 uczniów klas kierunkowych: technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, którzy w październiku odbyli staże zawodowe w Niemczech.

Projekt rozpoczęły działania przygotowujące uczestników do odbycia stażu u zagranicznych pracodawców. Przed wyjazdem uczniowie uczęszczali na zajęcia przygotowujące z języka obcego zawodowego – niemieckiego i angielskiego. Odbyły się też zajęcia z zakresu wiedzy o kulturze i umiejętności interpersonalnych, które były prowadzone przez pedagoga i doradcę zawodowego. Spotkania z pedagogiem poruszały tematy związane z zachowaniami asertywnymi, radzeniem sobie i wspieraniem innych w sytuacjach trudnych, jak też z tolerancją wobec innej kultury i odmienności. Warsztaty z doradcą zawodowym dotyczyły motywacji do pracy, umiejętności, kompetencji oraz sposobu i formy rozmów z pracodawcą.

Kolejnym etapem był wyjazd uczestników projektu do Schkeuditz w Niemczech w celu odbycia staży w hotelach, restauracjach, zakładach gastronomicznych w mieście Lipsk. Uczniowie otrzymali certyfikaty od pracodawców oraz organizacji przyjmującej. Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymają również dokumenty Europass Mobilność oraz certyfikat ECVET - Europejski System Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym, honorowanymi na terenie Unii Europejskiej.

Partnerem szkoły w projekcie jest niemiecka firma Vitalis, założona w 1997 r. i pełniąca rolę organizacji przyjmującej w ramach mobilnościowych programów unijnych. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Schkeuditz, oddalonej o 16 km od saksońskiego Lipska i dysponuje własną bazą noclegowo-żywieniową. Na terenie ośrodka można aktywnie spędzić wolny czas, gdzie zarówno młodzież jak i nauczyciele mają możliwość integracji w środowisku europejskim.

Oprócz nabywania praktycznych umiejętności zawodowych w miejscach stażu, uczniowie realizowali również program kulturalny. Poznali Lipsk, jego architekturę, zabytki, muzea, a w weekend odbyli dwudniową wycieczkę do Berlina. Tam też mieli okazję odwiedzić miejsca związane z historią, kulturą i życiem codziennym niemieckiej stolicy.

Obecny projekt dobiega końca, przed uczestnikami konferencja podsumowująca i uroczyste rozdanie certyfikatów. Nie jest to jednak powód do smutku, ponieważ szkoła od września realizuje kolejny projekt „Staż zagraniczny - przygotowanie nie tylko do pracy. Kontynuacja”, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu Erasmus +. Realizowane działania są kontynuacją tych już trwających. W przeciągu dwóch kolejnych lat 20 uczniów ZS 4 w Suwałkach wyjedzie na staże zawodowe do Malagi w Hiszpanii i Bristolu w Wielkiej Brytanii.

Dzięki realizacji projektów unijnych uczniowie mają możliwość poznania nie tylko szeroko pojętej inności –historii, kultury, życia codziennego krajów europejskich, ale także sprawdzenia siebie w dążeniach ku sukcesom i satysfakcjonującej pracy.


„”

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- praca zagranicą
nie dość ze można podszkolic język, to jeszcze zobaczyć co jak wygląda w innym kraju, zdobyć znajomości. polecam!
autor:~lidka
- staż
Super przygoda i możliwość zdobycia doświadczenia!
autor:~LOL

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 06.12.2017
LOKALE UŻYTKOWE
Lokal w centrum Augustowa

Reklama

REKLAMA
Kto twoim zdaniem zostanie prezydentem Suwałk?
Grzegorz Gorlo
Grzegorz Mackiewicz
Czesław Renkiewicz
Sławomir Sieczkowski
Mariusz Szmidt
ODDANIE GŁOSU

Aby oddać głos postępuj zgodnie z instrukcją:

1. Wyślij sms pod numer 7255 (2,46 z VAT) o treści KOD.DODAJ
2. Otrzymany kod wpisz w poniższe pole formularza

Kod SMS:

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: