suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Czy suwalczanie podzielą się cząstką siebie?
Czy suwalczanie podzielą się cząstką siebie?Co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Choroba dotyka też mieszkańców Suwałk. I chociaż w światowej bazie jest już 30 mln potencjalnych dawców, wciąż wielu chorych nie znalazło genetycznego bliźniaka. Z pomocą mogą przyjść suwalczanie, którzy wezmą udział w Dniu Dawcy Szpiku.

Dzień Dawcy Szpiku organizowany jest w Suwałkach co roku. Dzięki takim akcjom rosną bowiem szanse na przeżycie osób, które chorują na białaczkę. A tych niestety nie brakuje. - Choroba ta dotyka ludzi w każdym wieku, chorują nawet niemowlęta - mówi Maria Sienkiewicz, inicjatorka akcji w Suwałkach. Jak dodaje, dużym problemem jest przede wszystkim znalezienie genetycznego bliźniaka. - W światowej bazie jest już zarejestrowanych ponad 30 milionów dawców, ale to wciąż za mało - podkreśla.

Dlatego też zachęca suwalczan do tego, by 18 października przyszli do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach, gdzie od godziny 12:00 do 17:00 będzie można zarejestrować się w bazie dawców. W tym roku nie będzie pobierana krew, a jedynie wymaz z wewnętrznej strony policzka. - Podczas takich akcji rejestruje się około 200 suwalczan. Liczymy, że i tym razem mieszkańcy naszego miasta nie zawiodą - dodaje.

A kto może zostać dawcą? Genetycznym bliźniakiem może być każdy, kto ukończył 18 lat i nie ma więcej niż 55 lat, waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Inicjatorzy akcji chcą także rozwiać wszelkie obawy tych, którzy uważają, że pobranie komórek macierzystych może nieść ze sobą negatywne skutki. - Bycie dawcą nie oznacza żadnych konsekwencji zdrowotnych - zapewnia Sienkiewicz.

Tegoroczna akcja prowadzona jest z myślą o 17-letnim Mikołaju Napierale, który jest w trakcie chemioterapii, jednak koniecznie będzie przeszczepienie od dawcy niespokrewnionego. - Jeżeli chcecie pomóc mnie i innym dzieciom chorym na białaczkę, przyjdźcie, zarejestrujcie się – to nic nie boli i nie kosztuje, a może nam uratować życie - mówi Mikołaj.
Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- godziny
Wszystko fajnie, ale większość osób w tych godzinach jest w pracy albo - niektórzy potencjalni dawcy- w szkole. A jak się pracuje 10 - ...
autor:~kkk
- dawcy
najwidoczniej wciąż za mało się o tym mówi, że nie ma skutków ubocznych itp. i dlatego wciąż budzi to lęk i obawę
autor:~fiona

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_mieszkania_bezprowizji
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 12.10.2017
MIESZKANIA W CENTRUM
3 pokojowe przy ul. 1 Maja

Reklama

REKLAMA
Gdzie będziesz oglądać mecze reprezentacji Polski na Mundialu 2018?
w pubie
w domu
u znajomych
na stadionie w Rosji
w ogóle nie będę oglądać

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Kościuszki 112c lok. 4, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: