suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Uczcili pamięć żony Piłsudskiego
Uczcili pamięć żony PiłsudskiegoSuwałki uczciły pamięć żony Józefa Piłsudskiego. Aleksandra Piłsudska, z domu Szczerbińska, urodziła się w Suwałkach. Zmarła 31 marca 1963 r. w Londynie. Wczoraj władze naszego miasta zorganizowały obchody 50. rocznicy jej śmierci. Żonę Piłsudskiego, zwaną rewolucjonistką, upamiętnia tablica przy ul. Gałaja 47.

Piłsudski poznał Aleksandrę Szczerbińską w maju 1906 r. Miała wówczas 24 lata, jej rodzice zmarli, gdy jeszcze była dzieckiem i dlatego wychowywała ją babka. Aleksandra zajmowała się magazynami broni gromadzonej przez PPS w zaborze rosyjskim. Poznali się, gdy Piłsudski przyjechał dokonać ich inspekcji. Pobrali się dopiero 25 października 1921 r. Po śmierci pierwszej żony Naczelnika Państwa.

Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach a zmarła 31 marca 1963 roku w Londynie. W 1901 roku ukończyła gimnazjum w Suwałkach. W czasie I wojny światowej działała w POW, za co została aresztowana przez Niemców. Prowadziła też działalność społeczną. Po 1926 zajmowała się pozyskiwaniem finansów dla stowarzyszenia „Nasz Dom”, które prowadziło zakład dla sierot. Z kolei w Rodzinie Wojskowej organizowała w Warszawie przedszkola i szkoły powszechne dla rodzin wojskowych.

W ramach obchodów 50. rocznicy śmierci Aleksandry Piłsudskiej zorganizowano w Suwałkach szereg spotkań. Między innymi odbyła się msza św. w konkatedrze pw. św. Aleksandra w intencji Aleksandry Piłsudskiej oraz złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Aleksandrę Piłsudską.

Fot. Urząd Miejski w SuwałkachDodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Ej!!
Cholera!!!, może by tak do pracy się wzięli nasi miejscowi dygnitarze!!! a nie tylko dzieci od nauki odciągali. Niedługo będzie przez...
autor:~IGOR

wszystkie komentarze »


tb2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


azet | 06.04.2013
KWATERY PRACOWNICZE
NIERUCHOMOSCI
SUWALKI.INFO
Kwatery pracownicze

Reklama

REKLAMA
Czy w Suwałkach powinien stanąć pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej?
Tak
Nie

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Kościuszki 112c lok. 4, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: