suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Suwalczanin odkrył nową gwiazdę!
Suwalczanin odkrył nową gwiazdę!HD 5843 - choć brzmi to tajemniczo jest to nazwa obiektu odkrytego przez suwalczanina. American Association of Variable Star Observers oficjalnie potwierdziło, że 20-letni Gabriel Murawski odkrył na niebie nową gwiazdę zmienną. Co to takiego?

Pierwszą noc sierpnia 20-letni suwalczanin z pewnością zapamięta do końca życia. Wszystko za sprawą prowadzonych obserwacji i jednego odkrycia. Chodzi o nową gwiazdę zmienną. Najprościej mówiąc jest to obiekt, który w znaczący sposób zmienia swoją jasność. - Swoje obserwacje wysłałem do American Association of Variable Star Observers, którzy zajmują się zbieraniem obserwacji gwiazd zmiennych i analizą zgłoszeń dotyczących nowych obiektów - powiedział Gabriel Murawski. To właśnie specjaliści z tej instytucji potwierdzili, że suwalczanin zaobserwował na niebie coś nowego.

Gabriel w nocy z 1 na 2 sierpnia przeprowadził fotometryczne obserwacje gwiazdy HD 5843 leżącej w konstelacji Ryb. Kwadrans po północy rozpoczęło się zbieranie materiału. Miało to trwać do godziny 03.00, jednak na godzinę przed planowanym zakończeniem chmury uniemożliwiły dalsze obserwacje. Mimo wszystko w te 105 minut suwalczaninowi udało się zaobserwować gwiazdę zmienną typu DSCT. - To pulsujące gwiazdy zmienne, które są również wykorzystywane jako świece standardowe do wyznaczania odległości - wyjaśnia Gabriel.

Choć ma zaledwie 20 lat, astronomią interesuje się już od 11. Sam o sobie mówi, że jest amatorem. - Zajmuję się głównie obserwacjami tranzytów planet pozasłonecznych i popularyzacją astronomii - mówi. Zaznajomić się z jego pracą można między innymi na Facebooku, Gabriel prowadzi bowiem stronę „1000 ciekawostek astronomicznych”, gdzie można znaleźć między innymi transmisje internetowe z obserwacji nieba.

O swoim odkryciu, pasji i dotychczasowych osiągnięciach Gabriel Murawski opowiedział w wywiadzie »Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- gwiazda
WOW! DLa mnie to nawet nie do pomyślenia ile to trzeba mieć w sobie cierpliwości i samozaparcia. Żmudne to, ale jak widać popłaca!
autor:~Roxanne
- Gratulacje!!!!
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/odkrycie-gwiazdy-zmiennej-typu-delta-scuti-przez-polskiego-milosnika-astronomii-3502.html
autor:~Suwak
- Gratulacje
Ogromne gratulacje od rowerzysty mijającego Cię regularnie pod Sobolewem ;)
autor:~fresh

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


lena | 16.08.2017
KWATERY PRACOWNICZE
NIERUCHOMOSCI
SUWALKI.INFO
Kwatery pracownicze

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: