suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Uczcili pamięć żony Piłsudskiego
Uczcili pamięć żony PiłsudskiegoSuwałki uczciły pamięć żony Józefa Piłsudskiego. Aleksandra Piłsudska, z domu Szczerbińska, urodziła się w Suwałkach. Zmarła 31 marca 1963 r. w Londynie. Wczoraj władze naszego miasta zorganizowały obchody 50. rocznicy jej śmierci. Żonę Piłsudskiego, zwaną rewolucjonistką, upamiętnia tablica przy ul. Gałaja 47.

Piłsudski poznał Aleksandrę Szczerbińską w maju 1906 r. Miała wówczas 24 lata, jej rodzice zmarli, gdy jeszcze była dzieckiem i dlatego wychowywała ją babka. Aleksandra zajmowała się magazynami broni gromadzonej przez PPS w zaborze rosyjskim. Poznali się, gdy Piłsudski przyjechał dokonać ich inspekcji. Pobrali się dopiero 25 października 1921 r. Po śmierci pierwszej żony Naczelnika Państwa.

Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach a zmarła 31 marca 1963 roku w Londynie. W 1901 roku ukończyła gimnazjum w Suwałkach. W czasie I wojny światowej działała w POW, za co została aresztowana przez Niemców. Prowadziła też działalność społeczną. Po 1926 zajmowała się pozyskiwaniem finansów dla stowarzyszenia „Nasz Dom”, które prowadziło zakład dla sierot. Z kolei w Rodzinie Wojskowej organizowała w Warszawie przedszkola i szkoły powszechne dla rodzin wojskowych.

W ramach obchodów 50. rocznicy śmierci Aleksandry Piłsudskiej zorganizowano w Suwałkach szereg spotkań. Między innymi odbyła się msza św. w konkatedrze pw. św. Aleksandra w intencji Aleksandry Piłsudskiej oraz złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Aleksandrę Piłsudską.

Fot. Urząd Miejski w SuwałkachDodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Ej!!
Cholera!!!, może by tak do pracy się wzięli nasi miejscowi dygnitarze!!! a nie tylko dzieci od nauki odciągali. Niedługo będzie przez...
autor:~IGOR

wszystkie komentarze »


dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


azet | 06.04.2013
Studio Stylizacji Rzęs i Brwi Beata Martynko
Studio Stylizacji Rzęs i Brwi

Reklama

REKLAMA
Na jakie wydarzenie kulturalne poszedłbyś najchętniej?
ambitną sztukę teatralną
balet
festiwal filmowy
kabaret
komediowy spektakl teatralny
koncert muzyki poważnej
koncert muzyki rozrywkowej
operetkę
warsztaty twórczości ludowej
wystawę
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


Turystykaogłoszenia - suwałki | mieszkania z dopłatą MdM | olimpijskie ogrody | opieka niemcy | nieruchomości suwałki | najtańsze karty kredytowe

Copyright © 2004. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Kościuszki 112c lok. 4, 16-400 Suwałki
Serwis suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: redakcja@suwalki.info, marketing@suwalki.info
projekt i wykonanie: