suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Czy suwalczanie podzielą się cząstką siebie?
Czy suwalczanie podzielą się cząstką siebie?Co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Choroba dotyka też mieszkańców Suwałk. I chociaż w światowej bazie jest już 30 mln potencjalnych dawców, wciąż wielu chorych nie znalazło genetycznego bliźniaka. Z pomocą mogą przyjść suwalczanie, którzy wezmą udział w Dniu Dawcy Szpiku.

Dzień Dawcy Szpiku organizowany jest w Suwałkach co roku. Dzięki takim akcjom rosną bowiem szanse na przeżycie osób, które chorują na białaczkę. A tych niestety nie brakuje. - Choroba ta dotyka ludzi w każdym wieku, chorują nawet niemowlęta - mówi Maria Sienkiewicz, inicjatorka akcji w Suwałkach. Jak dodaje, dużym problemem jest przede wszystkim znalezienie genetycznego bliźniaka. - W światowej bazie jest już zarejestrowanych ponad 30 milionów dawców, ale to wciąż za mało - podkreśla.

Dlatego też zachęca suwalczan do tego, by 18 października przyszli do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach, gdzie od godziny 12:00 do 17:00 będzie można zarejestrować się w bazie dawców. W tym roku nie będzie pobierana krew, a jedynie wymaz z wewnętrznej strony policzka. - Podczas takich akcji rejestruje się około 200 suwalczan. Liczymy, że i tym razem mieszkańcy naszego miasta nie zawiodą - dodaje.

A kto może zostać dawcą? Genetycznym bliźniakiem może być każdy, kto ukończył 18 lat i nie ma więcej niż 55 lat, waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Inicjatorzy akcji chcą także rozwiać wszelkie obawy tych, którzy uważają, że pobranie komórek macierzystych może nieść ze sobą negatywne skutki. - Bycie dawcą nie oznacza żadnych konsekwencji zdrowotnych - zapewnia Sienkiewicz.

Tegoroczna akcja prowadzona jest z myślą o 17-letnim Mikołaju Napierale, który jest w trakcie chemioterapii, jednak koniecznie będzie przeszczepienie od dawcy niespokrewnionego. - Jeżeli chcecie pomóc mnie i innym dzieciom chorym na białaczkę, przyjdźcie, zarejestrujcie się – to nic nie boli i nie kosztuje, a może nam uratować życie - mówi Mikołaj.
Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- godziny
Wszystko fajnie, ale większość osób w tych godzinach jest w pracy albo - niektórzy potencjalni dawcy- w szkole. A jak się pracuje 10 - ...
autor:~kkk
- dawcy
najwidoczniej wciąż za mało się o tym mówi, że nie ma skutków ubocznych itp. i dlatego wciąż budzi to lęk i obawę
autor:~fiona

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_mieszkania_bezprowizji
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 12.10.2017
SHOWROOM loving it STUDIO ARANŻACJI WNĘTRZ Teresa Witkowska
Wizualizacje 3d

Reklama

REKLAMA
Jak oceniasz dotychczasowe rządy prezydenta Renkiewicza?
bardzo dobrze
dobrze
średnio
źle
bardzo źle

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: