suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Czy grozi nam zapaść społeczno-gospodarcza?
Czy grozi nam zapaść społeczno-gospodarcza?Spadek liczby ludności, zachwianie równowagi na rynku pacy czy patologie - takie negatywne zjawiska pojawiają się aż w 122 miastach. Polska Akademia Nauk opracowała listę miejscowości, którym grozi zapaść społeczno-gospodarcza. Czy w niechlubnym zestawieniu znalazły się też Suwałki?

Jak informują autorzy analizy, prawie połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe. Problemy spowodowane są między innymi spadkiem liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. - Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości - tłumaczą autorzy.

Nie bez wpływu są także takie kwestie jak niedostateczne powiązania z siecią dróg wyższego rzędu: autostradami i drogami ekspertowymi, a także utrata wyższych funkcji tych miast na rzecz większych ośrodków wojewódzkich. Dla niektórych miejscowości problemem bywa nawet zapewnienie wkładu własnego do inwestycji unijnych.

Na liście nie ma jednak Suwałk. Z analizy naukowców wynika, że nasze miasto nie jest zagrożone zapaścią. Niestety w niechlubnym zestawieniu znalazło się 7 miast z podlaskiego. Zapaść społeczno-gospodarcza dotyczyć może Augustowa, Łomży, Grajewa, Sokółki, Zambrowa, Bielska Podlaskiego i Hajnówki.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez prof. Przemysława Śleszyńskiego.

Źródło: Kurier PAPDodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- ......
Trzeba być zakompleksionym głąbem żeby nie widzieć jak sie suwalki zmieniły na lepsze w przeciągu ostatnich lat. Mi się tu podoba.
autor:~as
- Nika
a gdzie ty widzisz w Suwałkach patologię i ciemnogród?
autor:~anthrax
- Do nika
Sama chyba jesteś ciemnogród i patologia. Strasznie mnie wkurzają tacy ludzie dla, których zawsze wszystko jest źle, wszystko beznadzie...
autor:~Pietraszko

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_mieszkania_bezprowizji
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 10.08.2017
AGENCJA INTERAKTYWNA
Rejestracja domen

Reklama

REKLAMA
Który z plenerowych koncertów 11. edycji SBF uważasz za najlepszy?
Erica Burdona & The Animals
Supersonic Blues Machine z Billy Gibbonsem
Mavis Staples
Organka z gośćmi
Souther Avenue
Thorbjorn Risager & The Blach Tornado
Nuno Mindelisa
Vanesa Harbek Band
Lithuanian Blues Orchestra
Makar & Children of The Corn

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Kościuszki 112c lok. 4, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: