suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Z Ukrainy do Suwałk po lepsze życie
Z Ukrainy do Suwałk po lepsze życieNiestabilna sytuacja polityczna na Ukrainie wpływa na życie naszego miasta. Obecnie w Suwałkach przebywa ponad 50 osób z Ukrainy. Wszyscy pracują w suwalskich firmach. Aktualny jest też pomysł przyjęcia rodziny zza wschodniej granicy. Ta sprawa wywołuje jednak wiele kontrowersji.

Emigracją zarobkową Ukraińców do naszego miasta zainteresował się Wojciech Pająk. Jak zauważył, obywatele Ukrainy szukają lepszych i bezpieczniejszych warunków życia. - Część z nich trafia do Suwałk i podejmuje tutaj legalną pracę w zakładach przemysłowych. Część być może odnajdzie tutaj swój nowy dom i sprowadzi swoją rodzinę - mówił radny.

Przyjęcie naszych wschodnich sąsiadów pociąga jednak za sobą szereg skutków społecznych i wymaga licznych działań samorządowych. Miasto zobligowane jest między innymi do zapewnienia edukacji ukraińskim dzieciom. - Czy jako wspólnota samorządowa jesteśmy przygotowani organizacyjnie do przyjęcia rosnącej liczby emigrantów - pytał Pająk.

Jak się okazało, obecnie w Suwałkach pracuje ponad 50 Ukraińców. - To są osoby samotne, rodziny zostały tam, a więc nie ma problemu integracji społecznej i asymilacji - uważa Czesław Renkiewicz. Wszyscy przyjezdni pracują w suwalskich przedsiębiorstwach. - To są pracownicy zamieszkali w wynajętych mieszkaniach, w których mieszka po kilka osób - dodał.

Aktualny jest też pomysł przyjęcia w Suwałkach ukraińskiej rodziny z polskimi korzeniami. Zaproszenie uchodźców wiąże się jednak z całościowym zagospodarowaniem przybyłych, w tym przyznaniem im mieszkania i zagwarantowaniem pracy. - Chyba nasze miasto stać, aby zadeklarować przyjęcie takiej rodziny - mówił włodarz.

Chociaż suwalczanie sami bardzo chętnie wyjeżdżają za granicę, ewentualność przyjęcia osób z Ukrainy wywołał wiele emocji. Wielu mieszkańców naszego miasta zbulwersował pomysł przekazania im mieszkania i zagwarantowania pracy. - Niech najpierw suwalczanie dostaną prace i mieszkanie, bo nie jedna rodzina z małymi dziećmi gnieździ się gdzieś kątem. Ja rozumiem pomoc, ale naszego miasta zwyczajnie na taki gest nie stać - uważa jeden z użytkowników portalu suwalki.info. Nie brakuje także osób popierających inicjatywę Ratusza.Dodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
Uchodźcy z Ukrainy dostaną u nas mieszkanie i pracę (2015-01-29)

Ostatnio dodane komentarze
- SKANDAL
To jakieś kpiny ! UPAińcy powinni walczyć o swój Banderland a nie "uciekają" do Polski i oczekują od nas pomocy ? Za co? Za Wołyń ? Pff...
autor:~MłodyNacjonalista
- Do Suwalczanki
A mieszkań tez pod dostatkiem? Darmowych?
autor:~Beata
- z Ukrainy do Suwałk
Dziwię się bardzo takim komentarzom, a może by tak odwrócić sytuację, ludzie ile zazdrości, nienawiści w Was, a pracy u nas pod dostat...
autor:~Suwalczanka

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_mieszkania_bezprowizji
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 06.03.2015
WażkaFUN
Eventy & Imprezy & Animacje
Animator na urodziny

Reklama

REKLAMA
Która z kandydatek najlepiej pokierowałaby SOKiem?
Alicja Andrulewicz
Jolanta Hinc-Mackiewicz
Bożena Kamińska

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: