suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Upamiętnili tysiące suwalskich Żydów
Upamiętnili tysiące suwalskich ŻydówKamień Pamięci, poświęcony Żydom mieszkającym przed wojną w Suwałkach, został wczoraj uroczyście odsłonięty. Obelisk powstał w miejscu, gdzie dawniej mieściła się Wielka Synagoga. Niewielu suwalczan wie, że przed laty, Żydzi stanowili jedną trzecią wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Chociaż obelisk upamiętniający społeczność żydowską w Suwałkach został postawiony już w listopadzie, dopiero wczoraj odbyło się jego oficjalne odsłonięcie. W uroczystości na ulicy Noniewicza wzięli udział przedstawiciele suwalskiego samorządu, przedstawiciele Gminy Żydowskiej oraz mieszkańcy. Data odsłonięcia kamienia nie jest jednak przypadkowa. Zamierzeniem organizatorów było bowiem jego odsłonięcie podczas obchodów Tygodnia Ekumenicznego.

Powstanie kamienia upamiętniającego suwalskich Żydów poprzedzone była długimi rozmowami. Trzy lata temu z inicjatywą upamiętnienia wyszło Towarzystwo Przyjaźni Izrael-Polska. W jego imieniu rozmowy z miastem prowadził Adam Aptowicz z Tel Awiwu, ocalały z Holocaustu chłopiec z Bochni. - Pan Adam nie zdążył już dalej pilotować rozpoczętej wcześniej inicjatywy. Zmarł w lipcu 2015 r. w Izraelu. Jego śmierć nie zakończyła jednak dalszych prac nad sfinalizowaniem tego przedsięwzięcia. Z ramienia Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska kontynuuje to zadanie Bogdan Białek - powiedział Kamil Sznel z Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

To właśnie w wyniku tych rozmów na ulicy Noniewicza, w miejscu dawnej synagogi stanął kamień z tekstem upamiętniającym społeczność żydowską mieszkającą kiedyś w Suwałkach. Na tablicy można przeczytać dedykację w języku polskim, angielskim i hebrajskim: "Pamięci około 5500 przedwojennych żydowskich mieszkańców Suwałk zamordowanych w czasie II wojny światowej w wyniku eksterminacyjnej polityki okupanta niemieckiego. W tym miejscu znajdowała się synagoga zdewastowana przez Niemców".

Obecność społeczności żydowskiej w Suwałkach ma już prawie 200-letnia historię. Jeszcze przed kilkudziesięcioma laty Żydzi stanowili nawet jedną trzecią wszystkich mieszkańców naszego miasta. W 1827 było ich 32 procent, w 1931 r. z kolei około 34 procent. W dużym stopniu przyczynili się do rozwoju suwalskiego handlu i rzemiosła. Budowali hotele, browary, fabrykę cukierków, młyny i tartak. Prowadzili 7 gabinetów lekarskich, 11 dentystycznych, 3 składy apteczne i liczne sklepy. W 1939 roku społeczność żydowska w naszym mieście przestała praktycznie istnieć po deportacji dokonanej przez Niemców.Dodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
W miejscu Wielkiej Synagogi stanie obelisk (2015-05-14)
Kamień Pamięci o Żydach stanął na Noniewicza (2015-11-17)

Ostatnio dodane komentarze
- to w koncu
sa ci zydzi w suwalkach czy ich nie ma ? chcialbym ich poznac
autor:~cioch
- pseudo uroczystość
Szkoda jednak ze w dniu tejże uroczystości zapomniano wspomnieć o rocznicy powstania styczniowego które w tym dniu miało miejsce A zat...
autor:Michasiek93

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 23.01.2016
INDECO - Szafy z Drzwiami Suwanymi, Zabudowy Wnęk
Grafika na szkle

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: