suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Kamień Pamięci o Żydach stanął na Noniewicza
Kamień Pamięci o Żydach stanął na NoniewiczaW miejscu gdzie do 1956 roku była Wielka Synagoga stanął obelisk upamiętniający społeczność żydowską mieszkającą dawniej w Suwałkach. Tablicę pamiątkową można zobaczyć przy skrzyżowaniu ulic Noniewicza i Waryńskiego, mniej więcej naprzeciw budynku SSSE.

Trzy lata temu z inicjatywą upamiętnienia społeczności żydowskiej wyszło Towarzystwo Przyjaźni Izrael-Polska. W jego imieniu rozmowy z miastem prowadził Adam Aptowicz z Tel Awiwu, ocalały z Holocaustu chłopiec z Bochni. - Pan Adam nie zdążył już dalej pilotować rozpoczętej wcześniej inicjatywy. Zmarł w lipcu 2015 r. w Izraelu. Jego śmierć nie zakończyła jednak dalszych prac nad sfinalizowaniem tego przedsięwzięcia. Z ramienia Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska kontynuuje to zadanie Bogdan Białek - powiedział Kamil Sznel z Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

To właśnie w wyniku tych rozmów na ulicy Noniewicza, mniej więcej w miejscu dawnej synagogi stanął kamień z tekstem upamiętniającym społeczność żydowską mieszkającą kiedyś w Suwałkach. Na tablicy można przeczytać dedykację w języku polskim, angielskim i hebrajskim: "Pamięci około 5500 przedwojennych żydowskich mieszkańców Suwałk zamordowanych w czasie II wojny światowej w wyniku eksterminacyjnej polityki okupanta niemieckiego. W tym miejscu znajdowała się synagoga zdewastowana przez Niemców".

Obecność społeczności żydowskiej w Suwałkach ma już prawie 200-letnią historię. W 1821 r. została założona gmina żydowska. Prawdopodobnie niewielu suwalczan wie, że dawniej ulica Noniewicza nazywała się ulicą Joselewicza, a tam, gdzie obecnie znajduje się budynek numer 25 była Wielka Synagoga. Okolice świątyni do II wojny światowej zamieszkiwała społeczność żydowska, która w dużej mierze opanowała lokalny handel i przemysł. Wraz z początkiem okupacji niemieckiej synagoga została zdewastowana, później popadała w ruinę. Przez cztery lata budynek był wpisany do rejestru zabytków. W 1956 roku uznano, że ze względu na katastrofalny stan należy skreślić go z tej listy. Za zgodą władz lokalnych i ówczesnego ministra kultury tak się stało, następnie budynek został zburzony. I wraz z tym zniknęły w zasadzie ślady po mniejszości żydowskiej w Suwałkach.

Kamień, który ma upamiętnić ich obecność w Suwałkach został zaprojektowany przez Bartosza Marka Żylińskiego, wykonała go firma z Małej Huty. I choć już jest, to oficjalnie będzie odsłonięty dopiero za kilka miesięcy. - Uroczystość odsłonięcia Kamienia Pamięci zaplanowano na 22 stycznia 2016 r. Zamierzeniem organizatorów było nadanie tej uroczystości wymiaru ekumenicznego. Zaplanowano ją na dzień 22 stycznia 2016 r. w czasie obchodów Tygodnia Ekumenicznego – Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan połączonego z obchodami Dnia Judaizmu - dodaje Kamil Sznel.

Kamień Pamięci kosztował 12,5 tysiąca złotych, z czego 3 tysiące pochodzą z suwalskiego ratusza, 3 tysiące z Towarzystwa Przyjaciół Polska-Izrael, a także od wyznań i związków wyznaniowych w Suwałkach: Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa (1000 zł), Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy (500 zł), Parafia Prawosławna Wszystkich Świętych (500 zł) i Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Chrześcijańska Społeczność” (3300 zł).

Zdjęcie synagogi pochodzi ze strony www.bialystok.jewish.org.plDodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
W miejscu Wielkiej Synagogi stanie obelisk (2015-05-14)

Ostatnio dodane komentarze
- pan Adelson
nigdy nie byl wlascicielem browaru, mlyna tak.Browar założony sto dwadzieścia pięć lat temu, przez czeską rodzinę Kunców,Pani Kuncowa b...
autor:~direckt
- Obelisk
W Suwalkach mieszkalo kiedys duzo zydow. Byli wlascicielami mlyna I browaru, Pan Adelson. Winiarnia na 1go Maja tez byla wlasnoscia zyd...
autor:~kurek
- Do Zibi
Ten kamień, to jest część kampanii 'małych kroków' prowadzonej, byście zrozumieli, że trzeba w końcu zapłacić gigantyczne odszkodowania...
autor:~Jolka

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


lena | 17.11.2015
Socatots Suwałki Iwona Ruszewska
Piłkarskie zajęcia Socatots dla maluszków

Reklama

REKLAMA
Kto twoim zdaniem zostanie prezydentem Suwałk?
Grzegorz Gorlo
Grzegorz Mackiewicz
Czesław Renkiewicz
Sławomir Sieczkowski
Mariusz Szmidt
ODDANIE GŁOSU

Aby oddać głos postępuj zgodnie z instrukcją:

1. Wyślij sms pod numer 7255 (2,46 z VAT) o treści KOD.DODAJ
2. Otrzymany kod wpisz w poniższe pole formularza

Kod SMS:

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: