suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
PiS spycha Suwalszczyznę na margines?
PiS spycha Suwalszczyznę na margines?- Z punku widzenia gospodarczego dużo ważniejsze są dla nas inne połączenia kolejowe w kraju, niż Podlaskiego z Warszawą - tak o budowie trasy Rail Baltica, łączącej m.in. Suwałki ze stolicą kraju, mówił wiceminister Kwieciński. Zdaniem polityków PO, słowa te świadczą o tym, że dla rządu nasz region nie ma żadnego znaczenia.

Słowa sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju na temat Rail Baltiki wywołały w województwie podlaskim prawdziwą burzę. Jak bowiem stwierdził wiceminister, pod względem gospodarczym szybka trasa kolejowa łącząca między innymi Suwałki i Białystok z Warszawą, a dalej także z Europą Zachodnią, nie stanowi priorytetu. - Ale robimy to, bo ten projekt jest na szczycie projektów unijnych - powiedział przed miesiącem Jerzy Kwieciński.

- To skandaliczna wypowiedź, która świadczy o tym, że dla PiS Podlasie nie ma znaczenia, a Rail Baltica jest realizowana wyłącznie dlatego, że chce tego Unia Europejska. I mówi to przedstawiciel rządu, który zapewniał, że Podlaskie ma fundamentalny charakter. To pokazuje na jakie wsparcie rządu na Podlasiu możemy liczyć - powiedział poseł Robert Tyszkiewicz, który złożył w tej sprawie interpelację do premier Beaty Szydło. - Zapytuję, czy zgadza się z opinią swojego ministra na temat znaczenia województwa podlaskiego - dodał.

Jak zauważyła z kolei wicemarszałek Anna Naszkiewicz, o trasę tę przez wiele lat walczyły samorządy z naszego regionu. Rail Baltica, czyli transeuropejski korytarz docelowo przebiegający przez takie miasta jak Berlin, Warszawa, Białystok, Ełk, Suwałki czy Helsinki, jest bowiem szansą na dynamiczny rozwój województwa. - Trasa ważna nie tylko gospodarczo ale i społecznie - podkreślała Naszkiewicz.

Niestety wiele wskazuje na to, że Rail Baltica szybko do Suwałk na dojdzie. O ile do 2023 roku ma się zakończyć budowa trasy do Ełku o tyle pieniędzy na fragmentu od Ełku do granicy państwa w Trakiszkach nie ma. - Na pewno nie będzie finansowany z unijnych środków Polski Wschodniej, bo te zostały już rozdysponowane, nie ma też zapewnienia o finansowaniu z krajowych środków – wyliczała Anna Naszkiewicz. - Sytuacja więc wygląda w ten sposób, że po zakończeniu Perspektywy Finansowej 2020 co najwyżej będziemy mogli pojechać do Kowna, od strony krajów nadbałtyckich, a z naszej strony do Ełku - dodała.

W tym kontekście warto przypomnieć, że w 2015 roku, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, poseł Jarosław Zieliński mówił, że Rail Baltica, jest jednym z jego priorytetów. - Jeżeli wygramy wybory, to ta inwestycja znajdzie się na jednym z najważniejszych miejsc na liście podstawowej - zapewniał.
Dodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
Co dalej z Rail Balticą? (2016-07-27)
„Rail Baltica nie jest zagrożona” (2015-09-02)
Czy Rail Baltica dojdzie do Suwałk? (2015-08-04)

Ostatnio dodane komentarze
- ~suwalczanka26
Według Ciebie za rządów jakiej partii doprowadzono do realizacji obwodnicy Suwałk? Jeśli chodzi o wykluczenie naszego miasta, to byli...
autor:~Sławek
- do autora BB
czy nick ma świadczyć o wieku !!!!! Panie BB litości i nie kompromituj się i nie broń tych którzy potrafią tylko jątrzyć, zgodnie z li...
autor:~suwalczanka26
- suwalczanka26
Sądząc po nicku masz za mało lat by pamiętać od kiedy jest walka o naszą obwodnicę i dzięki komu jest budowana, więc nie dodawaj zasług...
autor:~BB

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 22.11.2017
KANCELARIA
HORYZONT CONSULTING
DORADZTWO UPADŁOŚCIOWE
I RESTRUKTURYZACYJNE

Reklama

REKLAMA
Czy Twoim zdaniem w Suwałkach jest potrzebne nowe centrum handlowe?
Tak
Nie

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: