suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Obwodnica się oddala. Będzie protest
Obwodnica się oddala. Będzie protestSuwałki nie będą biernie czekać, aż budowa obwodnicy miasta odsunie się za rok 2020 - takie głosy coraz częściej słychać na suwalskich ulicach. Dlatego powstały we wtorek Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy ogłosił: 6 listopada Suwalczanie maszerować będą po drodze krajowej nr 8!

Temat budowy obwodnicy Suwałk wzbudza emocje od kilkunastu lat. Ostatnio znów wywołał publiczną dyskusję. Stało się to z powodu zagrożenia, że rozpoczęcie budowy obwodnicy przesunie się z roku 2014 na bliżej nieokreśloną przyszłość. Problem ten, poruszony na wrześniowym posiedzeniu Rady Miejskiej, skłonił prezydenta Suwałk do zwrócenia się do z apelem do mieszkańców miasta, aby wsparli swymi działaniami starania o obwodnicę prowadzone przez polityków i samorządowców. - Nie możemy się zgodzić, że obwodnica Augustowa prowadzić będzie do przedmieść Suwałk, a potem drogą powiatową tiry znów wjadą w miasto od strony Płociczna - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Odpowiedź mieszkańców przyszła bardzo szybko. Na forach internetowych pojawiły się wezwania do natychmiastowej blokady drogi krajowej nr 8. Zanim jednak sięgnięto po radykalne kroki, powstał Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk. W jego skład weszli: Krzysztof Maciejewski, Henryk Owsiejew, Zdzisław Przełomiec, Włodzimierz Marczewski, Grzegorz Płatonow, Sławomir Szeszko, Józef Kimera, Tomasz Drejer i Stanisław Kulikowski. - Nikt nie chce nam powiedzieć, jaki będzie termin budowy obwodnicy. Czy to będzie rok 2020 czy 2029? To zmusza nas do zdecydowanych działań. Oczywiście w granicach prawa - podkreślił, podczas dzisiejszej konferencji, Stanisław Kulikowski.

Protest zaplanowano na 6 listopada. Dwie grupy mieszkańców będą tego dnia maszerować od ronda Unii Europejskiej do ronda na ulicy Pułaskiego. Działanie to, wiążące się z zablokowaniem drogi krajowej nr 8, ma zwrócić uwagę władz centralnych na problem, jakim jest dla suwalczan międzynarodowa droga tranzytowa, która prowadzi przez ich miasto.

W czasie konferencji zaprezentowano również wyniki najnowszego badania ruchu przeprowadzone przez suwalski Zarząd Dróg i Zieleni. Według nich przez ulicę Pułaskiego przejeżdża codziennie prawie 30 tys. pojazdów. - Takiego natężenia ruchu nie ma w żadnym innym mieście w Polsce. Jakakolwiek kolizja na ul. Utrata powoduje kilometrowe korki - podkreślał Tomasz Drejer, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni. Po raz kolejny pytano, dlaczego badania prowadzone przez GDDKiA wykazują zwykle o połowę niższe natężenie ruchu. Na konferencji wielokrotnie podkreślano, że prace planistyczne nad budową obwodnicy Suwałk rozpoczęły się już w 1979 roku.

- Rozumiemy, gdy mówi się nam, że brakuje pieniędzy na budowę. Dlaczego jednak znajdują się one na obwodnicę miast, którym nie są one potrzebne? - pytał radny Kulikowski, jako przykład podając obwodnicę Gołdapi, na której ruch jest znikomy. - To nie jest protest polityczny. To protest mieszkańców - deklarowali członkowie komitetu. Jego dziewięcioosobowy skład nie jest zamknięty. Przyłączyć mogą się wszyscy zainteresowani. Komitet ma jednak nadzieję, że władze centralne bardzo szybko rozwiążą problem. - Jeżeli budowa obwodnicy znajdzie się na liście głównej, a nie rezerwowej, to zaprzestaniemy protestu.

W ramach działań Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk przewidział również akcję zbierania podpisów. Karty, na których można będzie wyrazić poparcie dla budowy obwodnicy, znajdować się będą w wielu punktach miasta. Ostatnia taka zbiórka odbyła się w 2006 roku. Zebrano wtedy ponad 5000 podpisów. Dziś pod listą poparcia jako pierwszy podpisał się Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, a chwilę po nim zrobił to samo przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chuchnowski.Dodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
Obwodnica Suwałk po 2015 roku? (2010-12-28)
Obwodnica się oddala (2012-04-12)
Suwalczanie wyjdą na rogatki? (2012-09-26)

Ostatnio dodane komentarze

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


mkapu | 04.10.2012
PRZESTRONNE MIESZKANIA
3 pokojowe mieszkanie przy ul. Kowalskiego

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: