suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Suwałkom daleko do smogowego recydywisty
Suwałkom daleko do smogowego recydywistyJedno z najniższych stężeń pyłu PM10 i wyjątkowo niskie roczne stężenie rakotwórczego benzopirenu - Suwałki przodują na liście miast z najlepszym powietrzem. Wyniku może nam pozazdrościć większość polskich miejscowości. Czy jednak naprawdę jest tak dobrze, jak podaje GIOŚ?

Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane z roku 2016 zebrane przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Uwzględnione zostały pomiary pyłu PM10, czyli tego o wielkości do 10 mikrometrów oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. Jak się okazało, największy problem z czystością powietrza mają takie miasta jak Kraków, Rybnik, Katowice, Gliwice, Warszawa, Nowy Sącz czy Żory. Tam średnioroczne stężenie pyłu PM10 przekraczało dopuszczalną wartość 40 µg/m3.

Zdecydowanie lepiej przedstawia się sytuacja w naszym mieście. Z danych GIOŚ wynika, że Suwałki znajadują się w czołówce miast o najczystszym powietrzu. Z wynikiem stężenia 19.2 µg/m3 znalazły się na 5. pozycji. Lepiej jest tylko w Gdyni, Sopocie, Szklarskiej Porębie i Słupsku. Dobry wynik zanotowano także w Białymstoku. W stolicy województwa podlaskiego średnioroczne stężenie pyłu PM10 wynosi 19.8 µg/m3.

Suwałki mogą się także pochwalić jednym z najniższych stężeń benzo(a)piren, którego obowiązująca norma to średnioroczne stężenie 1 ng/m3. W naszym mieście wynosi ono 1.1 ng/m3. Takiego wyniku może nam pozazdrościć między innymi Opoczno, Nowa Ruda, Rybnik, Pszczyna, Radomsko czy Kościerzyna. Tam stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu, którego głównym źródłem są gospodarstwa domowe, wynosi ponad 10 ng/m3.

Chociaż w oficjalnych danych nasze miasto wypada bardzo dobrze, niewykluczone, że pomiary podawane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska mogą nie oddawać rzeczywistej jakości powietrza, którym oddychają suwalczanie. Stacja pomiarowa jest bowiem usytuowana z dala od osiedla domków jednorodzinnych i dymiących kominów. Stan czystości powietrza w Suwałkach monitorowany jest przez stację pomiarową zlokalizowaną na osiedlu Północ, na przestrzeni zielonej, pomiędzy komendą straży pożarnej, a kościołem św. Kazimierza Królewicza.

Źródło: www.polskialarmsmogowy.plDodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Bzdura
Suwałkom może i daleko, ale na Hamerszmita i Gałaja nie ma czym oddychać. Nikt z władz tego nie widzi? A gdzie służby specjalne? Czarny...
autor:~Ewelina
- Smród
Podobnie też jest na osiedlu Kolejowa. Wieczorami zamiast wywietrzyć pokój przed snem nie można w ogóle otworzyć okna. Może by Urząd ...
autor:~!!!
- Czyste środowisko
Słyszałem że w rejonie Suwałk są duże złoża rud żelaza. Czy nie ma tutaj zbyt duzego napromieniowania uranem.
autor:~J

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 05.12.2017
WażkaFUN
Eventy & Imprezy & Animacje
Animator na weselach i innych imprezach okolicznoś...

Reklama

REKLAMA
Czy jesteś za likwidacją straży miejskiej?
Tak
Nie

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: