suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Blisko ćwierć miliona na obraz
Blisko ćwierć miliona na obrazDofinansowanie na zakup kolejnego już obrazu Alfreda Wierusza-Kowalskiego otrzymało suwalskie muzeum. Pieniądze pochodzące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz suwalskiego ratusza pozwolą na zakup cennego obrazu „Wilki w nocy”.

W najbliższym czasie Muzeum Okręgowe w Suwałkach wzbogaci swoje zbiory o kolejny, niezwykle cenny obraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego „Wilki w nocy”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał w ramach drugiego naboru do programu „Kolekcje muzealne” dotację wysokości 225 000 na dofinansowanie zakupu obrazu. Wkład własny zadeklarował z kolei Urząd Miejski w Suwałkach.

Jak informuje Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego będzie to w tym roku już trzeci obraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego zakupiony przez suwalskie muzeum. W maju do zbiorów muzeum trafiły dwa płótna: „Śmiejąca się dziewczyna” i „Orszak wieśniaków” również dofinansowane przez MKiDN oraz suwalski ratusz.

- Obraz, ze względu na temat i poziom artystyczny wyróżnia się spośród innych dzieł autora. Namalowany z myślą o wystawienia na międzynarodowej wystawie sztuki w Paryżu, na tzw. Salonie Paryskim, który odbywał się w 1910 roku, przyniósł artyście wielki sukces w postaci złotego medalu. Była to ważna, jeśli nie najważniejsza dla malarza nagroda, któremu, jak pisał jego przyjaciel i malarz Henryk Piątkowski, „do pełnego uznania w świecie sztuki brakuje medalu otrzymanego w Paryżu” - informuje Eliza Ptaszyńska, kustosz muzeum i autorka projektu.

Kompozycja przedstawia dwa wilki wśród śnieżnego pustkowia, przeciętego zakolem rzeki. W tle rysują się zabudowania, widać, nikłe w nocnych ciemnościach, światła. Odbijają się one wraz z nielicznymi gwiazdami w ciemnym nurcie wody i barwią grubą pokrywę śnieżną zimnymi refleksami światła. Obraz, cenny dzięki otrzymanemu wyróżnieniu, byłby ważnym uzupełnieniem muzealnej kolekcji, w której brakuje dzieł tej klasy i, co równie ważne, wielkości.
Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- No nie...
Czy nasze muzeum nie może zacząć gromadzić zbiorów innych znanych twórców? Ile można oglądać Wierusza?
autor:~kasia
- obraz
to tylko jedno dofinansowanie, jeszcze kasa od miasta. ciekawe ile w sumie kosztuje ten obraz
autor:~xx
- obraz
Cudownie! Suwałki staną się malarską stolicą słynącą z Wierusza-Kowalskiego :)
autor:~malarka

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_mieszkania_bezprowizji
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 14.07.2017
LOKALE UŻYTKOWE
Lokal w centrum Augustowa

Reklama

REKLAMA
Który z plenerowych koncertów 11. edycji SBF uważasz za najlepszy?
Erica Burdona & The Animals
Supersonic Blues Machine z Billy Gibbonsem
Mavis Staples
Organka z gośćmi
Souther Avenue
Thorbjorn Risager & The Blach Tornado
Nuno Mindelisa
Vanesa Harbek Band
Lithuanian Blues Orchestra
Makar & Children of The Corn

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Kościuszki 112c lok. 4, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: