suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Nowe zasady wystawiania paszportów
Nowe zasady wystawiania paszportówTylko w Białymstoku, Łomży i Suwałkach można składać w naszym regionie wnioski o paszport. Od dziś z 11 regionalnych punktów, które przyjmowały wniosku zostały trzy.


Związane to jest z wejściem w życie nowej ustawy, która wprowadziła także paszporty biometryczne, w których w specjalnym czipie zakodowane będą dane osobowe i cyfrowy zapis twarzy, a za dwa lata zostaną wprowadzone odciski palców. Do wniosków o nowy paszport potrzebne są zdjęcia - z widoczną całą twarzą, a nie profilem, poprzednio wydany dokument, dowód osobisty, znaczek skarbowy oraz opłata - wyższa niż do tej pory o 40 złotych, czyli nie 100, a 140 złotych. Paspzort dla nieletnich kosztuje 70 złotych, a dla dzieci do lat 5 - 30 złotych. Nowością jest to, że paszport dla dziecka do lat 5 jest tymczasowy - na rok, a do tej pory każdy - niezależnie od wieku dostawał paszport na 10 lat. Nowością jest też to, że dziecko - niezależnie od wieku musi być z rodzicami przy składaniu wniosku. Istotną zmianą jest też zmniejszenie w całym kraju - również w naszym regionie liczby punktów przyjmowania wniosków. Do tej pory było ich 11 - oprócz Białegostoku, Łomży i Suwałk, także 5 starostw oraz w Hajnówka, Sokółka i Siemiatycze. Teraz zostały tylko w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. I dlatego - jeśli na przykład mieszkaniec Hajnówki stara się o paszport - to musi przyjechać dwa razy do jednego z tych miast - najpierw żeby złożyć wniosek, a następnie żeby paszport odebrać. Nie ma rejonizacji - jeśli tylko ma ochotę - może wybrać się albo do Białegostoku, albo do Suwałk, albo do Łomży. Wprowadzenie zmian - nie zmieniło na razie czasu oczekiwania na paszport. W naszym regionie - to około 4 tygodni. Warto wiedzieć, że ci co mają stare paszporty nie muszą ich wymieniać - będą one ważne do terminu w nich zapisanego.

radio białystok
Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- re
no aler akurat w tym przypadku to z 11 urzędów zrobili 3 więc nie jest żle, a paszport to w końcu nie bilet miesięczny
autor:~realista
- re:Tanie państwo
masz rację ,jak narazie to tylko my na dole więcej płacimy.
autor:~mariolka
- Tanie państwo...
...zabrać na dole, dołozyc na górze:)
autor:~Suwalczanka

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


fresh | 28.08.2006
Eko Opał Prudziszki
Opał wysokiej jakości

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: