suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Działacze KOD przed sądem
Działacze KOD przed sądemPięć osób obwinionych o zakłócenie porządku publicznego stanęło przed Sądem Rejonowym. Sprawa dotyczy incydentu w czasie wystawy o Armii gen. Andersa. Żadna z osób nie przyznaje się do winy, a obrońcy uważają, że światło na charakter wydarzenia mogą rzucić zeznania Jarosława Zielińskiego.

Rozpoczął się proces pięciu osób obwinionych za zakłócenie porządku publicznego w czasie wystawy o Armii Generała Władysława Andersa. Wydarzenie miało miejsce na początku marca, tuż przed wyborami uzupełniającymi do Senatu. Obecna na wystawie córka generała - Anna Maria Anders, była wówczas kandydatką PIS startującą w tychże wyborach. Osoby, które stanęły przed sądem podtrzymują stanowisko, że wystawę odebrały jako wiec wyborczy i do winy się nie przyznają. O tym dlaczego w taki, a nie inny sposób odebrali to wydarzenie wyjaśnił jeden z obwinionych, Marcin Skubiszewski.

Jego zdaniem już fakt, że zarówno minister, jak i wiceminister byli obecni w czasie wystawy jest przesłanką za tym, że było to wydarzenie polityczne. - Są pewne zwyczaje polityczne, które mówią, że wiceminister jeździ w różne miejsca zamiast ministra, kiedy minister nie ma czasu, żeby wszędzie być. Obecność tych dwóch panów razem, już samo to wykraczało poza jakiekolwiek normalne reguły działania - wyjaśniał w czasie rozprawy.

Większość obwinionych mówiła również o sposobie, w jaki została przedstawiona Anna Maria Anders. - Pan minister powiedział, ja to zapisałem, pani minister Anders, bo ona rzeczywiście ten tytuł miała, mam nadzieję niedługo senator reprezentujący Suwałki i okręg, ku chwale ojczyzny, tak powiedział pan minister - mówił Skubiszewski. Dodał również, że o charakterze wydarzenia mówiły słowa Anny Marii Anders. - Ona wtedy powiedziała: Jeśli ktoś mówi, że to nie jest mój region, nasz okręg, to właśnie ta wystawa dowodzi, że jest inaczej. Pani Anders wyraźnie powiedziała, że ta wystawa ma jako cel uzasadnienie jej kandydatury. To były jej słowa. Po tych słowach, wtedy ja się odezwałem, ponieważ ja jestem przywiązany do przestrzegania prawa wyborczego i to nie było miejsce, nie tylko ja tak uważam, tak jest zapisane w odpowiednich ustawach, że to nie jest miejsce, by dopuszczalne było prowadzenie kampanii pozytywnej, czy to negatywnej przeciwko jakiemuś kandydatowi - wyjaśniał dalej. - Poza odpowiedzialnością karną, odpowiedzialność moralna, że tak powiem za ten hałas spoczywa właśnie na panu ministrze Błaszczaku i pani minister Anders, ponieważ to oni nadali wyraźnie charakter wyborczy. Wyraźnie, nie w jakiś sposób dwuznaczny czy wątpliwy, tylko taki ewidentny - mówił dalej.

Zarówno obwinieni, jak i część świadków mówili, że to w stosunku do nich padły wulgaryzmy i różnego rodzaju obelgi. Jak mówił Skubiszewski jego nazwano pijakiem i zapytano o to czy ma Boga w sercu i czy się modli. W czasie zeznań, jeden ze świadków powiedział, że machano mu przed twarzą różańcem, inni mówili, że zostali wyzwani. - Mnie pewien mężczyzna zrobił zdjęcie telefonem komórkowym i powiedział, że mnie „załatwi”. Zostałem też nazwany „ubekiem”, „donosicielem”, „faszystą” i „gestapowcem”- mówił w czasie wyjaśnień Piotr Łopaciuch.

Z pięciu osób obwinionych, cztery złożyły wyjaśnienia. Łącznie sąd wysłuchał kilkunastu osób, jednak wyrok nie zapadł. Oskarżyciel uważa, że niezbędne jest odtworzenie materiału dowodowego w postaci nagrań filmowych, natomiast obrońcy są zdania, że zeznania powinien złożyć Jarosław Zieliński. - To jest świadek, który może nam udzielić istotnych informacji, o których także mówił dzisiejszy świadek, dyrektor Archiwum. A mianowicie co do organizacji wystawy, sposobu zorganizowania tej wystawy i dlaczego ta wystawa, akurat o tym tytule została zorganizowana w tym czasie związanym z prowadzoną, to znaczy w ocenie obrony, to sąd oceni, ale mogący mieć związek z prowadzoną wówczas kampanią wyborczą - mówił obrońca czterech obwinionych. Sąd przychylił się do wniosku i rozprawę odroczył. Strony spotkają się ponownie na sali rozpraw 22 grudnia.


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Surowy wyrok
Proszę sąd o wysoki wyrok dla tych zdrajców ojczyzny żeby więcej ta hołota nie odwiedzała Suwałk - niech protestują u siebie .
autor:~krak
- Nie o take
Polske walczyłem
autor:~Bolek
- Cierpienia Bolka
Bolek też cierpiał za miliony :-)
autor:~Kazik

wszystkie komentarze »


dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


lena | 18.11.2016
SHOWROOM loving it STUDIO ARANŻACJI WNĘTRZ Teresa Witkowska
Wizualizacje 3d

Reklama

REKLAMA
Czy popierasz budowę nowego kościoła w Suwałkach?
Tak
Nie

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Kościuszki 112c lok. 4, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: