suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Sprawa działaczy KOD wróci na wokandę
Sprawa działaczy KOD wróci na wokandęSąd Okręgowy w Suwałkach uchylił uniewinnienie pięciu osób obwinionych o zakłócenie porządku publicznego w czasie otwarcia wystawy o armii gen. Andersa. Sędzia skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd I instancji.

Apelację w sprawie wyroku sądu I instancji złożyła suwalska policja. Oskarżyciel publiczny wnioskował między innymi o przesłuchanie dodatkowych świadków, którzy mieli opowiedzieć przed sądem czy poczuli się urażeni i zgorszeni zachowaniem działaczy KOD na otwarciu wystawy w marcu 2016. Po długich i burzliwych rozmowach sędzia Jacek Sowul przychylił się w tym punkcie do wniosków obrońców i prośbę oskarżyciela odrzucił.

Samą apelację rozpatrzył jednak pozytywnie, uchylając wyrok i kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd I instancji.
- Otóż Sąd Rejonowy procedując w sprawie naruszył zasady oceny zgromadzonych dowodów - poinformował w uzasadnieniu sędzia Jacek Sowul. Jak tłumaczył dowody zgromadzone w sprawie zostały ocenione w sposób dowolny doprowadzając do szeregu błędów w ustaleniach faktycznych. Zdaniem sędziego konieczne jest ponowne ich rozpatrzenie i ocena.

Sędzia zaprezentował dwa, jego zdaniem główne błędy popełnione przez sąd I instancji. - Błędne założenie, jakie przyjął Sąd Rejonowy to poniekąd usprawiedliwienie zachowania obwinionych z tego powodu, iż wystawa w Archiwum Państwowym miała być elementem kampanii wyborczej - wyjaśnił. Jak mówił niezależnie od tego czy wystawa była takim elementem czy też nie, to przepisy nie przewidują okoliczności wyłączających odpowiedzialność za takie wykroczenie.

W kolejnym punkcie uzasadnienia sędzia Sądu Okręgowego odniósł się do użytych przez Sąd Rejonowy argumentów związanych z wolnością człowieka i wolnością wypowiedzi. - Poza sporem pozostaje, iż jest to podstawowe prawo człowieka i nie podlega ono dyskusji, jednakże wolność nie jest przecież nieograniczona, gdyby tak było przerodziłaby się w anarchię i zdaniem Sądu Okręgowego wolność wypowiedzi jest ograniczona wolnością innych osób - tłumaczył. Jego zdaniem na poprzednich rozprawach ten aspekt nie był brany pod uwagę.

Wyrok Sądu Okręgowego okazał się być dużym zaskoczeniem zarówno dla obrońców, jak i samych obwinionych. - Sąd uchylił moim zdaniem słuszny wyrok sądu I instancji, z ustnymi motywami Sądu Okręgowego nie zgadzam się - mówił adwokat Jakub Wende. - Sprawa będzie toczyła się od początku zgodnie z wytycznymi Sądu Okręgowego i walczymy dalej - dodał. - Jestem bardzo rozczarowany, ponieważ wyrok I instancji był bardzo dobry nie tylko dlatego, że mnie uniewinnił, ale był też dlatego bardzo dobry, że chronił wolność wypowiedzi - mówił z kolei obwiniony Marcin Skubiszewski.


Dodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
Działacze KOD w kwietniu znów staną przed sądem (2017-03-21)
Sympatycy KOD usłyszą wyrok? (2017-01-18)
Działacze KOD przed sądem (2016-11-18)
Burzliwe mowy końcowe. Działacze KOD uniewinnieni (2017-01-19)

Ostatnio dodane komentarze
- DLACZEGO UCHYLONY !!!!????
Nie wiem czy wyrok był słuszny, bo nie wiem jaki był materiał dowodowy, ale dlaczego wyrok jest uchylony ze względu na "niewłaściwą" o...
autor:~bobo
- Nie awanturnictwu
Jak była premier jeździła po Polsce pendolino to było oczywiście bez żadnego związku z wyborami więc obrońcy demokracji siedzieli cicho...
autor:~Kali
- Ale z ciebie frajer
Łódzki KOD żąda dymisji całego zarządu Komitetu Chce, by jak najszybciej rozpisać nowe wybory, w których nie startowaliby ob...
autor:~Hrabia BUL Lewatywa

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_mieszkania_bezprowizji
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


lena | 06.04.2017
REKLAMA
SUWALKI.INFO
Reklama na rok 50% taniej!

Reklama

REKLAMA
Gdzie będziesz oglądać mecze reprezentacji Polski na Mundialu 2018?
w pubie
w domu
u znajomych
na stadionie w Rosji
w ogóle nie będę oglądać

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Kościuszki 112c lok. 4, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: