suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Kamień Pamięci o Żydach stanął na Noniewicza
Kamień Pamięci o Żydach stanął na NoniewiczaW miejscu gdzie do 1956 roku była Wielka Synagoga stanął obelisk upamiętniający społeczność żydowską mieszkającą dawniej w Suwałkach. Tablicę pamiątkową można zobaczyć przy skrzyżowaniu ulic Noniewicza i Waryńskiego, mniej więcej naprzeciw budynku SSSE.

Trzy lata temu z inicjatywą upamiętnienia społeczności żydowskiej wyszło Towarzystwo Przyjaźni Izrael-Polska. W jego imieniu rozmowy z miastem prowadził Adam Aptowicz z Tel Awiwu, ocalały z Holocaustu chłopiec z Bochni. - Pan Adam nie zdążył już dalej pilotować rozpoczętej wcześniej inicjatywy. Zmarł w lipcu 2015 r. w Izraelu. Jego śmierć nie zakończyła jednak dalszych prac nad sfinalizowaniem tego przedsięwzięcia. Z ramienia Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska kontynuuje to zadanie Bogdan Białek - powiedział Kamil Sznel z Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

To właśnie w wyniku tych rozmów na ulicy Noniewicza, mniej więcej w miejscu dawnej synagogi stanął kamień z tekstem upamiętniającym społeczność żydowską mieszkającą kiedyś w Suwałkach. Na tablicy można przeczytać dedykację w języku polskim, angielskim i hebrajskim: "Pamięci około 5500 przedwojennych żydowskich mieszkańców Suwałk zamordowanych w czasie II wojny światowej w wyniku eksterminacyjnej polityki okupanta niemieckiego. W tym miejscu znajdowała się synagoga zdewastowana przez Niemców".

Obecność społeczności żydowskiej w Suwałkach ma już prawie 200-letnią historię. W 1821 r. została założona gmina żydowska. Prawdopodobnie niewielu suwalczan wie, że dawniej ulica Noniewicza nazywała się ulicą Joselewicza, a tam, gdzie obecnie znajduje się budynek numer 25 była Wielka Synagoga. Okolice świątyni do II wojny światowej zamieszkiwała społeczność żydowska, która w dużej mierze opanowała lokalny handel i przemysł. Wraz z początkiem okupacji niemieckiej synagoga została zdewastowana, później popadała w ruinę. Przez cztery lata budynek był wpisany do rejestru zabytków. W 1956 roku uznano, że ze względu na katastrofalny stan należy skreślić go z tej listy. Za zgodą władz lokalnych i ówczesnego ministra kultury tak się stało, następnie budynek został zburzony. I wraz z tym zniknęły w zasadzie ślady po mniejszości żydowskiej w Suwałkach.

Kamień, który ma upamiętnić ich obecność w Suwałkach został zaprojektowany przez Bartosza Marka Żylińskiego, wykonała go firma z Małej Huty. I choć już jest, to oficjalnie będzie odsłonięty dopiero za kilka miesięcy. - Uroczystość odsłonięcia Kamienia Pamięci zaplanowano na 22 stycznia 2016 r. Zamierzeniem organizatorów było nadanie tej uroczystości wymiaru ekumenicznego. Zaplanowano ją na dzień 22 stycznia 2016 r. w czasie obchodów Tygodnia Ekumenicznego – Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan połączonego z obchodami Dnia Judaizmu - dodaje Kamil Sznel.

Kamień Pamięci kosztował 12,5 tysiąca złotych, z czego 3 tysiące pochodzą z suwalskiego ratusza, 3 tysiące z Towarzystwa Przyjaciół Polska-Izrael, a także od wyznań i związków wyznaniowych w Suwałkach: Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa (1000 zł), Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy (500 zł), Parafia Prawosławna Wszystkich Świętych (500 zł) i Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Chrześcijańska Społeczność” (3300 zł).

Zdjęcie synagogi pochodzi ze strony www.bialystok.jewish.org.plDodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
W miejscu Wielkiej Synagogi stanie obelisk (2015-05-14)

Ostatnio dodane komentarze
- pan Adelson
nigdy nie byl wlascicielem browaru, mlyna tak.Browar założony sto dwadzieścia pięć lat temu, przez czeską rodzinę Kunców,Pani Kuncowa b...
autor:~direckt
- Obelisk
W Suwalkach mieszkalo kiedys duzo zydow. Byli wlascicielami mlyna I browaru, Pan Adelson. Winiarnia na 1go Maja tez byla wlasnoscia zyd...
autor:~kurek
- Do Zibi
Ten kamień, to jest część kampanii 'małych kroków' prowadzonej, byście zrozumieli, że trzeba w końcu zapłacić gigantyczne odszkodowania...
autor:~Jolka

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


lena | 17.11.2015
Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
"Dla wytrwałych" - obóz w Murzasichle

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: