suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Wspólnie przeciwko działaniom rządu
Wspólnie przeciwko działaniom rząduO obronności państwa, służbie zdrowia, ochronie środowiska i samorządzie terytorialnym rozmawiali uczestnicy I Suwalskiego Forum Demokratycznego. Przedstawiciele opozycji spotkali się w Suwałkach, by wyrazić swój sprzeciw wobec działań rządu. Na koniec zgromadzeni podpisali Deklarację Suwalską.

Na I Forum Demokratycznym w Suwalskim Ośrodku Kultury spotkali się przedstawiciele zarówno ugrupowań politycznych, jak i różnych stowarzyszeń. O sytuacji politycznej, społecznej i ekonomicznej kraju mówili: Bożena Kamińska oraz Anna Naszkiewicz z PO, Elżbieta Bieńczycka i Jacek Protasiewicz z Uni Europejskich Demokratów, Marcin Skubiszewski - twórca Obserwatowium Wyborczego oraz sympatyk KOD, Cezary Cieślukowski i Stefan Krajewski z PSL, Krzysztof Truskolaski z Nowoczesnej oraz Karol Korneluk z SLD.
- Zaprosiliśmy dzisiaj gości, by poznać i fakty i oceny tego, co się w naszym kraju dzieje, w którym kierunku zmierzamy i czym to grozi - mówił na początku Cezary Cieślukowski.

W tematykę zebranych wprowadził natomiast Franciszek Wasik, pierwszy niekomunistyczny wojewoda suwalski. - Stanęło przede mną zadanie niezbyt sympatyczne, bo chciałoby się mówić o rzeczach i sprawach dobrych, radosnych. Moje wystąpienie będzie opisem sytuacji, która ani radosna ani dobra nie jest - mówił Wasik. Zdaniem byłego wojewody kraj zmierza od demokracji do totalitaryzmu. - Mamy za sobą ponad roczny czas niszczenia dorobku minionych 26 lat - mówił. Były wojewoda pokrótce omówił niemal każdy aspekt działań rządu. Od jego zdaniem dewastacji obszaru obronności państwa, przez skłanianie się do współpracy międzynarodowej z przywódcami Węgier i Białorusi, kończąc na relacjach międzyludzkich. Tu Wasik powiedział o wykorzystywaniu „obłędnej polityki smoleńskiej” i dzieleniu społeczeństwa.

Na sytuacji związanej z obronnością kraju skupiła się również Bożena Kamińska, która przypomniała deklaracje, jakie składali politycy Prawa i Sprawiedliwości odwiedzający Suwałki w czasie kampanii uzupełniającej do Senatu. Wówczas Bartosz Kownacki oraz Jarosław Zieliński mówili o wzmocnieniu suwalskiego garnizonu. Miały być dodatkowe etaty, sprzęt, a nawet zwiększone tereny. - 1,5 roku mija i nie ma nic. Jestem przekonana, że minie ta kadencja i tego nie doczekamy się, chociaż bardzo byśmy chcieli, bo czuli byśmy się bezpiecznie - powiedziała Kamińska. Jak dodała z wojska odeszło 250 pułkowników i 30 generałów. Komisje, które obradują na ten temat odbywają się w trybie niejawnym. - Ucieczka w te tryby niejawne pokazuje, że dla PISu jest to bardzo niewygodny temat - mówiła.

Między innymi o planowanych zmianach w ordynacji wyborczej mówił z kolei Krzysztof Truskolaski z Nowoczesnej. Jego zdaniem wprowadzenie kadencyjności powinno nastąpić od góry, czyli od posłów. Zwrócił uwagę na fakt, że Krzysztof Jurgiel był senatorem, a w Sejmie zasiada już 6 kadencję. Nie dużo mniejszym stażem może poszczycić się też Jarosław Zieliński, który obecnie jest posłem 5 kadencji. Niekwestionowanym liderem w tej kwestii jest Jarosław Kaczyński, który w latach 1989-1991 był senatorem, natomiast od 1997 roku jest posłem. To jego 7 kadencja.

O samorządzie terytorialnym mówiła z kolei Anna Naszkiewicz. Karol Korneluk skupił się natomiast na ochronie zdrowia i planowanej przez ministra reformie. Nie zabrakło również rozważań na temat polityki zagranicznej. Zdaniem Jacka Protasiewicza, Polska powoli staje się w Europie krajem drugiej kategorii. Poseł obawia się, że w najbliższym czasie powstanie „unia w unii”, a co za tym idzie część z krajów nawiąże ze sobą bliższą współpracę wykluczając z tego Polskę.

W czasie spotkania nie zabrakło też głosów z publiczności. Jednak jednym z ważniejszych punktów było publiczne podpisanie Deklaracji Suwalskiej, czyli porozumienia o wspólnych dalszych działaniach na rzecz odbudowy demokracji. W Suwalskim Ośrodku Kultury zbierano też podpisy pod sprzeciwem wobec reformy edukacji.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Suwałki miasto prawe i sprawiedliwe.
Kiedy odetniemy się od Buczka,Waryńskiego i innych gwiazd xxx-lecia?
autor:~Janusz
- Najgorszy prezydent Suwałk po 1989 roku
Czesław Renkiewicz, najgorszy prezydent Suwałk po roku 1989. W takiej postaci przejdzie do historii. Ku przestrodze.
autor:~Jerzy
- Ogłupianie NARODU.
100% prawdy ma autor: ~Spioch . HAŃBĄ ,WSTYDEM dla Suwałk jest żeby zasiadali jako radni miasta Suwałk ludzie z przeszłością PRL-ows...
autor:~solidarnościowiec były

wszystkie komentarze »


dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


lena | 01.03.2017
SHOWROOM loving it STUDIO ARANŻACJI WNĘTRZ Teresa Witkowska
Pakiet LUX - 100% Metamorfozy wnętrz

Reklama

REKLAMA
Czy popierasz budowę nowego kościoła w Suwałkach?
Tak
Nie

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Kościuszki 112c lok. 4, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: