suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Suwałki blokują i protestują
Suwałki blokują i protestująPonad pół tysiąca demonstrantów, maszerujących w stronę centrum miasta, zablokowało dziś drogę krajową nr 8 przebiegającą przez Suwałki. Protest to nie tylko wielokilometrowe korki, w których ugrzęźli kierowcy tirów, ale również czytelny znak dla władz centralnych: Suwałki żądają obwodnicy!

Dziś suwalscy kierowcy mogli przekonać się, jak będzie wyglądać przejazd ulicą Utrata, gdy obok miasta pojawi się obwodnica. Zwykle ruchliwa i zatłoczona arteria, w ciągu kilku godzin zmieniła się w spokojną boczną uliczkę. Wszystko za sprawą dwóch manifestacji, które na trzy godziny zatrzymały samochody ciężarowe przed granicami miasta.

Protest rozpoczął się o godzinie 11.00. Wtedy to równocześnie z ronda Unii Europejskiej i placu Obławy Augustowskiej wyszły dwie grupy protestujących. Przemieszczały się powoli w kierunku centrum miasta, po drodze wielokrotnie zatrzymując się. Celem marszu było całkowite sparaliżowanie ruchu na drodze krajowej nr 8. Pikieta trwała dwie godziny i zakończyła się wiecem przy dworcu PKS.

Przy rondzie Unii Europejskiej ludzie zebrali się na długo przed wymarszem. Było około 400 osób, głównie osoby dojrzałe i starsze. W tym miejscu suwalski protest wsparła również delegacja z Augustowa. Nastroje, mimo zimnej i deszczowej pogody, rozgrzewał co chwila temat obwodnicy. "Tylko jak naród się zmobilizuje, to Warszawka to poczuje", "Czego papier nie chce potwierdzić, to potwierdzi dziś naród" "Łomża, Grajewo tam też nic nie będą robili" - co chwila padały argumenty, które miały oddać sens dzisiejszego protestu.

Podobnie było wśród grupy idącej od strony osiedla Północ. Tam grupę wsparła reprezentacja władz miasta, starostwa i suwalscy posłowie: Bożena Kamińska i Jarosław Zieliński. Grupa, mimo że miała do przebycia dłuższy odcinek, co chwilę zatrzymywała się i zapalała znicze. Wygłaszano również argumenty przeciwko niebudowaniu Via Baltiki przez Dolinę Rospudy.

Większość demonstrantów liczyła jednak ze zdumieniem ile tirów mija ich w ciągu kilku minut. To właśnie kierowcy ciężarówek najdotkliwiej odczują skutki tego protestu. - Rozumiem protest i popieram go całkowicie. Blokować powinno się jednak Warszawę. Tam polityków mało interesuje, że jakiś tir stoi 3 godziny w korku - argumentuje Zdzisław, kierowca tira, którego blokada zatrzymała jako jednego z pierwszych. Jego kurs rozpoczął się w Pile i zakończy na Estonii. - Protest jest dotkliwy, ale prawda jest taka, że i nam kierowcom ciężarówek obwodnica Suwałk jest potrzebna - dodaje Zdzisław.

fot. M. KapuścińskiDodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
Suwałki zablokują Europę (2012-11-05)
Obwodnica jednak realna (2012-10-26)
Obwodnica się oddala. Będzie protest (2012-10-04)
Suwalczanie wyjdą na rogatki? (2012-09-26)
Obwodnica Suwałk po 2015 roku? (2010-12-28)

Ostatnio dodane komentarze

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


mkapu | 06.11.2012
REKLAMA
SUWALKI.INFO
Reklama na rok 50% taniej!

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: