suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Czy Rail Baltica dojdzie do Suwałk?
Czy Rail Baltica dojdzie do Suwałk?Chociaż Rail Balica ma być kluczową inwestycją, jej realizacja w najbliższych latach w woj. podlaskim stanęła pod znakiem zapytania. Suwalski odcinek łączący nasze miasto z granicą państwa uplasował się na szarym końcu listy rezerwowej Krajowego Programu Kolejowego. W tej sprawie interweniuje prezydent i posłanka.

Suwalski odcinek Rail Baltiki, czyli trasa z Białegostoku, przez Ełk i Olecko, do Suwałk, Trakiszek i ostatecznie do granicy z Litwą znalazł się dopiero na 143 pozycji Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku, a w dodatku na liście rezerwowej. Z opublikowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju dokumentu wynika, że realizacja inwestycji w najbliższych latach jest mało prawdopodobna. Nieco lepiej, bo w środku listy znalazł się odcinek łączący Warszawę z Białymstokiem.

Jeszcze przez tydzień Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju prowadzić będzie konsultacje w sprawie Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku. Teoretycznie więc, ostateczny kształt listy może się jeszcze zmienić. Właśnie na to liczy zarówno prezydent Czesław Renkiewicz, jak i posłanka Bożena Kamińska. Jak poinformował Kamil Sznel, prezydent wysłał wczoraj do ministerstwa pismo z prośbą o przeniesienie inwestycji na listę podstawową. Wymienia tam szereg argumentów świadczących o tym, jak istotne znaczenie ma ta inwestycja. Rozwój gospodarczy naszego regionu czy lepsze skomunikowanie z krajami bałtyckimi to tylko niektóre z nich.

Podobnych argumentów użyła też posłanka Bożena Kamińska, która jako przewodnicząca Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, swoją interwencję wysłała już 23 lipca. - Linia kolejowa E 75 jest to jedyne połączenie kolejowe pomiędzy krajami bałtyckimi i Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Dlatego niezrozumiałe jest dlaczego prace na linii E 75 na odcinku Białystok-Suwałki -Trakiszki znalazły się na liście rezerwowej Załącznika 1. Rail Baltica jest ogromną szansą spójność gospodarczą oraz polityczną Europy, której nie można zaprzepaścić - napisała.

W skuteczność takiej interwencji nie wierzy Jarosław Zieliński. Mimo tego, poseł także zamierza działać w tej sprawie. - Robić to co do nas należy trzeba, czyli zwracać uwagę i się dopominać - dodaje. Umieszczenie suwalskiego odcinka Rail Baltiki na tak dalekim miejscu poseł uważa za skandal. - Jeżeli wygramy wybory, to ta inwestycja znajdzie się na jednym z najważniejszych miejsc na liście podstawowej - obiecuje.

Łącznie w Krajowym Programie Kolejowym do 2023 roku znalazło się 146 inwestycji. 112 znajduje się na liście podstawowej, pozostałe na rezerwowej. Zaplanowane inwestycje mają pochłonąć około 67 mld zł. Pieniądze w zdecydowanej większości pochodzić będą z funduszy unijnych, część ze środków krajowych. Realizacja inwestycji z listy rezerwowej będzie możliwa w przypadku oszczędności.

Czy suwalski odcinek Rail Baltiki ma szansę znaleźć się na wyższej pozycji? Konsultacje dotyczące Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku zakończą się 11 sierpnia.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- rail
Zaraz, trochę historii. Odnośnie linii kolejowej Rail Baltika na odcinku granica państwa - Białystok miała być realizowana do +-2020rok...
autor:~bravo
- a co ze starą linią kolejową
Mam takie pytanie co ze starą linią Suwałki-Augustów-Sokółka?zostanie zlikwidowana?za jaki czas? z tego co wiem i widzę jest prowadzona...
autor:~daro2678
- Poseł z Warszawy
Wystarczy cofnąć się o parę lat wstecz, kiedy poseł Zieliński był u władzy w Warszawie Śródmieście jako burmistrz i sie zastanowić dla ...
autor:~Wincent

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 04.08.2015
INDECO - Szafy z Drzwiami Suwanymi, Zabudowy Wnęk
NAJBOGATSZE WZORNICTWO

Reklama

REKLAMA
Kto twoim zdaniem zostanie prezydentem Suwałk?
Grzegorz Gorlo
Grzegorz Mackiewicz
Czesław Renkiewicz
Sławomir Sieczkowski
Mariusz Szmidt
ODDANIE GŁOSU

Aby oddać głos postępuj zgodnie z instrukcją:

1. Wyślij sms pod numer 7255 (2,46 z VAT) o treści KOD.DODAJ
2. Otrzymany kod wpisz w poniższe pole formularza

Kod SMS:

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: