suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Spartakiada Transgraniczna - integracja zdrowych i cierpiących
Spartakiada Transgraniczna - integracja zdrowych i cierpiącychGry, zabawy, warsztaty plastyczne i florystyczne - w suwalskim szpitalu psychiatrycznym trwa III Spartakiada Transgraniczna. W zajęciach bierze udział około 200 osób. To m.in. pacjenci cierpiący na przewlekłe choroby psychiczne, ich rodziny i terapeuci. Są też goście z Litwy, Rosji i Białorusi.

Jak informuje Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Suwałkach, celem organizowanego spotkania jest przede wszystkim aktywizacja osób przewlekle chorych z zaburzeniami psychicznymi. - W ten sposób chcemy przede wszystkim przeciwdziałać społecznej izolacji i marginalizacji chorych. Dzięki wspólnym zajęciom z osobami zdrowymi, chorzy czują się lepiej. Zyskują poczucie, że nie są odtrącani i mogą razem brać udział w zajęciach artystycznych czy rozgrywać zawody - mówi.

Istotną kwestią jest także zwiększanie świadomości społecznej na temat chorych z zaburzeniami psychicznymi, przybliżanie ich problemów, poszerzanie wiedzy o potrzebach i o niebywałej wrażliwości chorych.

Podczas Spartakiady odbywają się liczne warsztaty artystyczne, ruchowe i integracyjne poprzez rywalizację grupową. Uczestnicy biorą udział w zajęciach florystycznych, malarskich, garncarskich. Elementem spotkania jest też stworzenie muralu. Trzeciego dnia uczestnicy przeniosą się do Smolnik, na terenie należącego do szpitala ośrodku zostaną rozegrane zawody sportowe. Tam również zostanie wystawiony przez pacjentów specjalnie przygotowany z myślą o wydarzeniu spektakl słowno – muzyczny połączony z mszą polową z aktywnym udziałem chorych.

Organizacja III Spartakiady Transgranicznej jest możliwa dzięki realizowanemu od 3 lat przez szpital projektowi Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. W ramach projektu zaplanowano trzy edycje Spartakiady, ale Bożena Łapińska przyznaje, że placówka będzie próbowała zorganizować jej kolejne odsłony również w przyszłych latach, po zakończeniu projektu, ze względu na niebywale pozytywny odbiór tego przedsięwzięcia i jego bardzo wysoką wartość zarówno dla chorych jak i dla zajmujących się nimi specjalistów.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- najważniejsze, że się integrują
Bardzo dobrze, oby więcej takich spotkań
autor:~ktoś
- bardzo dobry pomysł
Dobrze, że jest coś takiego, osoby z chorobami psychicznymi bardzo często są traktowane gorzej, są wykluczone z życia... A one niczemu ...
autor:~xyz

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 22.09.2016
ATRAKCYJNE DOMY
Dom z lokalem usługowym w Puńsku

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: