suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Obwodnica jednak realna
Obwodnica jednak realnaInformacje o odsunięciu w czasie budowy Via Baltiki, a wraz z nią obwodnicy Suwałk, poruszyły mieszkańców miasta. Będzie protest. Brak chęci spotkania resortu transportu z naszym włodarzem wzbudziły dodatkowe wątpliwości. Okazuje się, że rozmowy o inwestycji trwają i jest ona bardziej realna niż kiedykolwiek.

Wczoraj suwalskie media obiegła niepokojąca informacja z Ratusza o tym, że nie doszło do planowanego na 23 października spotkania przedstawicieli Suwałk z wiceministrem transportu Tadeuszem Jarmuziewiczem w sprawie losów budowy suwalskiej obwodnicy. Okazuje się, rozmowy z wiceministrem oraz z ministrem Sławomirem Nowakiem w tej sprawie jednak się odbyły, nieco później tego samego dnia, prezydent Suwałk już w nich nie uczestniczył.

Z przedstawicielami ministerstwa rozmawiała posłanka Bożena Kamińska. To zresztą nie pierwsze i nie ostatnie spotkanie suwalczanki w tej sprawie. Środki na planowane ważne inwestycje drogowe, w ramach Programu Budowy Dróg i Autostrad na lata 2014–2020, nie zostały jeszcze rozdysponowane. Jest bardzo duża szansa, że budowa obwodnicy Suwałk ruszy w 2015 roku. Wcześniej to niemożliwe, ponieważ najpierw musi powstać obwodnica Augustowa, a jej budowa zakończy się w 2014 r.

Czy jednak realizacja obwodnicy Augustowa ruszy zgodnie z planem? - Budowa rozpocznie się w styczniu, wykonawca czeka jedynie na pozwolenie wojewody - zapewnia posłanka. - Do 2014 powstanie obwodnica Augustowa, która powinna się z czymś łączyć. Nie skończy się przecież w polu. Ten harmonogram też jest dla nas korzystny - dodaje.

W tym roku po raz pierwszy w sprawie obwodnicy Suwałk zaczęło się coś dziać. Przez wiele lat tylko o niej mówiono, a nikt nie podjął konkretnych działań. Posłanka PO przypomina, że plany tej inwestycji powstają od lutego. Dokumentacja techniczna ma być gotowa do 2013 roku. Dopiero potem ruszy cała procedura przetargowa, starania o decyzję środowiskową i pozwolenia na budowę. - Najszybciej, przy dobrych wiatrach, 2015 rok to jest realny termin rozpoczęcia budowy tej obwodnicy - wyjaśnia Bożena Kamińska.

Czy zatem marsz-protest w sprawie obwodnicy Suwałk, zaplanowany na 6 listopada, ma sens? - Chodzenie, protestowanie jest potrzebne, aby obwodnica została wpisana do planu budowy dróg i autostrad na rok 2014-2020. Jeżeli taki efekt chcemy spowodować, to jest to jak najbardziej wskazane - podaje posłanka. Obecnie wszyscy czekają na podział środków. Jeszcze nie wiadomo, czy pieniądze na drogi znajdą się w ogólnej puli środków dla Polski, czy będą to dotacje celowe. - Najlepiej, żeby te pieniądze były znakowane. Wówczas nikt ich nie przesunie, mało tego, muszą być szybko wydane.

Po rozmowach z ministrem Nowakiem i Jarmuziewiczem, posłanka wyjaśnia, że priorytetem ministerstwa transportu jest dokończenie rozpoczętych dróg szybkiego ruchu. - Dla nich korytarz Augustów, Suwałki, Budzisko i dalej jest korytarzem też priorytetowym. Najpierw jednak trzeba skończyć te, które należy połączyć - wyjaśnia Bożena Kamińska. Jak powiedziała Dyrektor Departamentu Dróg i Autostrad, na tym korytarzu państwo i ministerstwo będzie zarabiało.

Jedno należy sobie uświadomić: gdyby nie zablokowanie w 2007 roku budowy obwodnicy Augustowa, my, najprawdopodobniej, także mielibyśmy już obwodnicę. Teraz, jak podkreśla posłanka Bożena Kamińska, trzeba lobbować za budową Via Baltiki, bo w niej się zawiera obwodnica Suwałk. Istotne jest także, że Brukseli zależy na powstaniu tego korytarza drogowego jako drogi szybkiego ruchu pociągniętej do Tallina.Dodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
Obwodnica się oddala. Będzie protest (2012-10-04)

Ostatnio dodane komentarze

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


azet | 26.10.2012
PPUH LUDWIK
Stoły i krzesła

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: