suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Burzliwe mowy końcowe. Działacze KOD uniewinnieni
Burzliwe mowy końcowe. Działacze KOD uniewinnieniSuwalski sąd uniewinnił wszystkich obwinionych działaczy i sympatyków KOD, którzy odpowiadali za zakłócenie porządku publicznego w czasie wystawy o Armii gen. Andersa. Po wyroku były brawa i okrzyki „dziękujemy”. Zebrani na sali uroczyście odśpiewali też hymn.

Działacze KOD po raz trzeci stanęli przed suwalskim sądem - dziś by wysłuchać mów końcowych i wyroku. Zarówno oskarżyciel, jak i obrońcy nie szczędzili słów, by przekonać do swoich racji. Oskarżyciel swój wywód zaczął od ustalenia co jest przedmiotem procesu, starał się również odeprzeć doniesienia, że jest to proces polityczny. - Ten okres spraw politycznych skończył się po 89 roku. Jeżeli powiemy, że ten proces jest polityczny musielibyśmy do tych wszystkich procesów włączyć te, które toczyły się w sprawach Samoobrony, wysypywania ziarna itd., itd. - mówił Jarosław Golubek.

Starał się on również udowodnić przed sądem, że nie jest to sprawa wyborcza, a czyn obwinionych jest wykroczeniem. - Ta sprawa nie dotyczy prawa wyborczego, albowiem żadne postępowanie nie toczyło się w sprawie z ustawy kodeks wyborczy. Jest to typowa sprawa dotycząca zakłócenia ładu i porządku podczas pewnego zdarzenia - wyjaśniał. Oskarżyciel posługując się wieloma przykładami starał się udowodnić swoje racje. - Tu nie zachodziła żadna wyższa konieczność, by przerywać wystawę - mówił. Wśród przykładów podał działania ONR zakłócającej wykład prof. Baumana. Jarosław Golubek wnioskował w przypadku wszystkich pięciu osób o miesiąc ograniczenia wolności w postaci od 20 do 40 godzin prac społecznych.

- Nie chcę używać mocnych słów, ale muszę powiedzieć, że takiego popisu demagogii i hipokryzji w wystąpieniu przed sądem w jakiejkolwiek sprawie, czy to o wykroczenie czy w sprawie karnej, jak wykonuje ten zawód 25 lat nie słyszałem - tymi słowami swoją mowę końcową rozpoczął jeden z obrońców, Jakub Wende. Powiedział, że oskarżyciel dopasowuje argumentację i dowody do tezy, którą próbuje sądowi przedstawić.

- Pan oskarżyciel mówił, że przecież istnieją inne prawem dopuszczane metody do tego, aby protestować, inne metody aby wyrażać swój sprzeciw i podał pan oskarżyciel przykład pikiet, które były organizowane w dniach tego procesu pod biurem poselskim na ulicy Kościuszki - mówił obrońca. - To chciałbym sąd poinformować, że te osoby, które brały udział w tych pikietach właśnie są wzywane na policje celem przesłuchania - dodał.

Obrońca przytoczył słowa zarówno Mariusza Błaszczaka, jak i Anny Marii Anders, które wskazywały na to, że wystawa miała charakter polityczny. Oczywiście domagał się uniewinnienia swoich klientów. Żarliwą przemowę Jakuba Wende zakończyły brawa publiczności. Skomentowania przemowy oskarżyciela nie odmówił sobie jeden z obwinionych. Marcin Skubiszewski punkt po punkcie odniósł się do mowy Jarosława Golubka.

Długie mowy końcowy zwieńczył wyrok. Po twarzach obwinionych widać było, że są nim zaskoczeni. Sędzia Dominik Czeszkiewicz uniewinnił wszystkie osoby, a kosztami postępowania obciążył Skarb Państwa. Jak wyjaśnił kluczem była odpowiedź nie na pytanie czy doszło do przerwania uroczystości, ale dlaczego do tego doszło i czy było to uzasadnione. - Obie strony procesu po części miały rację - powiedział sędzia. - Tak jak mówiłem, do przerwania uroczystości doszło z inicjatywy obwinionych, ale nie był to wybryk, który stanowi element nieodzowny czynu określonego w art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń, czyli czynu, który zarzuca się obwinionym - mówił w uzasadnieniu.

Kluczowa okazała się analiza trzech przepisów - analiza pojęcia wybryk, art. 54 Konstytucji o wolności wyrażania opinii oraz art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w którym opisano zasadę wolności wyrażania opinii. Sędzia przyznał, że zgromadzeni w czasie wystawy mieli prawo zadawać pytania. Zaraz po odczytaniu uzasadnienia nastąpił wybuch radości, brawa i okrzyki „dziękujemy”. Przed wyjściem z sali sądowej zebrani odśpiewali hymn.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- sedzia kalosz
...
autor:~kuj44
- inspektor
inspektor jaroslaw musi sie wylazac nie ma co, bo po premii bedzie
autor:~olo
- a faktura
dla sądu kijek wystawi ??
autor:~olo

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 19.01.2017
ATRAKCYJNE DZIAŁKI
DZIAŁKA BUDOWLANA PŁOCICZNO-TARTAK

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: