suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Amerykanie martwią się o przesmyk suwalski
Amerykanie martwią się o przesmyk suwalskiOkolice Suwałk najbardziej zagrożonym militarnie miejscem na kontynencie? Tak twierdzi dowodzący sił zbrojnych USA w Europie. 70-kilometrowy odcinek granicy między Polską a Litwą, zwany przesmykiem suwalskim, ma być potencjalnym punktem ataku w konflikcie między Rosją i NATO.

Nazwa naszego miasta pojawiła się ostatnio na planach oficerów sztabowych armii amerykańskiej w Europie. Jak pisze Michał Rachoń z „Gazety Polskiej”, głównodowodzący sił zbrojnych USA w Europie generał Ben Hodges w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie wskazał na przesmyk suwalski na pograniczu Polski i Litwy oraz na Donbas jako na dwa najbardziej zapalne punkty na mapie Europy.

Generał zwraca uwagę na to, że przesmyk suwalski znajduje się pomiędzy najeżonym tysiącami żołnierzy i zaawansowaną bronią Kaliningradem, a Białorusią, która zgodziła się pomieścić dużą rosyjską bazę lotniczą. Przez to jak dodał, nasze miasto zostało wciśnięte pomiędzy rosyjski sprzęt. - Jeśli Rosja zdoła szturmować "Suwałki Gap", to odetnie łącznik lądowy między Łotwą, Litwą i Estonią a Zachodem. Gdy to się stanie, jedynym sposobem, aby dotrzeć do krajów bałtyckich będzie droga powietrzna lub morska - czytamy na stronie foreignpolicy.com.

Eksperci podkreślają także, że ogromnym problemem jest brak baz bojowych NATO w Polsce. Jak dodają, stanowi to wielką dziurę w bezpieczeństwie sojuszu. Podobne słowa padają też z ust amerykańskich wojskowych. - Chociaż geografia Europy zmieniła się od końca zimnej wojny, geografia NATO nie uległa zmianie - podkreślił Jorge Benitez, ekspert zajmujący się bezpieczeństwem transatlantyckim w Atlantic Council.

O potencjalnym zagrożeniu mówi też polski politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. - To realne zagrożenie, wymagające przygotowań, ale na szczęście nie gorące. Taka inwazja nie grozi nam dziś lub jutro - powiedział TV Republica ekspert.

Fot. Twitter Michał Ratoń

Zapraszamy do udziału w naszej sondzie.


Sonda

Czy czujesz się zagrożony/-a atakiem militarnym Rosji?
tak
nie

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Możliwości to Jedno a Potrzeby bto Drugie
W pasie Suwałki - Białystok poprzez Białoruś Rosja ma Możliwość wprowadzenia dwóch Korpusów Pancernych (Armii) w ciągu 24 Godzin. W Eu...
autor:~OPERATOR
- P. Grzegorz Kostrzewa-Zorbas...
...kiedyś chwalił amerykańską agresję na Irak i polski udział w tej obrzydliwej i głupiej wojnie.
autor:~indris
- dziękujmy Putinowi
dzięki Putinowi wojsko w Suwałkach pozostało, a może nawet wkrótce zmieni się z jednostki muzealno-paramilitarnej w jednostkę o istotne...
autor:~suwal

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 07.10.2015Wywiady

KANCELARIA
HORYZONT CONSULTING
DORADZTWO UPADŁOŚCIOWE
I RESTRUKTURYZACYJNE

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: