suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Radni egzaminowali posłów z obwodnicy
Radni egzaminowali posłów z obwodnicyNa dzisiejszej sesji suwalscy radni wezwali lokalnych posłów do tablicy. W mocnych słowach zarzucili ich działaniom brak skuteczności w kwestii budowy obwodnicy Suwałk. Dyskusja na ten temat nie przebiegała w sympatycznej atmosferze i zajęła prawie połowę posiedzenia Rady Miejskiej.

Słów prezydenta Czesława Renkiewicza, w których opisał starania Suwałk o obwodnicę, cytować nie trzeba. Obietnice kolejnych rządów, niepoparte żadnymi konkretnymi działaniami. Odpowiedzi na pisma kierowane do ministrów, które nic nie wyjaśniają. Niezauważony przez władze centralne Marsz Milczenia i blokada drogi krajowej nr 8. - Widzę, że wyczerpałem wszystkie dopuszczalne możliwości, żeby ktoś przyjął nas, wysłuchał do końca argumenty i wybudował ten ciąg drogi z Augustowa za Suwałki do roku 2020. Proszę o wskazanie, co ja, jako osoba odpowiadająca za te sprawy, powinienem dalej robić - powiedział na dzisiejszej sesji prezydent Czesław Renkiewicz.

Z propozycją wystąpił radny Zdzisław Przełomiec. W imieniu Społecznego Komitetu Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk zwrócił się do prezydenta z apelem o zamknięcie ruchu tirów w godzinach nocnych. - Uciążliwości będą potworne i będą dotyczyć naszych mieszkańców. Celem będzie jednak utrudnienie życia kierowcom ciężarówek tak długo, aż wybuchnie międzynarodowy skandal - mówił radny.

Na posiedzenie Rady Miejskiej zaproszono trzech posłów, którzy w Sejmie reprezentują mieszkańców Suwalszczyzny. To właśnie do nich w mocnych słowach zwrócił się radny Zdzisław Przełomiec. - W jaki sposób zreferuje pani ten międzynarodowy paraliż swojemu koledze z rządu, a naszemu premierowi? - pytał posłankę Bożenę Kamińską. Zaproponował, aby zadbała ona o to, by premier w czasie objeżdżania kraju odwiedził Suwałki. Posła Jarosława Zielińskiego radny pytał o jego opinię o możliwym zablokowaniu łącznika obwodnicy Augustowa z drogą krajową nr 8. Jako problem przedstawił również to, że partyjni koledzy posła PiS-u lobbują za konkurencyjną dla Via Baltiki drogą Via Carpatia.

Gorzkie słowa padły również pod adresem członka ugrupowania Ruchu Palikota. - A może obecny tu wśród nas poseł Adam Rybakiewicz przekona swojego przewodniczącego do włączenia się w tą sprawę - proponował radny nawiązując do tego, że Janusz Palikot ma posiadłość w okolicy Suwałk. Zdaniem Zdzisława Przełomca takiego wsparcia powinien udzielić również prezydent Bronisław Komorowski, który swą letnią rezydencję również ma na Suwalszczyźnie.

Posłowie przedstawili swoje dotychczasowe działania. Tradycyjnie, stosunek do budowy obwodnicy Suwałk przebiega po linii podziałów partyjnych. Posłanka Bożena Kamińska pełna optymizmu wzywała do mocniejszych starań. - W moim odczuciu nie wygrywa się siłą argumentów, ale to argumenty stanowią siłę - mówiła posłanka PO. Wyjaśniła, że oczekuje spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, podczas którego rozmawiać chce o budowie obwodnicy. Według jej zapewnień struktury powiatowe zaprosiły już premiera do Suwałk.

W zapewnienia przedstawicielki partii rządzącej nie wierzy poseł Jarosław Zieliński. Przypomniał swoje starania o powstanie tej drogi. Podważył również skuteczność działań zespołu parlamentarnego skupiającego posłów z województwa podlaskiego. - Trzeba być albo w koalicji, albo w opozycji. Albo popiera się działania rządu, albo jest się przeciw - mówił do posłanki Kamińskiej zarzucając jej, że starania o budowę obwodnicy są sprzeczne z działaniami rządu. Przypomniał również, że to on pierwszy proponował zamknięcie miasta dla tirów. - Trzeba znaleźć sposób, żeby dokonać zamknięcia przejazdu w godzinach szczytu. Rano i po południu, kiedy jest największy ruch i zagrożenie wypadkami - proponował poseł Zieliński.

Dyskusja szybko przybrała odcień parlamentarny. Pojawił się temat związków partnerskich i aborcji eugenicznej. Posłowie w dość długiej wymianie opinii sprowadzili dyskusję z tematu braku obwodnicy na spór polityczny. Przeczuwający obrót sytuacji Adam Rybakiewicz z Ruchu Palikota szybko opuścił salę. Przed wyjściem wezwał jednak suwalczan do większej aktywności i uczynienia problemu obwodnicy bardziej medialnym. - Jeżeli w telewizji nie będzie na ten temat głośno i Polacy nie zobaczą, że to palący problem, to wtedy i rząd nie znajdzie powodu, aby ta inwestycja została wpisana na listę priorytetowych - mówił poseł Rybakiewicz.

Dyskusję posłów posumował przewodniczący Rady Miejskiej. - Chcę powiedzieć to, co wszyscy myślimy. Nam nie chodzi o to, jaka obwodnica i przez kogo załatwiana. Nam chodzi o to, żeby ta obwodnica wreszcie została zbudowana. I obojętnie kto do jakiej partii, klubu, stowarzyszenia należy. Nam wszystkim zależy, tylko na jednym: abyśmy wszyscy wspólnie do tej budowy doprowadzili - powiedział Andrzej Chuchnowski.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Pomyłka
Wpis dot. straży miejskiej został umieszczony w tym miejscu przez pomyłkę. Miał być gdzie indziej. PRZEPRASZAM! Uznawajcie, że go tu ni...
autor:~~ja
- kate
Nie ma obwodnicy wina strazy miejskiej :D, Nie ma juz "winy Tuska" jest "wina strazy"
autor:~Kasia
- Strażnicy - do roboty!
Oj ludzie. ludzie! Czego się obrażać za likwidacje straży miejskiej -chyba, że wpisy tego typu robią właśnie strażnicy. Przecież tutaj ...
autor:~ja

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


mkapu | 27.02.2013Wywiady

PRZESTRONNE MIESZKANIA
Wyjątkowy apartament w centrum Suwałk

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Ogłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: