suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Czy Rail Baltica dojdzie do Suwałk?
Czy Rail Baltica dojdzie do Suwałk?Chociaż Rail Balica ma być kluczową inwestycją, jej realizacja w najbliższych latach w woj. podlaskim stanęła pod znakiem zapytania. Suwalski odcinek łączący nasze miasto z granicą państwa uplasował się na szarym końcu listy rezerwowej Krajowego Programu Kolejowego. W tej sprawie interweniuje prezydent i posłanka.

Suwalski odcinek Rail Baltiki, czyli trasa z Białegostoku, przez Ełk i Olecko, do Suwałk, Trakiszek i ostatecznie do granicy z Litwą znalazł się dopiero na 143 pozycji Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku, a w dodatku na liście rezerwowej. Z opublikowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju dokumentu wynika, że realizacja inwestycji w najbliższych latach jest mało prawdopodobna. Nieco lepiej, bo w środku listy znalazł się odcinek łączący Warszawę z Białymstokiem.

Jeszcze przez tydzień Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju prowadzić będzie konsultacje w sprawie Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku. Teoretycznie więc, ostateczny kształt listy może się jeszcze zmienić. Właśnie na to liczy zarówno prezydent Czesław Renkiewicz, jak i posłanka Bożena Kamińska. Jak poinformował Kamil Sznel, prezydent wysłał wczoraj do ministerstwa pismo z prośbą o przeniesienie inwestycji na listę podstawową. Wymienia tam szereg argumentów świadczących o tym, jak istotne znaczenie ma ta inwestycja. Rozwój gospodarczy naszego regionu czy lepsze skomunikowanie z krajami bałtyckimi to tylko niektóre z nich.

Podobnych argumentów użyła też posłanka Bożena Kamińska, która jako przewodnicząca Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, swoją interwencję wysłała już 23 lipca. - Linia kolejowa E 75 jest to jedyne połączenie kolejowe pomiędzy krajami bałtyckimi i Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Dlatego niezrozumiałe jest dlaczego prace na linii E 75 na odcinku Białystok-Suwałki -Trakiszki znalazły się na liście rezerwowej Załącznika 1. Rail Baltica jest ogromną szansą spójność gospodarczą oraz polityczną Europy, której nie można zaprzepaścić - napisała.

W skuteczność takiej interwencji nie wierzy Jarosław Zieliński. Mimo tego, poseł także zamierza działać w tej sprawie. - Robić to co do nas należy trzeba, czyli zwracać uwagę i się dopominać - dodaje. Umieszczenie suwalskiego odcinka Rail Baltiki na tak dalekim miejscu poseł uważa za skandal. - Jeżeli wygramy wybory, to ta inwestycja znajdzie się na jednym z najważniejszych miejsc na liście podstawowej - obiecuje.

Łącznie w Krajowym Programie Kolejowym do 2023 roku znalazło się 146 inwestycji. 112 znajduje się na liście podstawowej, pozostałe na rezerwowej. Zaplanowane inwestycje mają pochłonąć około 67 mld zł. Pieniądze w zdecydowanej większości pochodzić będą z funduszy unijnych, część ze środków krajowych. Realizacja inwestycji z listy rezerwowej będzie możliwa w przypadku oszczędności.

Czy suwalski odcinek Rail Baltiki ma szansę znaleźć się na wyższej pozycji? Konsultacje dotyczące Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku zakończą się 11 sierpnia.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- rail
Zaraz, trochę historii. Odnośnie linii kolejowej Rail Baltika na odcinku granica państwa - Białystok miała być realizowana do +-2020rok...
autor:~bravo
- a co ze starą linią kolejową
Mam takie pytanie co ze starą linią Suwałki-Augustów-Sokółka?zostanie zlikwidowana?za jaki czas? z tego co wiem i widzę jest prowadzona...
autor:~daro2678
- Poseł z Warszawy
Wystarczy cofnąć się o parę lat wstecz, kiedy poseł Zieliński był u władzy w Warszawie Śródmieście jako burmistrz i sie zastanowić dla ...
autor:~Wincent

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_mieszkania_bezprowizji
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 04.08.2015
DOMY DO WYKOŃCZENIA
Dom nad rzeką

Reklama

REKLAMA
Który z plenerowych koncertów 11. edycji SBF uważasz za najlepszy?
Erica Burdona & The Animals
Supersonic Blues Machine z Billy Gibbonsem
Mavis Staples
Organka z gośćmi
Souther Avenue
Thorbjorn Risager & The Blach Tornado
Nuno Mindelisa
Vanesa Harbek Band
Lithuanian Blues Orchestra
Makar & Children of The Corn

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Kościuszki 112c lok. 4, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: