suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Opłaty za parkowanie są nielegalne?
Opłaty za parkowanie są nielegalne?Strefa płatnego parkowania w Suwałkach jest niezgodna z prawem - tak wynika z przeprowadzonych analiz. Brak poziomych znaków w postaci linii wyznaczających pasy i niezgodne z rozporządzeniem napisy na znakach pionowych powodują, że kierowcy nie muszą płacić za postój, a ci którzy opłatę wnieśli, mogą żądać zwrotu. Czy władze miasta popełniły przestępstwo?

Analizę oznakowania strefy płatnego parkowania w Suwałkach na ulicy Mickiewicza, Kościuszki, Hamerszmita i Piłsudskiego przeprowadziło Stowarzyszenie Prawo na Drodze. Wyniki szokują - opłaty pobierane są nielegalnie. Kierowcy płacą, chociaż jak się okazuje, wcale nie muszą - warunki techniczne strefy nie spełniają bowiem żadnego wymogu prawnego.

Jak poinformowała Aleksandra Madej - członkini Stowarzyszenia, chodzi o brak poziomych znaków w postaci linii wyznaczających pas postojowy oraz niezgodne z prawem napisy na znakach pionowych. - Na mocy Ustawy o drogach publicznych oraz nowelizacji rozporządzenia, w stre­fie płatnego parkowania, określonej zna­kiem D-44, wyznacza się jednocześnie znakiem pionowym D-18 oraz adekwatnymi znakami po­ziomymi: P-18 – „stanowisko postojowe”, P-19 – „linia wyznaczająca pas postojowy”, P-20 – „koperta” lub P-24 – „miejsce dla pojazdu osoby nie­pełnosprawnej”. W strefie w Suwałkach brak jest takiego oznakowania - argumentuje.

Co więcej, odpowiednie kryteria musi także spełniać znak pionowy informujący o strefie płatnego parkowania. Jak podkreśla Madej, znak D-44 poza napisem „Postój płatny” powinien zawierać także graficzne wskazanie sposobu uiszczania opłat - symbol parkometru, karty zegarowej lub biletu. - W mieście Suwałki grafikę zastąpiono napisem „bilety do nabycia w parkometrze” co skutkuje tym, że znak jest bezprawny - dodaje Madej.

Właśnie na tej postawie, zdaniem Stowarzyszenia, naliczane w Suwałkach opłaty za parkowanie są nielegalne. - Moim zdaniem jeżeli znak drogowy nie jest zgodny z rozporządzeniem, to nie może wywołać skutków prawnych, czyli w Suwałkach tak naprawdę strefa płatnego parkowania nie istnieje. Nie powinno się więc uiszczać opłat za parkowanie - pisze Madej.

List w tej sprawie członkini Stowarzyszenia Prawo na Drodze wysłała do prezydenta Czesława Renkiewicza. - Wniosłam o natychmiastowe zaprzestanie pobierania opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowani do czasu wykonania prawidłowego oznakowania oraz o uznanie wszelkich reklamacji składanych przez użytkowników strefy, wobec których dotychczasowo pobierano nielegalnie opłaty za parkowa­nie w strefie płatnego parkowania - poinformowała.

- Jeżeli nie nastąpi natychmiastowe zaprzestanie dalszego pobierania nielegalnych opłat w dni robocze - do czasu wykonania prawidłowego oznakowania, to w mojej ocenie będzie wypełniało to znamiona popełnienia przestępstwa z art. 231 kk i art. 286 § l kk, co w konsekwencji będzie stano­wić podstawę do zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia wspomnianych przestępstw - ostrzega Madej.

Sonda

Czy będziesz się ubiegał o zwrot pobranych opłat za parkowanie?
tak
nie

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Kostka podobnie
Podobnie znaki poziome na kostce na ul. Kościuszko, są czarne, a wg. przepisów tylko biel lub żółć, więc nie obowiązują, są elementem d...
autor:~Kostak
- Wybory
Julku, w mojej ocenie, Renkiewicz jest najgorszym prezydentem w historii Suwałk. Sprawa parkowania, to następny kamyk do jego ogródka. ...
autor:~Zorro
- temat znany
Ja od zawsze głosowałem przeciw Renkiewiczowi, nie za kimś, tylko przeciw, bo uważałem, że zmiana jest potrzebna, żeby odspawać od stoł...
autor:~Julek

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 03.11.2017
REKLAMA
SUWALKI.INFO
Reklama na rok 50% taniej!

Reklama

REKLAMA
Kto twoim zdaniem zostanie prezydentem Suwałk?
Grzegorz Gorlo
Grzegorz Mackiewicz
Czesław Renkiewicz
Sławomir Sieczkowski
Mariusz Szmidt
ODDANIE GŁOSU

Aby oddać głos postępuj zgodnie z instrukcją:

1. Wyślij sms pod numer 7255 (2,46 z VAT) o treści KOD.DODAJ
2. Otrzymany kod wpisz w poniższe pole formularza

Kod SMS:

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: