suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
„Ratują Białystok naszym kosztem”
„Ratują Białystok naszym kosztem”Suwalski PKS sprzeciwia się zapowiadanej konsolidacji podlaskich spółek. Zdaniem związkowców i pracowników to ma tylko jeden cel - uratować PKS Białystok przed upadłością. Jak mówią stanie się to głównie kosztem PKS Suwałki, bo spośród pięciu spółek to właśnie ta zarabia najwięcej.

W tym tygodniu do sądu rejestrowego trafił plan połączenia pięciu podlaskich spółek zajmujących się transportem publicznym. Mowa o PKS Suwałki, Zambrów, Siemiatycze i Łomża, które ma wchłonąć PKS Białystok. Pomysł marszałka jest szczególnie nie w smak suwalczanom. - Nasz suwalski PKS ma ponad 30 milionów obrotu, PKS Białystok ma 20 milionów obrotu, PKS Łomża koło 10-12 milionów - mówi Jarosław Żaborowski ze Związku Zawodowego PKS w Suwałkach. - My jesteśmy dużo większym PKSem niż pozostałe - dodaje. Jak tłumaczy to wszystko ma na celu uratowanie przed upadłością Białostockiej spółki.

Zdaniem pracowników takie połączenie może się źle skończyć. - Przecież było to już sprawdzone w kraju, na innych spółkach PKS, które przeszły proces konsolidacji. One praktycznie poupadały. Przykładem jest właśnie PKS Lublin - tłumaczy. - Chodzi tylko i wyłącznie o ratowanie PKS Białystok, pracowników tego PKS, stanowisk pracy, stanowisk politycznych i prezesów naszym kosztem - dodaje. Jak tłumaczy dla zarządu województwa taki sposób ratowania białostockiej spółki jest najprostszy.

Pracownicy obawiają się o swoje stanowiska, jak tłumaczy Żaborowski pracę może stracić aż 1/3 zatrudnionych osób. Obawy mają przede wszystkim osoby z administracji. - Znikną kadry, zniknie księgowość, zniknie stacja obsługi - mówi Żaborowski. - W związku z tym, że Białystok nas przejmie będziemy robić mniej kursów i kierowcy też będą tracić pracę. Tym bardziej, że mamy trzy placówki terenowe w województwie Warmińsko-Mazurskim i one pierwsze pójdą na sprzedaż, a tam jest zatrudnionych ponad 100 pracowników - mówi związkowiec. Jak tłumaczy wszelkie pieniądze z tego tytułu trafią do Białegostoku.

Suwalczanie jednak chwytają się każdej deski ratunku. Pojawił się pomysł, by spółkę przejęło miasto, marszałek wyraził zgodę na takie rozwiązanie. - On powinien nas oddać, my nie chcemy podlegać pod Urząd Marszałkowski, nie chcemy być pod Białymstokiem. Sami chcemy o sobie decydować, a jeżeli już to niech nas odda pod Urząd Miasta - tłumaczy. Jednak jak na razie proces konsolidacji postępuje, władze wojewódzkie chcą, by w wraz z 1 stycznia istniała jedna spółka. - Ma być trzech prezesów, około 5 osobowa rada nadzorcza, więc tu też żadnych oszczędności nie ma, bo my mamy mieć oddziały, naszym oddziałem ma kierować dyrektor - mówi związkowiec.

Swojego niezadowolenia nie ukrywają również pozostałe spółki, zarówno PKS Zambrów, jak i PKS Siemiatycze są przeciwne łączeniu. Z informacji Jarosława Żaborowskiego wynika, że w Łomży zdania są podzielone. - Oszczędzaliśmy, rezygnowaliśmy z różnych funduszy, u nas podwyżek nie było od 2008 roku. I dlatego ten PKS jeszcze istnieje, bo i załoga rozumie to, że trzeba o tę firmę dbać - mówi. Dlatego też, gdy będzie taka potrzeba związki zapowiadają, że rozpoczną strajk, a jeśli tak się stanie mieszkańcy autobusem nie dojadą nigdzie, bo cała komunikacja będzie zablokowana.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- po-psl
Pomysł co zrobić z nierentownymi PKS-ami przedstawił Cezary Cieślukowski. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem problemu jest prywatyzac...
autor:~ktoś
- Rozbiór Suwałk
Przykro patrzeć na to co się dzieje... Moim zdaniem powinno się użyć wszelkich dostępnych sposobów by pozostawić spółkę w Suwałkach. Je...
autor:~Rodowity Suwalczanin
- konsolidacja
Ten proces to mrzonka. Tylko białystok zyska na czasie kosztem Suwałk, oni nic już nie mają do sprzedania a Suwałki mogą ich firmę utrz...
autor:~pracownik

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


lena | 04.08.2016
LOKALE UŻYTKOWE
Lokal pod warsztat samochodowy, salon sprzedaży au...

Reklama

REKLAMA
Czy uważasz, że ceny mieszkań w Suwałkach są zawyżone?
tak
nie

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: